AMP w lekkiej atletyce - dzień drugi

28.05.201809:38

Na Akademickich Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce w kategorii pań pierwsza była Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie. Za jej plecami znalazły się Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet Gdański. W klasyfikacji generalnej wśród mężczyzn najlepsza okazała się Politechnika Gdańska. Druga była Politechnika Łódzka. Trzecie miejsce natomiast przypadło reprezentantom Uniwersytetu Marii–Curie Skłodowskiej.

Drugi dzień Akademickich Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce zaowocował dla reprezentantów UMCS Lublin medalami. Złota wywalczyli: Małgorzata Kołdej (200 metrów), Paulina Guba w pchnięciu kulą oraz sztafeta męska 4x400 metrów. W całej imprezie, w kategorii mężczyzn, UMCS Lublin zajął trzecie miejsce.

Jako pierwszy na podium stanął jednak Szymon Mazur (UMCS Lublin). W konkursie pchnięcia kulą przegrał tylko z Sebastianem Łukszo (Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie). Reprezentant Lublina zakończył konkurs z wynikiem 17.74 metra. Pierwszy Łukszo uzyskał 17.87 metra. Brązowy medal powędrował do Marcina Wrotyńskiego z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Bardzo udany dla zawodników z Lubelszczyzny był bieg na dystansie 200 metrów. W rywalizacji pań najlepsza okazała się reprezentantka UMCS Lublin, Małgorzata Kołdej (24.36 sekundy). Za jej plecami wyścig ukończyła Karolina Młodawska z UJK Kielce, a na trzecim miejscu Adrianna Janowicz z AWF Katowice. W zmaganiach mężczyzn wygrał Adraian Brzeziński z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (21.68.), jako drugi z czasem 21.69 sekundy zmagania zakończył Przemysław Kozłowski (UE Katowice). Trzecie miejsce zajął Mateusz Rzeźniczak (Politechnika Łódźka). Na piątym miejscu zmagania zakończył Andrzej Jaros z UMCS Lublin.

Jestem zadowolony z wyniku. Oczywiście mój dzisiejszy start na 200 metrów i drugie miejsce mnie satysfakcjonują (w klasyfikacji Uniwersytetów). Jest pewien niedosyt, że zabrakło tylko 0.04 sekundy do złota, ale taki jest sport. Wczoraj na 400 metrów byłem trzeci. Chciałem wygrać u siebie w Lublinie, ale wiatr wygrał z nami wszystkimi i na ostatniej prostej to odczułem. Liczę, że będę biegał coraz lepiej. Teraz przede mną Mistrzostwa Polski Sztafet. Najważniejszym startem w sezonie będą Lekkoatletyczne Mistrzostwa Polski, które już w lipcu w Lublinie. Celem minimum będzie start w finale 400 metrów. Tam chcę powalczyć o jak najlepszy wynik – ocenił start srebrny medalista, Andrzej Jaros.

Kolejny tego dnia medal dla UMCS Lublin wywalczyła Ewa Jacniak na dystansie 800 metrów. Zawodniczka z czasem 2:09.86 sekundy przybiegła do mety jako druga. Złoto wynikiem 2:08.60 zdobyła Katarzyna Chryczyk (Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie). Jest to najlepszy rezultat w tym sezonie tej zawodniczki. Na najniższym stopniu podium stanęła Weronika Lizakowska (2:09.98). Reprezentantka Uniwersytetu Gdańskiego ustanowiła nowy rekord życiowy.

Nie spodziewałam się takiego wyniku. Po treningach nie byłam pewna swojej formy, ale okazało się, że przyszła. Przed biegiem stwierdziłam, że albo wszystko albo nic. Zaryzykowałam i się udało. To był mój pierwszy start, więc jestem zadowolona – powiedziała druga na mecie Ewa Jacniak.

W konkursie pchnięcia kulą równych sobie nie miała Paulina Guba (UMCS Lublin). Faworytka pewnie zajęła pierwsze miejsce, uzyskując wynik 18.73 metra. To tylko cztery centymetry gorzej od jej rekordu życiowego. Kolejne w zawodach: Aldona Żebrowska (Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie) i Beata Trzonkowska (Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości) uzyskały odpowiednio 15.25 i 13.74 metra.

Ten start był pewnym przetarciem. Chciałam zobaczyć, jak wypadnę. Występ uważam za bardzo udany. Do wyrównania rekordu życiowego zabrakło mi tylko cztery centymetry. Podczas zawodów było gorąco, więc tym bardziej cieszę się z wyniku. To był mój pierwszy start na stadionie w Lublinie. Obiekt mi się podoba i mam nadzieję, że podczas Mistrzostw Polski w lipcu będzie lepiej – skomentowała występ kulomiotka, Paulina Guba.

Ostatnie tego dnia medale dla UMCS Lublin powędrowały za biegi sztafetowe 4x400 metrów. Złoto wśród panów wywalczyli: Karol Kania, Michał Jabrzyński, Michał Kitliński, Cezary Mirosław. Pobiegli po najlepszy wynik w sezonie (3:14.21 sekundy). Drugie miejsce zdobyła drużyna Politechniki Łódzkiej (3:14.33 sekundy), na trzecim stopniu podium stanęła Politechnika Opolska (3:17.70 sekundy). W kategorii pań zawodniczki UMCS Lublin uplasowały się na trzeciej pozycji. Drużyna: Karolina Tchorzewska, Magdalena Sekuła, Monika Kosz, Ewa Jacniak dobiegła do mety z czasem 4:00.96. Zwyciężyły zawodniczki Uniwersytetu Warszawskiego (3:49.92). Srebrne medale trafiły do studentek Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (3:52.72).