Serwis Lublin.eu używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Test Coopera na nowym stadionie lekkoatletycznym

11.10.2017

Test Coopera polega na pokonaniu jak najdłuższego dystansu w ciągu 12 minut - nic więcej. Można biec, maszerować, skakać, byle pieszo. Swoje możliwości można będzie sprawdzić 21 października (sobota) w godzinach 9:00-17:00 na nowo wybudowanym Stadionie Lekkoatletycznym przy al. Józefa Piłsudskiego 22. Wszyscy, którzy wezmą udział w teście otrzymają butelkę wody oraz pamiątkowy certyfikat. Zapraszamy rodziców z dziećmi, uczniów i każdego kto chce po raz pierwszy spróbować swoich sił lub pobić swój dotychczasowy wynik.

Na czym polega Test Coopera?
Jest to próba wytrzymałościowa opracowana przez amerykańskiego lekarza Kennetha H. Coopera na potrzeby armii USA w 1968 roku, polegająca na 12-minutowym nieprzerwanym biegu. Obecnie jest szeroko stosowany do badania sprawności fizycznej przede wszystkim sportowców. Celem Testu jest określenie maksymalnej wydolności tlenowej (tzw. pułap tlenowy V02max), która jest wyznacznikiem kondycji fizycznej. Kondycję fizyczną, w zależności od wieku i płci określa się na podstawie pokonanego dystansu.
Co zrobić by dobrze przygotować się do Testu?
Po pierwsze należy dobrze się rozgrzać, przygotowując organizm do wzmożonego wysiłku. Do testu powinno się przystępować maksymalnie skoncentrowanym i zmotywowanym. Na wyznaczony sygnał zacznij bieg. Pamiętaj, by na początku nie narzucić zbyt dużego tempa, ponieważ 12 minut szybkiego biegu to naprawdę duży wysiłek. Warto utrzymywać cały czas takie samo tempo, a dopiero w końcówce przyspieszyć. Jeśli podczas testu nagle opadniesz z sił – możesz chwilę odpocząć, jednak zrób to maszerując. Staraj się dać z siebie jak najwięcej, tak żeby po teście czuć duże zmęczenie – wówczas wynik testu będzie maksymalnie zbliżony do Twojej rzeczywistej wydolności. Po upływie 12 minut od rozpoczęcia biegu możesz się zatrzymać i zmierzyć przebytą odległość.

Zapraszamy do zapoznania się z programem pozostałych wydarzeń organizowanych z okazji otwarcia stadionu.

Pliki do pobrania

Otwarcie stadionu lekkoatletycznego - plakat.jpg
Otwarcie stadionu lekkoatletycznego - plakat

94 Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce Lublin 2018

Lato w mieście 2018

WYDARZENIA POLECANE