Mistrzostwa Polski w pływaniu - 9 medali i rekord Polski!

23.12.2017

W dniach 19-22 grudnia w Łodzi odbyły się Mistrzostwa Polski Seniorów i Młodzieżowców w Pływaniu. Reprezentacja KU AZS UMCS Lublin z dorobkiem dziewięciu medali uplasowała się na piątym miejscu w klasyfikacji drużynowej.

Pierwszego dnia imprezy srebro dla KU AZS UMCS Lublin zdobył Konrad Czerniak, który w finale wyścigu na 50 metrów stylem dowolnym przegrał tylko z Pawłem Juraszkiem (MKS 9 Dzierżoniów). Drugie miejsce puławianinowi zagwarantował rezultat 21.23 sekundy. Do zwycięzcy stracił 0.19 sekundy.

Tego dnia w rywalizacji młodzieżowców na dystansie 800 metrów stylem dowolnym trzecia była Joanna Wojciechowska. W wyścigu w kategorii open, czas jaki uzyskała (9:08.65 sekundy) dał jej czternastą lokatę.

20 grudnia ze świetnej strony zaprezentowała się sztafeta kobieca na dystansie 4 x 200 metrów stylem dowolnym. Drużyna w składzie Zuzanna Rabiniak, Wiktoria Samuła, Kamila Andrzejewska, Julia Adamczyk wywalczyła srebrny medal wynikiem 8:12.53 sekundy. Lepsze od nich były tylko zawodniczki MKS Juvenii Warszawa.

Trzeci epizod imprezy zapamiętamy dzięki postawie Jana Świtkowskiego, który wywalczył złoty krążek w wyścigu na 200 metrów stylem dowolnym (1:53.64 sekundy). Oczywiście był także najlepszy w kategorii młodzieżowców.

Najobfitszy dla ekipy lubelskiej był jednak ostatni dzień zawodów. Zawodnicy reprezentujący KU AZS UMCS stawali na podium aż pięciokrotnie. W wyścigu na 100 metrów stylem dowolnym fenomenalnie popłynął Jan Świtkowski, ustanawiając nowy rekord Polski wynikiem 52.21 sekundy! To nie był jednak ostatni popis formy w wykonaniu Janka, który jeszcze dwukrotnie stawał na drugim stopniu podium: w wyścigu na 200 metrów stylem dowolnym (1:43.29 sekundy) oraz 50 metrów motylkiem (22.93). W tym drugim przegrał tylko z Konradem Czerniakiem, który sięgnął po złoto dla KU AZS UMCS Lublin! Czerniak z czasem 22.92 wyprzedził kolegę z zespołu o zaledwie 0.01 sekundy.

Wśród kobiet trzecia w rywalizacji na 100 metrów klasykiem była Weronika Żmuda (1:08.56). To za nią uplasowała się inna zawodniczka z Lublina - Wiktoria Samuła (1:08.76).

Na zakończenie medal wywalczyła sztafeta kobiet na dystansie 4 x 100 metrów stylem zmiennym w składzie: Julia Adamczyk, Wiktoria Czarnecka, Wiktoria Samuła, Zuzanna Rabiniak (4:08.54).

Dorobek Lublina to trzy złote medale, pięć srebrnych oraz jeden brązowy. ​Dzięki temu AZS UMCS Lublin zajął piąte miejsce w klasyfikacji medalowej. Najlepsi okazali się pływacy MKS Juvenii Wrocław, którzy wyprzedzili drugich reprezentantów AZS AWF Katowice i trzecią KS Wartę Poznań. Na czwartej pozycji znalazła się drużyna AZS AWF Warszawa.