W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Sportowy Talent

Od szkolnej sali gimnastycznej po barwy klubowe

Popularyzacja i budowanie wśród dzieci świadomości korzyści płynących z aktywności fizycznej i profesjonalnego uprawiania sportu, to nasz priorytet. Dobra infrastruktura pozwala na trenowanie w doskonałych warunkach, ale pierwszym etapem jest znalezienie kandydatów na mistrzów. W tym celu powstał program "Sportowy Talent" polegający na przeprowadzeniu testów w szkołach podstawowych na terenie Miasta Lublin oraz wyposażeniu w wiedzę z zakresu aktualnych trendów w treningu sportowym osób pracujących ze zdolną młodzieżą. Program realizowany jest przez Wydział Sportu Urzędu Miasta Lublin we współpracy z Lubelską Unią Sportu.

Funkcję Ambasadorów projektu przyjęli absolwenci lubelskich szkół podstawowych: Kinga Wojtasik - siatkarka plażowa, Michał Szyba i Andrzej Widomski - piłkarze ręczni.


Ambasadorzy programu Sportowy Talent.

I edycja już za nami

W 2019 r. została przeprowadzona ocena sprawności fizycznej oraz sprawdzenie potencjału do uprawiania sportu w przyszłości przez uczniów klas IV w szkołach podstawowych na terenie Lublina. Testy sprawnościowe odbywały się podczas lekcji wychowania fizycznego w uzgodnionych ze szkołami terminach. Ocena sportowego potencjału opierała się o następujące kryteria: siły, szybkości, skoczności i wytrzymałości. Wyróżnione osoby zostały zaproszone wraz z rodzicami lub opiekunami na finał, podczas którego przeprowadzone zostały dodatkowe sprawdziany w celu dokonania oceny predyspozycji do uprawiania poszczególnych dyscyplin sportowych.

Szczegółowe wyniki Finału I edycji programu znajdują się w zamieszczonym poniżej pliku,

Do pobrania

Wzajemna korzyść

Następnie najlepszym uczniom przedstawiona została oferta rozwoju pasji sportowych w jednym z lubelskich klubów sportowych, a poszczególne kluby sportowe zyskały najzdolniejszych uczniów. Uroczyste wręczenie wyróżnień dla najlepszych finalistów pierwszej edycji miało miejsce podczas Podsumowania Roku Sportowego.

Nagrody odbierają finaliści projektu Sportowy Talent.

II edycja

Program został bardzo dobrze przyjęty i był kontynuowany w 2020 roku. Podczas II edycji ponownie poszukiwaliśmy sportowych talentów wśród uczniów wszystkich szkół podstawowych. Ocena poziomu sportowego uczniów była przeprowadzana podczas  sprawdzianów organizowanych w ramach lekcji wychowania fizycznego.

W I półroczu przeprowadzone zostały testy wśród uczniów klas V i VI, natomiast w II półroczu testy miały objąć uczniów klas IV. Test obejmował trzy próby. Po ich przeprowadzeniu uczniowie, którzy uzyskują najlepsze wyniki dostają zaproszenia na finał programu „Sportowy Talent”, który dla klas V i VI miał odbyć się 30 maja 2020 r., natomiast dla uczniów klas IV – 5 grudnia 2020 r. Niestety ze względu na pandemię COVID-19 testy nie mogły zostać przeprowadzane w pełnym wymiarze.

III edycja

Program był kontynuowany w 2021 roku. Ponownie  szukaliśmy sportowych talentów wśród najmłodszych mieszkańców miasta, aby umożliwić im dalszy rozwój pod okiem wykwalifikowanych trenerów. Programem objęto uczniów wszystkich szkół podstawowych na poziomie kl. 4-6. Po przeprowadzanie testów sprawnościowych w lubelskich szkołach podstawowych, wyłonieni zostali finaliści. Stu najlepszych uczestników zostało zaproszonych na finał projektu, który odbył się 6 listopada 2021 r. na stadionie lekkoatletycznym. Wybrani na podstawie finałowych testów najlepsi młodzi zawodnicy wkrótce rozpoczną treningi.

Powiązane galerie: