W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Lublin na weekend 28-30 września

Lublin na weekend 28-30 września
27.09.201821:07

Mimo, że pogoda nas nie rozpieszcza, najbliższego weekendu nie warto spędzać w domu, bowiem jak co tydzień czeka na Was wiele lubelskich, weekendowych atrakcji!

FILMY, SPEKTAKLE

Do Centrum Spotkania Kultur warto wybrać się na spektakl Polowanie na łosia, czyli na czarną komedię, gdzie humor przeplata się z grozą, groteska z realizmem. Spektakl jest zabawny, a przy tym mocno ironiczny. To obraz naszej niedojrzałości, niezdecydowania i problemów z uczuciami. Do obejrzenia w niedzielę.

Zespół Konfrontacji Teatralnych zaprasza na najnowszy film Wojciecha Smarzowskiego Kler, czyli obraz kościoła katolickiego jako instytucji oglądanej „od strony zakrystii”, rzucający światło na tematy niewygodne, trudne, częstokroć przemilczane, ale też poruszające. Do obejrzenia w piątek, sobotę i niedzielę.

Spektakl Zły prowadzi widzów przez pasmo przemian jakim jest życie ex-gangstera osadzone w okresie transformacji Polski. Widzowie obserwują, jak wraz z przejściem stanu wojennego w demokrację, zmienia się podejście głównego bohatera do świata. Od dziecięcej naiwności i sumienia każącego naprawiać wyrządzone zło, po brak litości i zimne wyrachowanie.

Impro Teatr powraca po wakacjach na lubelskie sceny. Tym razem wybrać się można na starcie dwóch pór roku: lata i jesieni w klasycznych, krótkich formach improwizowanych. Do obejrzenia w niedzielę.

Teatr Muzyczny zaprasza na spektakl Baron Cygański. To z pewnością najpopularniejsze i najbardziej lubiane dzieło J. Straussa. Historia pięknej Cyganki – Saffi i jej miłości do węgierskiego szlachcica - Barinkaya, stała się inspiracją dla wielu pięknych melodii oraz malowniczych scenerii. Do obejrzenia w sobotę.

Machia to sztuka poświęcona osobie Niccolo Machiavellego, którego 545. rocznica urodzin przypadła na dzień premiery spektaklu. Prezentuje ciekawe, zrywające z dotychczasowymi stereotypami spojrzenie na tę postać, rzucając zarazem światło na pasjonujący kontekst polityczny i historyczny epoki włoskiego renesansu.

SPOTKANIA, WYSTAWY

Od piątku można podziwiać wystawę Projektowanie wszędzie zorganizowaną z okazji 40-lecia Wydziału Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Ekspozycja prezentuje przedmioty, grafiki i aplikacje zaprojektowane przez pedagogów i absolwentów. Na kolekcję składa się około dziewięćdziesiąt projektów, takich jak wyroby przemysłowe, grafika użytkowa, strony internetowe, aplikacje czy realizacje w przestrzeni miejskiej.

Muzeum Lubelskie zaprasza w sobotę na wykład Życie po śmierci według źródeł archeologicznych. Archeolodzy odkrywają ślady rytuałów odprawianych podczas pogrzebu oraz związane z kultem pośmiertnym, dokumentują, opisują i interpretują te źródła. Podczas wykładu uczestnicy będą mieli okazję poznać ich punkt widzenia, a autorzy spróbują odpowiedzieć na pytanie od kiedy możemy mówić o wierze w życie pozagrobowe, jakie obrzędy odprawiano podczas pogrzebów, co dawano zmarłym na dalszą drogę w zaświaty i jak na przestrzeni epok zmieniał treść i formę nasz stosunek do śmierci.

