Medalowa drużyna AZS UMCS Lublin!

22.02.2021

W niedzielę zakończyły się 65. PZLA Halowe Mistrzostwa Polski. Akademicy zajęli 4. miejsce w klasyfikacji medalowej.

Pierwszy dzień wydarzenia należał do zawodników AZS UMCS Lublin, którzy zostali liderem klasyfikacji medalowej!

Pierwszy i to od razu złoty, wywalczyła Karolina Kołeczek w biegu na 60 metrów przez płotki. Dla Karoliny to już czwarty tytuł, a pierwszy od 2016 roku! Styl, w jakim go zdobyła, zasługuje na dodatkowe słowa uznania. Jej najgroźniejszą rywalką w walce o wygraną, co można było przewidzieć już przed mistrzostwami, ale także po biegach eliminacyjnych była Pia Skrzyszowska (AZS-AWF Warszawa). Cały finał stał jednak na bardzo wysokim poziomie. Karolina Kołeczek finiszowała z czasem 7.96 sekundy, co jest jej nowym rekordem życiowym. Ten poprawiła już trzeci raz w tym roku. Dodatkowo ten wynik jest 6. w historii polskiej lekkiej atletyki na tym dystansie! Srebro powędrowało do Skrzyszowskiej, która także pobiegła życiówkę ‒ 7.98 sekundy oraz 8. wynik w historii polskich płotków na 60 metrów. Na najniższym stopniu podium stanęła Klaudia Wojtunik z AZS-u Łódź, wyrównując życiówkę rezultatem 8.20.

Złota sprzed roku nie obronił Karol Hoffmann, ale srebro także jest świetnym wynikiem. Tym bardziej, że odległość 16.05 metra jest jego najlepszą w tym sezonie. Wygrał faworyt, czyli Adrian Świderski ze Śląska Wrocław (16.62 metra).

Na zakończenie dnia został bieg na dystansie 1500 metrów, w którym murowanym kandydatem do zwycięstwa był Marcin Lewandowski. Na starcie stanął także inny reprezentant Lublina ‒ Szymon Żywko. 21-letni zawodnik przez długą część trasy przewodził stawce. W decydującej fazie wyprzedzili go Marcin Lewandowski, Michał Rozmys i Adam Czerwiński. Na ostatnim łuku Rozmys chciał także zaatakować Lewandowskiego, ale aktualny rekordzista Polski skutecznie odparł atak i z czasem 3:40.14 sekundy zdobył swój trzeci tytuł mistrza Polski na tym dystansie.

Szymon Żywko finiszował jako czwarty, ale jako pierwszy w kategorii U23! Zatem jego wynik ‒ 3:48.29 sekundy okazał się zagwarantować tytuł mistrza Polski do lat 23!

Z kolei w sesji porannej brązowy medal w kategorii U23 na dystansie 400 metrów wywalczył Mikołaj Kotyra. Zmagania zakończył z czasem 48.42 sekundy. To jednak nie starczyło by znaleźć się w finale głównym. Lepsze czasy od kolegi z drużyny mieli Maciej Hołub (48.38) oraz Cezary Mirosław (48.42), ale oni także nie awansowali do walki o medale. Startowały również panie: Małgorzata Hołub-Kowalik i Wiktoria Drozd. Awans uzyskała tylko ta pierwsza, która uzyskała 5. rezultat w stawce (53.67 sekundy).

W finale zabrakło też miejsca dla średniodystansowca ‒ Michała Kitlińskiego, który zmagania na 800 metrów z czasem 1:55.21 zakończył na 12. pozycji.

Drugi dzień zmagań podobnie do pierwszego był bardzo udany dla zawodników AZS UMCS Lublin!

Niedzielne zdobywanie medali rozpoczęła Małgorzata Hołub-Kowalik, która zgodnie z przewidywaniami stoczyła zacięty bój o podium w biegu na 400 metrów. Ten zakończył się dla niej udanie, bo podobnie jak rok temu, brązowym medalem! Zawodniczka AZS UMCS finiszowała z czasem 52.86 sekundy, 0.12 sekundy przed Natalią Kaczmarek (AZS-AWF Wrocław).

Bardzo liczyłam tutaj na medal. Wiadomo, że na mistrzostwach Polski biega się nie wyniki, a właśnie na medale. Czułam się w tym biegu bardzo dobrze, ale troszkę nie ułożył się po mojej myśli. Było między nami trochę tzw. “tasowania”, ale to tylko napawa optymizmem, bo czuje, że forma jest zwyżkowa, więc na halowych mistrzostwach Europy powinno być to, na co czekam – powiedziała Małgorzata Hołub-Kowalik.

Poza zasięgiem konkurentek była Justyna Święty-Ersetic (AZS-AWF Katowice), która wygrała z wynikiem 52.02. Prawdziwym wydarzeniem dnia był natomiast występ 17-letniej Kornelii Lesiewicz (AZS-AWF Gorzów), która zdobyła srebro i rezultatem 52.56 ustanowiła nową życiówkę oraz nowy rekord Polski U20!

Do brązu Małgorzaty Hołub-Kowalik także brąz dołożył Szymon Żywko w biegu na dystansie 3000 metrów. Ale oprócz brązu Szymon wywalczył srebro w kategorii U23! Jego wynik to 8:07.57 sekundy. Te mistrzostwa były dla młodego lekkoatlety Lublina wyjątkowo udane, bo dzień wcześniej w rywalizacji 1500-metrowców zdobył złoto U23! Zatem do domu wraca z medalem każdego kruszcu!

Dobry występ w zmaganiach kulomiotów odnotował Sebastian Łukszo. Zawodnik AZS UMCS w najlepszej swojej próbie pchnął 19.13 metra, co jest jego najlepszym wynikiem w sezonie. Taki rezultat przełożył się na 4. miejsce. Do podium, na którego najniższym stopniu stanął Konrad Bukowiecki zabrakło 64 centymetry. Wygrał Michał Haratyk (20.77). Z kolei rywalizację chodziarzy na dystansie 5000 metrów w połowie stawki ukończył Rafał Fedaczyński, który z wynikiem 20.28.93 sekundy zajął 5. miejsce.

Ostatnią konkurencją całych zawodów był start sztafet mieszanych na dystansie 400 metrów. Tutaj w składzie AZS UMCS zobaczyliśmy: Cezarego Mirosława, Wiktorię Drozd, Macieja Hołuba oraz Agatę Wasiluk. Akademicy przegrali tylko z ekipą z Poznania i z czasem 3:26.59 zdobyli srebrne medale!

Dorobek AZS UMCS Lublin w 65. PZLA Halowych Mistrzostwach Polski to sześć medali seniorskich (dwa złote, dwa srebrne i dwa brązowe) oraz trzy w kategorii U23 (złoto, srebro i brąz).