W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Tomasz Wójtowicz Honorowym Obywatelem Miasta Lublin

Tomasz Wójtowicz Honorowym Obywatelem Miasta Lublin
14.09.202115:40

We wtorek, 14 września w Trybunale Koronnym odbyły się uroczystości związane z wręczeniem Aktu Nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Lublin Tomaszowi Wójtowiczowi - lublinianinowi, złotemu medaliście mistrzostw świata w 1974 r. i igrzysk olimpijskich w 1976 r., jednemu z najwybitniejszych siatkarzy na świecie. Akt nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Lublin wręczył Tomaszowi Wójtowiczowi Prezydent Miasta Krzysztof Żuk.

Tomasz Grzegorz Wójtowicz, ur. 22 września 1953 roku w Lublinie, jest jednym z najbardziej utytułowanych siatkarzy w historii tego sportu. Oprócz złotych medali na mistrzostwach świata w 1974 r. i igrzyskach olimpijskich w 1976 r. zdobył m.in. wicemistrzostwo Europy w latach 1975, 1977, 1979 i 1983 oraz Puchar Europy Mistrzostw Klubowych z włoskim klubem Santal Parma w 1985 r. Ponadto został nominowany do grona najlepszych „8” siatkarzy świata i jako pierwszy Polak znalazł się w siatkarskiej Galerii Sław – Volleyball Hall of Fame.

Nadanie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Lublin jest wyrazem wdzięczności dla zasług Tomasza Wójtowicza związanych z budowaniem międzynarodowej pozycji Lublina, jako rozpoznawalnego ośrodka sportowego. Jest również podziękowaniem za wysiłek jaki wkłada w działalność na rzecz popularyzacji siatkówki. Tomasz Wójtowicz jest zarówno wzorem dla młodego pokolenia sportowców, jak i autorytetem dla działaczy sportowych. Do tej pory tytułem Honorowego Obywatela Miasta Lublin zostało uhonorowanych 17 osób.