W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Barbarzyńskie tsunami w Muzeum Lubelskim

Barbarzyńskie tsunami w Muzeum Lubelskim
20.03.201814:40

Najcenniejsze zabytki archeologiczne pochodzące z 13 muzeów i instytucji naukowych Polski można będzie oglądać od 23 marca 2018 roku na Zamku w Lublinie.

Kanwą wystawy Barbarzyńskie tsunami. Okres Wędrówek Ludów w dorzeczu Odry i Wisły są wydarzenia z dziejów Europy wstrząsające cywilizacją późnego antyku w okresie nazywanym wielką wędrówką ludów. Ekspozycja przedstawia te wydarzenia w szerokiej perspektywie – od III do początków VII wieku. Były to czasy intensywnych ruchów migracyjnych plemion barbarzyńskich, które przełamały granice Imperium Rzymskiego, przyczyniając się do jego upadku. Niektóre z tych ludów, odnotowywane w antycznych źródłach pisanych, np. Goci czy Wandalowie, wywodziły się z dorzecza Odry i Wisły. Na wystawie znajdą się związane z nimi monety, elementy strojów i ozdoby wykonane ze srebra i złota, a także żelazne uzbrojenie – czyli ponad 500 zabytków odkrytych w Polsce. Wśród nich są zarówno najcenniejsze i najsłynniejsze obiekty wymieniane w podręcznikach, jak i znaleziska z ostatnich lat, niekiedy po raz pierwszy prezentowane w muzeum.

Wystawa łączy tradycję z nowoczesnością – główną rolę odgrywają muzealia pokazane z zastosowaniem nowoczesnych technologii. Po raz pierwszy na potrzeby wystawy czasowej zostały użyte witryny transparentne, pełniące rolę przejrzystych monitorów dotykowych. Dzieci, młodzież oraz całe rodziny dowiedzą się podczas warsztatów jak żyli nasi przodkowie pod koniec epoki antyku, czym różnili się od ówczesnych mieszkańców Rzymu, a co od nich przejęli.

harmonogram:

  • 7 kwietnia (sobota), godz. 11.00 - W cieniu rzymskiej willi - budujemy rzymską mozaikę. Zajęcia plastyczne dla dzieci w wieku 3–13 lat.
  • 21 kwietnia (sobota), godz. 11.00 - Starożytna biżuteria – wykonujemy zapinkę (broszkę) na wzór ozdób z okresu wędrówek ludów. Zajęcia dla dzieci i młodzieży w wieku 7–16 lat.
  • 28 kwietnia (sobota), godz. 11.00 - Wojownik rzymski czy barbarzyński? – robimy tarczę wojownika, aby poczuć się jak rzymski legionista lub gladiator. Zajęcia plastyczne dla dzieci w wieku 3–13 lat.
  • wspólne zwiedzanie wystawy „Barbarzyńskie tsunami” oraz stałej wystawy archeologicznej; wytwory swojej twórczości będzie można zabrać ze sobą lub pozostawić do udziału w konkursie na najlepszą pracę!
  • zapisy przyjmowane są pod numerami telefonu: (81) 537-96-38, (81) 537-96-82, (81) 537-96-15 lub drogą mailową na adres: