W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Dom Pereca – wirtualna wycieczka po wystawie

Dom Pereca – wirtualna wycieczka po wystawie
28.01.202108:09

Dawny Dom Ludowy im. I. L. Pereca to jeden z przystanków na Szlaku Pamięci Żydów Lubelskich. Mieścił się on przy zbiegu ulic Czwartek i Szkolnej, a jego budowę rozpoczęto już w 1937 r. z inicjatywy Centralnej Żydowskiej Organizacji Szkolnej oraz Bundu. Do otwarcia jednak nigdy nie doszło, gdyż uroczystość zaplanowano na 1 września 1939 r. W czasie II wojny światowej budynek zaadaptowano na szpital, a tuż po jej zakończeniu Dom Pereca stał się jednym z ważniejszych adresów na nowej mapie żydowskiego Lublina. Mieściło się tu schroniskiem dla ocalałych z Zagłady. Dom Pereca był także miejscem pierwszych wydarzeń kulturalnych i kuźnią nowych stosunków społeczno-politycznych. Obecnie swoją siedzibą ma w tym miejscu Narodowy Fundusz Zdrowia.

Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN wychodząc naprzeciw obecnej sytuacji i nie mogą zaprosić was do siebie, proponuje wirtualną wycieczkę po wystawie dotyczącej Domu Pereca. Znajdziecie na niej historię budynku, panoramy 3D oraz fotografie z wystawy zaprezentowanej w okresie wakacyjnym. Dodatkowo na stronie Ośrodka znajduje się szereg materiałów wideo i materiałów dodatkowych, np. makieta Domu Pereca wykonana w 2018 roku przez Marcina Wacińskiego czy 46. numer pisma „Scriptores” poświęcony powojennym losom Żydów w Lublinie. Kuratorem wystawy są Piotr Nazaruk oraz Agnieszka Wiśniewska. Zapraszamy na stronę internetową wirtualnej wystawy – Dom Pereca.