Muzeum Wsi Lubelskiej organizuje tradycyjny obrzęd zbiorowego kiszenia kapusty w wykonaniu zespołu obrzędowego z Kocudzy. W programie obieranie, siekanie i kiszenie kapusty oraz poczęstunek z muzyką w tle. Gospodynie i gospodarze z Kocudzy pokażą: obieranie, siekanie kapusty za pomocą tasaka, zakwaszanie beczki żytnią mąką, metody układania w niej kapusty, tej w główkach i posiekanej, a wszystko podczas przedstawienia parateatralnego, w którym przewidziany jest udział publiczności.

W Bibliotece Politechniki Lubelskiej nadal można podziwiać wystawę Baśnie. Prezentuje ona prace rysunkowo-malarskie autorstwa Marty Zbańskiej ilustratorki mody i projektantki, absolwentki historii sztuki KUL i studentki Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie. Baśnie stanowią zbiór ilustracji kobiecych portretów i sylwetek, ale nie są to przedstawienia konkretnych bohaterek ze znanych fabuł.

Dzielnicowy Dom Kultury Czuby Południowe zaprasza na pierwsze w sezonie spotkanie w ramach cyklu Z kim do łóżka… rozmowy o tytułach, autorkach i autorach. Nowy sezon spotkań i rozmów o literaturze zostanie otwarty spotkaniem z Małgorzatą Szejnert, nazywaną matką polskiego reportażu. Organizatorzy porozmawiają z nią o tym, co czyta, co ją inspiruje i czy w literaturze można znaleźć dobry temat na reportaż. Autorka opowie też o „Listach Emigrantów z Brazylii i Stanów Zjednoczonych 1890-1891”, które w pewnym stopniu przyczyniły się do powstania jednej z jej książek.

Do Centrum Kultury w Lublinie można wybrać się na Muzykę Ucha Trzeciego. Jest to nowy cykl spotkań muzycznych, na który składać się będą koncerty improwizowane grupy Tatvamasi z zaproszonymi europejskimi muzykami. Cykl powstał w porozumieniu z Henrykiem Palczewskim twórcą audycji radiowej, który jest jednym z największych kolekcjonerów i znawców muzyki awangardowej na świecie.

W sobotę w Państwowym Muzeum na Majdanku odbędzie się wernisaż wystawy Przestrzeń pamięci. Topografia KL Lublin a teren Państwowego Muzeum na Majdanku. Obejrzeć można będzie niemieckie plany budowy obozu na Majdanku, archiwalne fotografie i wizualizacje terenu KL Lublin.

Stowarzyszenie "Studnia Pamięci" oraz TSKŻ oddział w Lublinie zapraszają na cykl wykładów poświęconych historii i kulturze Żydów polskich. Najbliższe, niedzielne spotkanie to wykład Kuczki w krajobrazie Lublina.

W Galerii Gardzienice odbędzie się wstawa Agnieszki Wójtowicz Człowiek tłumu. Miasto nawiązująca tematem do poprzednich cykli obrazów: ,,Z ulicy”, ,,W scenerii miasta. Dokąd?”, ,,Przestrzeń miasta. Kolory”.

KONCERTY

W Filharmonii Lubelskiej w ramach Międzynarodowego Dnia Muzyki odbędzie się koncert symfoniczny. Orkiestra Symfoniczna wystąpi pod batutą Ondreja Olosa.

W piątek w Próbie Cafe wystąpią Asia Nawojska & Eddie/Hai. Asia Nowojka tworzy, pisze, gra i śpiewa. Eddie/Hai to laureaci zeszłorocznych i tegorocznych Wschodów.

Akwarela Cafe zaprasza na koncert Marka Andrzejewskiego. W tym roku Marek obchodzi 25 lecie pracy artystycznej. Ma na swoim koncie pięć autorskich płyt. Znany jest także z Lubelskiej Federacji Bardów, której był współzałożycielem.

Dzielnicowy Dom Kultury Bronowice zaprasza w piątek na Śpiewające fortepiany - koncertowo i z humorem, czyli na koncertowe show na dwa fortepiany w wykonaniu znakomitych pianistów Czesława Majewskiego i Janusza Tylmana, którym towarzyszyć będzie Malina Kowalewski Band oraz soliści Warszawskiej Opery Kameralnej i Gliwickiego Teatru Muzycznego.

