Letnie Mistrzostwa Juniorów - podsumowanie

18.07.2017

W piątek 14 lipca na lubelskiej pływalni rozpoczęły się Letnie Mistrzostwa Polski Juniorów w pływaniu lat 15. Do Lublina przyjechali wszyscy najważniejsi pływacy. Poprawiali oni swoje rekordy życiowe, a także na szybkiej pływalni padły dwa nowe rekordy Polski w tej kategorii wiekowej. Jeden rekord przypadł sztafecie dziewcząt G-8 Bielany Warszawa 4x100 metrów stylem dowolnym. Drugi rekord wyśrubował Hubert Bruzdewicz na najdłuższym dystansie 1500 metrów stylem dowolnym. W ostatnim dniu mistrzostw osiągnął wynik 15:56.15 łamiąc barierę 16 minut.

Pierwszego dnia na 50 metrów stylem dowolnym triumfowali Emilia Kowal (Omega Olkusz) oraz Filip Orlicz (G-8 Bielany Warszawa), który był głównym faworytem do wygrania tej konkurencji.  Medale na 50 metrów stylem klasycznym na swojej szyi zawiesili również Aleksandra Kramer (TP Zielona Góra) oraz Piotr Celiński (Huragan Międzyrzec Podlaski). Na 100 metrów stylem motylkowym pewnie wygrywała Zuzanna Trambowicz (MKS SP 63 Bydgoszcz) oraz Mikołaj Kozieł (Unia Oświęcim). Na tym dystansie Nikodem Sobek wywalczył pierwszy medal dla gospodarzy zdobywając srebrny medal. Katarzyna Zarembik (Victoria Racibórz) pewnie wygrała swój dystans potwierdziła, że jest najlepsza na dystansie 200 metrów stylem dowolnym, a swój drugi złoty medal pierwszego dnia mistrzostw na swojej szyi zawiesił Filip Orlicz (G-8 Bielany Warszawa). Zuzanna Herasimowicz (Dwójka Morena Gdańsk) potwierdziła swoją dominację na dystansie 200 metrów stylem grzbietowym. U chłopców najlepszy okazał się Maciej Raban (IKS Konstancin), który nie uległ naciskającego na niego Franciszka Bliźniewskiego. Na najdłuższych dystansach tego dnia triumfowali gospodarze tegorocznych zawodów. Dwa złote medale zdobyli lublinianie. Aleksandra Wilczewska (Olimpia Lublin) nie miała sobie równych na dystansie 400 metrów stylem zmiennym. Po zdobytym srebrze na dystansie 100 metrów stylem motylkowym Nikodem Sobek (Olimpijczyk 23 Lublin) do swojej kolekcji dołożył złoto na dystansie 400 metrów stylem zmiennym. Zawodnik spokojnie kontrolował swoją przewagę i nie dał się dogonić rywalom, którzy stoczyli bój o pozostałe miejsca. Na sam koniec rozegrano sztafety 4x200 metrów stylem dowolny. U dziewcząt zwyciężyło G-8 Bielany Warszawa, a u chłopców Śląsk Wrocław.

Drugi dzień dostarczył nam pierwszego nowego rekordu polski. Dokonały tego dziewczęta ze sztafety G-8 Bielany Warszawa 4x100 metrów stylem dowolnym. Chłopcy z G-8 Bielany Warszawa robili co mogli, aby nie wypaść gorzej od dziewcząt. Do mety dopłynęli ze sporą przewagą nad swoimi rywalami zdobywając złoto, a do rekordu polski zabrakło nieco ponad dwie sekundy. Na swojej szyi złoty medal zawiesił po raz kolejny Filip Orlicz, który okazał się najlepszy na dystansie 400 metrów stylem dowolnym. Pomimo słabszej końcówki udało mu się utrzymać prowadzenia i zdobyć swój trzeci złoty medal. U dziewcząt niepokonana okazała się Ewa Jaszczuk (Kormoran Olsztyn), która pokonała swoje rywalki uzyskując rekord życiowy na tym dystansie.

Do grona złotych medalistów tego dnia dołączyła również Zofia Raszczuk (Manta -Jelcz Laskowice), która okazała się najszybsza na 50 metrów stylem motylkowym. U chłopców zdecydowanie wygrał Mikołaj Kozieł dla którego był to już drugi złoty medal na tych mistrzostwach. Jako jedyny przepłynął jedną długość poniżej 26 sekund. Srebro przypadło gospodarzom. Kolejny medal na swojej szyi zawiesił Nikodem Sobek (Olimpijczyk 23 Lublin).  Do swojego dorobku medalowego kolejne złoto dołożyła Zuzanna Herasimowicz (Dwójka Morena Gdańsk), która cieszyła się ze zwycięstwa na 50 metrów stylem grzbietowym.  U chłopców najlepszy okazał się Krzysztof Radziszewski (BUKS Warszawa).

