Serwis Lublin.eu używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Klasy profilowane

Powstanie klas profilowanych

W ramach realizacji Strategii wspierania rozwoju sportu i rekreacji w Lublinie Wydział Sportu i Turystyki zaprosił do współpracy szkoły oraz kluby i związki sportowe w celu zapewnienia uczniom uzdolnionym sportowo szkolenia na wysokim poziomie na każdym etapie nauczania, począwszy od szkół podstawowych przez gimnazja oraz szkoły ponadgimnazjalne.

W tym celu od roku szkolnego 2013/2014 rozpoczęto proces tworzenia klas profilowanych, w ramach których szkolenie prowadzono w 19 szkołach w 35 oddziałach w 7 dyscyplinach sportowych tj.: koszykówka, piłka siatkowa, piłka nożna, piłka ręczna, tenis stołowy, kajakarstwo, pływanie. Od roku szkolnego 2014/2015 liczba klas profilowanych na wszystkich poziomach nauczania wzrosła do 63, wprowadzono również nowe dyscypliny tj. zapasy, boks, lekkoatletyka oraz futbol amerykański.

Funkcjonowanie klas profilowanych

Szkolenie w ramach klas profilowanych prowadzone jest przez wykwalifikowaną kadrę trenerską, dzięki temu zajęcia w szkole mają charakter profesjonalnego treningu, ponadto uczniowie równolegle objęci są szkoleniem klubowym. W celu określenia zakresu  współpracy pomiędzy Klubami patronującym klasom a szkołami, w których funkcjonują zostały zawarte porozumienia określające jasne i klarowne zasady dotyczące każdej ze stron.

Działalność klas profilowanych w całości finansowana jest ze środków budżetu Gminy Lublin, dzięki czemu uczniowie nie ponoszą kosztów szkolenia.  W ramach przyznanych dotacji kluby, które patronują klasom zakupiły niezbędny do prowadzenia szkolenia sprzęt sportowy. Zajęcia szkoleniowe w ramach klas profilowanych odbywają się w szkolnych obiektach sportowych. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach, wynikających ze specyfiki dyscypliny, zajęcia które realizowane są poza obiektami szkolnymi, zostały dopasowane do planu lekcji uczniów w sposób niekolidujący z zajęciami dydaktycznymi.

Zapraszamy do obejrzenia filmów i spotów promujących klasy profilowane, znajdujących się w zakładce Multimedia.

Na stronie www.sportszkolny.lublin.eu znajduje się aktualny harmonogram zajęć realizowanych w ramach klas sportowych i profilowanych oraz pozalekcyjnych zajęć sportowych w szkołach na terenie Gminy Lublin.

Turniej Klas Profilowanych

Dzieci i młodzież mogą sprawdzić swoje umiejętności sportowe, jakie zdobyli w czasie lekcji na Turniejach Klas Profilowanych. W każdej dyscyplinie sportu, pod koniec roku szkolnego, uczniowie klas profilowanych ze wszystkich szkół zmierzają się w konkurencjach sportowych.

Zgłoś problem

X

Zauważyłeś niepoprawne działanie strony lub nieaktualne dane? Zgłoś to korzystając z poniższego formularza.

(wpisz wynik liczbowo)