Trzy mecze - trzy wygrane!
20.07.2017

Reprezentanci Klubu Uczelnianego AZS UMCS w dniach 16-23 lipca jako jedyny zespół z Polski biorą udział w Akademickich Mistrzostwach Europy w koszykówce, które odbywają się w węgierskim Miszkolcu. To historyczne osiągnięcie lubelskich koszykarzy, a na mistrzostwach sukcesy wcale nie maleją. UMCS wygrał już dwa mecze w swojej grupie.

Podopieczni Przemysława Łuszczewskiego już w tamtym roku zagwarantowali sobie udział w Akademickich Mistrzostwach Europy w koszykówce zostając Akademickimi Mistrzami Polski w Koszykówce Mężczyzn z sezonie 2015/2016. Dzięki wsparciu i ogromnym staraniom władz Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej, KU AZS UMCS Lublin oraz Zarządu Głównego Akademickiego Związku Sportowego udział w AME 2017 stał się faktem. Teraz możliwe jest zdobycie upragnionego medalu Akademickich Mistrzostw Europy.

Lubelscy Akademicy trafili do silnej grupy, w której znaleźli się przedstawiciele Słowenii, Niemiec, a także gospodarze turnieju – Uniwersytet w Miszkolcu. W pierwszym meczu koszykarze AZS pewnie pokonali reprezentantów Słowenii 95:55. Świetną dyspozycją wykazali się Jarosław Trojan oraz Mateusz Dziemba, dopisując do wyniku po 18 oczek.

Mecz z gospodarzami turnieju – Węgrami był nie lada gratką dla fanów basketu. W pierwszej kwarcie koszykarze z Lublina rzucili 20 punktów zyskując 8 punktową przewagę nad Węgrami. Pomimo dość spokojnej sytuacji kolejna kwarta była bardzo wyrównana - oba zespoły rzuciły identyczną ilość oczek. W ostatniej kwarcie do gry naszej reprezentacji wdarło się trochę nerwów i niepokoju. Przewaga punktowa, jaką uzyskali stopniała, jednakże AZS do końca kontrolował przebieg tego spotkania wygrywając 56:49.

Kolejne spotkanie AZS UMCS Lublin - Uniwersytet Munster zakończyło się wynikiem 58:53. Walka była zacięta, gdyż zarówno Polacy, jak i Niemcy nie przegrali do tej pory żadnego swojego spotkania. Trzecie zwycięstwo w fazie grupowej dało naszym Koszykarzom awans do kolejnego etapu rozgrywek!

Dla koszykarzy AZS UMCS to historyczny występ na arenie międzynarodowej, a każde zwycięstwo przybliża ich do jeszcze większego sukcesu!