Radio Lublin zaprasza na koncert zespołu Rezerwat. Jest to legendarna grupa rockowa założona w 1982 roku. Kultowy rock-band z jednym z największych polskich przebojów wszechczasów Zaopiekuj się mną. Rezerwat na koncertach to magia dźwięków tworzonych przez profesjonalnych muzyków towarzyszących wokaliście, który obdarzony jest wyjątkowo charyzmatycznym głosem.

DLA DZIECI

W sobotę i niedzielę w Plazie odbędzie się Festiwal Gier Planszowych. Premiery i nowości, hity sezonu i absolutne klasyki – setki planszówek będzie można poznać, obejrzeć i przetestować uczestnicząc w niejednej rozgrywce.

Pracownia SZTUCZKA zaprasza „Ku nowej przygodzie”– pod takim hasłem bowiem upłynie piąta edycja Festiwalu Filmowego Kino Dzieci.

Teatr im. H. Ch. Andersena zaprasza w sobotę na Księgę dżungli. Powieść noblisty Rudyarda Kiplinga to jedna z najpiękniejszych i najbardziej znanych opowieści dla dzieci i młodzieży. Od ponad 120 lat porusza ona, śmieszy i wzrusza kolejne pokolenia czytelników.

WARSZTATY

Fundacja Szpilka zaprasza w sobotę na kolejne warsztaty malarstwa. Uczestnicy spróbują oddać ducha obrazów epoki art deco. Nie zabraknie tego, czym fascynowano się w czasach dwudziestolecia międzywojennego, czyli elementów architektury, przemysłu, przedmiotów użytkowych, filmu. Ale jak zwykle - nie będzie sztampowo. Gwarantowana świetna zabawa i atmosfera.

Lubelskie Stowarzyszenie Fantastyki Cytadela Syriusza zaprasza na Gangsta’s Paradise Larp | 24h z RPG. Gangsta’s Paradise to komedia gangsterska oparta na klasycznym motywie filmowym. Grupa nieznajomych gangsterów, oszustów, złodziei, fachowców od mokrej roboty łączy siły na jednorazowy skok.

W sobotę kolejne wydarzenia w ramach X Festiwalu Sztuki w Przestrzeni Publicznej Otwarte Miasto.

SPORT

W niedzielę odbędzie się III Lubelski Bieg Nieustraszonych. Jest to niekonwencjonalna impreza biegowa, dzięki której swoich sił spróbować mogą zarówno miłośnicy biegania, jak i sportów ekstremalnych. Uczestnik decydujący się na udział w biegu ma gwarancję przeżycia niezapomnianej przygody.

W weekend czeka nas trzy dni koszykarskich emocji podczas Turnieju o Puchar Rektora UMCS.

W niedzielę na Hali Globus odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Sportów i Sztuk Walki. W programie pokazy sportowe: m.in. karate, judo, łuk sportowy, MMA, a także sztuki walki m.in. jujutsu, aikido, krav maga.

W piątek na Placu Litewskim znów spotyka się Zielona Masa Krytyczna. Tym razem pojedzie szlakiem zielonych terenów Lublina. Wystartuje z Placu Litewskiego i odwiedzi plac Kochanowskiego, skwer przy CK, Cmentarz na Lipowej, Park Ludowy, Park Bronowice i Park Rusałka. Po tych niezwykłych miejscach oprowadzi Janek Kamiński, architekt krajobrazu, rowerzysta, aktywista społeczny.

Aplikacja Turystyczny Lublin

 

 

 

 

Zachęcamy do pobrania aplikacji Turystyczny Lublin, w której znajdziecie nie tylko powyższe wydarzenia, ale także wiele ciekawych propozycji umożliwiających atrakcyjne spędzenie czasu w naszym mieście.