Akademickie Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce - dzień pierwszy

28.05.201808:33

Po pierwszym dniu Akademickich Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce dorobek zawodników z Lublina stanowiły cztery medale. Wszystkie krążki wywalczyli reprezentanci KU AZS UMCS Lublin.

Rywalizacja trwała 26 maja od 10:00 rano. Jednak uroczyste otwarcie miało miejsce o godzinie 17:30. Głos zabrali: Wiceprezydent Miasta Lublin – Krzysztof Komorski, Dyrektor Departamentu Kultury, Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie – Halina Drozd w imieniu Marszałka Województwa Lubelskiego – Sławomira Sosnowskiego, Sekretarz Generalny AZS – Bartłomiej Korpak oraz Prezes KŚ AZS Lublin – Zdzisław Targoński.

To dla nas bardzo ważne wydarzenie, bo pierwsze tak duże na tym stadionie, od kiedy pół roku temu został oddany do użytku. Serdecznie witam w naszym mieście. Życzę zawodnikom jak najlepszych wyników, bicia rekordów. Mam nadzieję, że ten obiekt będzie wam się dobrze kojarzył i jak najszybciej tu wrócicie - przywitał zgromadzonych wiceprezydent Miasta Lublin, Krzysztof Komorski.

To wyjątkowy czas i miejsce. Świetny stadion. Gratulacje dla władz miasta, województwa i uczelni. Pewnie już niedługo to Lublin będzie stolicą lekkiej atletyki akademickiej i tutaj większość zawodników będzie trenowała przed igrzyskami, uniwersjadami. Życzę wszystkim dobrych wyników - powiedział Sekretarz Generalny AZS, Bartłomiej Korpak.

Przybyło do nas ponad 1000 osób. To wyraz waszego zaufania w to, że Lublin może organizować bardzo dobre imprezy. Mam nadzieję, że tak będzie. Życzę sukcesu i miłego pobytu w mieście. Akademickie Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce uważam za otwarte - powiedział Prezes KŚ AZS Lublin, Zdzisław Targoński.

Pierwszy krążek dla Lublina wywalczył w biegu na 400 metrów Andrzej Jaros. Czas 47.78 sekundy wystarczył, aby zdobyć brązowy medal. Różnice w czołówce były bardzo niewielkie. Reprezentant KU AZS UMCS miejsce na podium wygrał z czwartym Tymoteuszem Zimnym (Uniwersytet Wrocławski) o zaledwie 0.02 sekundy. Zwycięzcą biegu został Mateusz Rzeźniczak (Politechnika Łódzka) z wynikiem 47.14 sekundy, co jest jego nowym rekordem życiowym. Drugie miejsce przypadło jego koledze z drużyny, Sebastianowi Duszyńskiemu (47.55 sekundy).

Srebro w skoku wzwyż wywalczył Grzegorz Kutrzepa, reprezentujący KU AZS UMCS Lublin. W trakcie zawodów uzyskał najlepszy wynik w sezonie 2.03 metra. Wygrał Norbert Kobielski (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy) rezultatem 2.15 metra. Na najniższym stopniu podium stanął student Politechniki Wrocławskiej, Piotr Oleszczyszyn (2.03 metra).

Jestem bardzo zadowolony. Nie spodziewałem się takiego zakończenia konkursu. Po cichu liczyłem na medal, ale może na brązowy, nie srebrny. Jestem w lekkim szoku. Oczywiście forma cały czas idzie w górę. Z konkursu na konkurs się rozkręcam, więc jestem optymistycznie nastawiony na przyszłość. Teraz planuję odpocząć około tygodnia. Za miesiąc mam Młodzieżowe Mistrzostwa Polski i do nich będę się przede wszystkim przygotowywał. Wszystko będzie poświęcone właśnie pod ten start  - skomentował zawodnik UMCS Lublin, Grzegorz Kutrzepa.

Kolejne dwa krążki dla Lublina powędrowały za rywalizację na dystansie 100 metrów. Najpierw złoto w  zmaganiach indywidualnych zdobył Michał Jakóbczyk. W eliminacjach uzyskał czas 10.91 sekundy. Poprawił go w finale. Tam pobiegł lepiej. Wynikiem 10.77 sekundy przekroczył linię mety jako pierwszy. Za nim zmagania ukończyli Karol Kwiatkowski (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach) oraz Piotr Mitka (Akademia Górniczo Hutnicza w Krakowie). Niedługo potem wystartował po raz drugi. Tym razem w sztafecie 4x100 metrów. Drużyna w składzie Michał Ławruszko, Michał Jakóbczyk, Karol Kania, Michał Jabrzyński sięgnęła po srebrny medal, uzyskując najlepszy czas w sezonie (41.91 sekundy). Również najszybciej w sezonie pobiegli zwycięzcy, reprezentanci Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu (41.83 sekundy). Na drugim stopniu podium stanęli zawodnicy Politechniki Opolskiej (42.02 sekundy).

Nie spodziewałem się medalu. Stawka była dosyć wyrównana. Wynik 10.77 sekundy w takich warunkach uważam za bardzo dobry. Srebro w sztafecie też jest dużym zaskoczeniem. Nie wszystko poszło jak powinno na mojej zmianie, ale daliśmy radę. Chciałbym w tym sezonie uzyskać minimum na Mistrzostwa Europy (10.35 sekundy). Ciężko będzie zrealizować to zadanie, ale to jest możliwe - powiedział Michał Jakóbczyk.

Wśród pań najlepsza okazała się sprinterka Akademii Wychowania w Poznaniu, Kamila Ciba (11.89 sekundy). Drugie miejsce zajęła Klaudia Siciarz, studenta Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie (11.91 sekundy). Brązowy medal z czasem 12.23 sekundy wywalczyła Katarzyna Sokólska (Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy).

Bliski podium w wyścigu na 1500 metrów był Sebastian Smoliński (Politechnika Lubelska). Aż pięciu zawodników finiszowało w czasie czterech minut. Decydowały dziesiąte setne sekundy. Niestety Smoliński dobiegł do mety jako czwarty.

źródło: azs.lublin.pl