W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Sportowy Talent

Od szkolnej sali gimnastycznej po barwy klubowe

Popularyzacja i budowanie wśród dzieci świadomości korzyści płynących z aktywności fizycznej i profesjonalnego uprawiania sportu, to nasz priorytet. Dobra infrastruktura pozwala na trenowanie w doskonałych warunkach, ale pierwszym etapem jest znalezienie kandydatów na mistrzów. W tym celu powstał program "Sportowy Talent" polegający na przeprowadzeniu testów w szkołach podstawowych na terenie Miasta Lublin oraz wyposażeniu w wiedzę z zakresu aktualnych trendów w treningu sportowym osób pracujących ze zdolną młodzieżą. Program realizowany jest przez Wydział Sportu Urzędu Miasta Lublin we współpracy z Lubelską Unią Sportu.

Funkcję Ambasadorów projektu przyjęli absolwenci lubelskich szkół podstawowych: Kinga Wojtasik - siatkarka plażowa i Michał Szyba - piłkarz ręczny.


Ambasadorzy programu Sportowy Talent.

I edycja już za nami

W 2019 r. została przeprowadzona ocena sprawności fizycznej oraz sprawdzenie potencjału do uprawiania sportu w przyszłości przez uczniów klas IV w szkołach podstawowych na terenie Lublina. Testy sprawnościowe odbywały się podczas lekcji wychowania fizycznego w uzgodnionych ze szkołami terminach. Ocena sportowego potencjału opierała się o następujące kryteria: siły, szybkości, skoczności i wytrzymałości. Wyróżnione osoby zostały zaproszone wraz z rodzicami lub opiekunami na finał, podczas którego przeprowadzone zostały dodatkowe sprawdziany w celu dokonania oceny predyspozycji do uprawiania poszczególnych dyscyplin sportowych.

Wzajemna korzyść

Następnie najlepszym uczniom przedstawiona została oferta rozwoju pasji sportowych w jednym z lubelskich klubów sportowych, a poszczególne kluby sportowe zyskały najzdolniejszych uczniów. Uroczyste wręczenie wyróżnień dla najlepszych finalistów pierwszej edycji miało miejsce podczas Podsumowania Roku Sportowego.

Nagrody odbierają finaliści projektu Sportowy Talent.

2020 - rozpoczynamy II edycję

Program został bardzo dobrze przyjęty i jest kontynuowany w bieżącym roku. Podczas II edycji będziemy poszukiwać sportowych talentów wśród uczniów wszystkich szkół podstawowych. Ocena poziomu sportowego uczniów będzie przeprowadzana podczas  sprawdzianów organizowanych w ramach lekcji wychowania fizycznego.

W I półroczu planujemy przeprowadzenie testów wśród uczniów klas V i VI, natomiast w II półroczu testy obejmą uczniów klas IV. Test będzie obejmował trzy próby. Po ich przeprowadzeniu uczniowie, którzy uzyskają najlepsze wyniki dostaną zaproszenia na finał programu „Sportowy Talent”, który dla klas V i VI odbędzie się 30 maja 2020 r., natomiast dla uczniów klas IV – 5 grudnia 2020 r.