Największe widowisko stworzyli nam tego żabkarze. Na 200 metrów stylem klasycznym u dziewcząt, aż trzy zawodniczki walczyły o złoty medal. Gdy wydawało się, że sytuacje kontroluje Aleksandra Banaczkowska znakomitym finiszem popisała się Liwia Chmiel (Trójka Środa Wielkopolska), która wpadła na ścianę finiszową pierwsza wyprzedzając swoje rywalki. U chłopców kandydatów do złota było trzech. Losy wyścigu rozegrały się na 25 metrów przed metą zaatakował Jakub Szczepanowski, który dopłynął na pierwszej pozycji. Drugi był Dawid Wiekiera, a trzeci Dominik Bielawa. Każdy z zawodników poprawił swój rekord życiowy. Ostatnim indywidualnym wyścigiem tego dnia było 200 metrów stylem zmiennym. Tutaj emocji było wiele. Ostatecznie na metę pierwsza wpadła ponownie Zuzanna Herasimowicz (Dwójka Morena Gdańsk) o zaledwie pięć setnych sekundy przed Aleksandrą Wilczewską.  U chłopców triumfował Maciej Raban (IKS Konstancin) zdobywając swój drugi medal dzisiejszego dnia. Brąz przypadł gospodarzom. Wywalczył go Nikodem Sobek (Olimpijczyk 23 Lublin).

Ostatniego dnia złote medale zdobyli na dystansie 200 metrów stylem motylkowym Zuzanna Trambowicz (MKS SP 63 Bydgoszcz) oraz Adrian Jaśkiewicz (Muszelka Warszawa). Brązowy medal pozostał w Lublinie. Wywalczył go Nikodem Sobek (Olimpijczyk 23 Lublin). Złoty medal wywalczyła tego dnia Hanna Zawadzka (Rekin Świebodzice) na dystansie 100 metrów stylem dowolnym, a u chłopców czwarte złoto na szyi zawiesił zdecydowanie najlepszy Filip Orlicz (G-8 Bielany Warszawa). Zuzanna Herasimowicz (Dwójka Morena Gdańsk) ponownie potwierdziła swoją dominację w stylu grzbietowym pewnie wygrywając 100 metrów stylem grzbietowym, a u chłopców znakomicie popłynął Maciej Raban (IKS Konstancin) zdobywając kolejny medal.

Znakomitych emocji dostarczyli nam żabkarze. Dziewczęta niemal cały dystans płynęły równo, a na mecie minimalnie szybciej znalazła się Liwia Chmiel (Trójka Środa Wlkp), która pokonała swoje rywalki Aleksandrę Kramer i Aleksandrę Banaczkowską. Wynik Chmiel 1:13.13 to jej nowy rekord życiowy. Najlepszym żabkarzem okazał się Jakub Szczepanowski (Słowianka Gorzów Wielkopolski), który dzięki znakomitej końcówce mógł cieszyć się ze złotego medalu. Na najdłuższych dystansach tego dnia najlepsi okazali się zawodnicy Kormorana Olsztyn. U dziewcząt zdecydowanie na dystansie 800 metrów stylem dowolnym triumfowała Ewa Jaszczuk znacznie wyprzedzając swoje rywalki na mecie. U chłopców na 1500 metrów toczyła się zacięta rywalizacja między Filipem Orliczem (G-Bielany Warszawa) oraz Hubertem Bruzdewiczem (Kormoran Olsztyn). Przez 1400 metrów prowadził zawodnik z Warszawy, ale to zawodnik Kormorana popisał się znakomitym atakiem na ostatnich 100 metrach, a Orlicz opadł z sił. Hubert Bruzdewicz dopłynął do mety z czasem 15:56.15 ustanawiając nowy rekord polski 15- latków.  Najlepszymi sztafetami tego dnia na 4x100 metrów okazały się drużyny Victorii Racibórz.

Ranking medalowy wygrało G-8 Bielany Warszawa, które zdobyło łącznie 10 medali. Duży wkład w tej sukces miała znakomita postawa Filipa Orlicza, który indywidualnie zdobył pięć medal w tym cztery złote. Na drugim miejscu uplasowała się Dwójka Morena Gdańsk z łączną ilością 7 medali. Tutaj duży wkład miała Zuzanna Herasimowicz, bo aż cztery razy stawała na najwyższym podium. Trzecie miejsce zajęła Victoria Racibórz, która zdobyła 7 medali. Najlepszym zespołem według punktacji to również G-8 Bielany Warszawa przed Unią Oświęcim oraz Victorią Racibórz. Najlepsze wyniki według punktów uzyskała Zuzanna Herasimowicz – 751 oraz Hubert Bruzdewicz – 755. Letnie Mistrzostwa Polski Juniorów w pływaniu 15 lat dostarczyły nam wiele emocji, niezapomnianych wrażeń, wiele rekordów życiowych i dwa nowe rekordy Polski.

źródło: azs.umcs.pl