Zimowe Mistrzostwa Polski w pływaniu - padały rekordy!

19.12.201809:32

Pierwszego dnia zmagań zawodnicy AZS UMCS Lublin zdobyli dla Klubu cztery medale. Dorobek zespołu z Lublina to trzy brązowe oraz jeden srebrny krążek. Pierwszy na podium stanął najbardziej doświadczony w ekipie zielono-białych Konrad Czerniak. Jako trzeci dopłynął w wyścigu na 50 metrów stylem dowolnym. Startował jeszcze na setkę motylkiem, ale tam był piąty. Przed Konradem jeszcze start na 50 motylkiem.

Także na trzecich miejscach swoje konkurencje zakończyły panie: Paula Żukowska oraz Katarzyna Kołodziej. Pierwsza z nich trenuje w zespole z Lublina pod okiem trenera Andrzeja Świtkowskiego od września. Startowała na dystansie 400 metrów stylem zmiennym. Najlepsze zawodniczki AZS UMCS Lublin zostawiły na koniec. W przedostatniej konkurencji – sztafecie 4 x 50 metrów stylem zmiennym przegrały tylko z Juvenią Warszawa, która pobiła Rekord Polski. Srebrne medale zawisły na szyjach: Danieli Georges, Julii Adamczyk, Wiktorii Samuły oraz Wiktorii Czarneckiej.

Walkę o medale zaczęli krótkodystansowcy. Jako pierwsze popłynęły panie w wyścigu na 50 metrów stylem dowolnym. Najlepsza okazała się Katarzyna Wasick. Zwycięstwo zapewnił jej czas 24.08 sekundy. Za jej plecami zmagania ukończyła Kornelia Fiedkiewicz. Zawodniczka Juvenii Wrocław pobiła jednocześnie rekord Polski juniorów (24.52 sekundy). Na najniższym stopniu podium stanęła również zawodniczka klubu z Wrocławia – Dominika Sztandera.

W rywalizacji panów pewnie po złoto sięgnął uczestnik niedawno zakończonych Mistrzostw Świata w Chinach – Paweł Juraszek. Tak sam podsumował swój wtorkowy start:

To jeden z moich gorszych czasów w ostatnich dniach, jednak wykonałem swoje zadanie. Mistrzem Polski jestem od ponad 2 lat. Po prostu utrzymuje tę swoją formę i przewagę. Dla mnie to była bardziej zabawa niż ściganie. Prawdziwa trudność zaczyna się na Mistrzostwach Świata, Europy, czy na Igrzyskach Olimpijskich. Teraz już praktycznie zaczynam odpoczynek. Każdy wyścig jest dla mnie po prostu do wykonania, a przy okazji można coś zdobyć.

W trakcie ZMP w Lublinie na dystansie 100 metrów stylem motylkowym bezkonkurencyjna była Paulina Nogaj, która przy okazji z czasem 58,16 sekundy pobiła Rekord Polski Młodzieżowców. Na drugim miejscu podium uplasowała się Paulina Peda z AZS-aAWF Katowice, a trzecia była Katarzyna Kołodziej z AZS UMCS Lublin. W tej samej kategorii, wśród mężczyzn brylował Kacper Majchrzak z KS Warta Poznań. Klubowy kolega Majchrzaka, Michał Chudy był drugi. Ostatnie miejsce na podium padło łupem Jakuba Majerskiego, Rekordzisty Polski Juniorów do lat 18 (51,13 sekundy). Zawodnik reprezentował klub UKS SMS Galicja Kraków.

W finale na 400 metrów stylem zmiennym kobiet triumfowała Aleksandra Knop (UKS 190 Łódź). 15-latka wywalczyła złoto w kategorii Open, a dodatkowo ustanowiła nowy Rekord Polski Juniorów do lat 15 i 16. (4:38.89 minuty). Za nią do mety dopłynęły Kinga Paradowska (MUKS Piętnastka Bydgoszcz) i Paula Żukowska (AZS UMCS Lublin).

Wśród męskiej części najlepszy był Marcel Wągrowski (4:07.82 sekundy), nieznacznie gorszy okazał się Dawid Szwedzki, a na ostatnim stopniu podium stanął Dominik Bujak.

Na 800 metrów stylem dowolnym najlepiej popłynęła Paulina Piechota (UKS 190 Łódź) z Rekordem Polski Młodzieżowców i Seniorów 8:25,32 minuty. Druga była Aleksandra Polańska (UKS GOS Raszyn), trzecia Weronika Margula (MKP Szczecin).

Dystans 1500 metrów zdominował Wojciech Wojdak (14:41.06 sekundy), który przyleciał do Lublina prosto z Mistrzostw Świata w Chinach. Na pozostałych miejscach uplasowali się kolejno Wojciech Dutkowiak i Piotr Bujak.

Wielkie emocje zostawili nam pływacy na zakończenie dnia. Sztafety pokazały się z kapitalnej strony. W wyścigu 4 x 50 metrów kobiet wygrała drużyna Juvenii Wrocław. Zawodniczki z Dolnego Śląska ustanowiły nowy rekord Polski! Od 18 grudnia wynosi on 1:47.61 sekundy. Srebrne medale trafił w ręce AZS UMCS Lublin, a brąz zdobyły reprezentantki AZS-AWF Katowice. Skład zwycięskiej drużyny: Alicja Tchórz, Gonta Oliwia, Dominika Sztandera, Fiedkiewicz Kornelia.

Wśród panów wygrali zawodnicy UKS G-8 Bielany Warszawa, przed AZS AWF Warszawą oraz drugim zespołem Bielan. Zwycięski sztafeta: Karol Zbutowicz, Kacper Stokowski, Jakub Sobiecki oraz Kacper Piotrowski.

Komplet wyników znajduje się na stronie megatiming.pl.

źródło: lublin2018.pl