W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Lublin na weekend 5-7 października

Lublin na weekend 5-7 października
04.10.201821:02

Zobaczcie jakie atrakcje czekają na Was w Lublinie w najbliższy weekend!

KONCERTY

W sobotę w Bazylice o.o. Dominikanów wystąpi Jeremy Jouve. Doskonały gitarzysta francuski, uczeń m.in. Erica Franceries. Podczas koncertu artysta zaprezentuje nam utwory J.S. Bacha, J. Rodrigo, M. Castelnuevo-Tedesco, Ro. Dyensa oraz M. Duplessy.

Reni Jusis to jedna z niewielu polskich artystek, która w swej karierze nie ogranicza się tylko do jednego wizerunku i stylu, ale cały czas poszukuje i podąża za najświeższymi kierunkami w muzyce. Jej koncert odbędzie się w piątek w Radiu Lublin.

Dwa dni muzyki elektronicznej na Konfrontacjach Teatralnych. W sali widowiskowej Centrum Kultury w sobotę i niedzielę wystąpią Feral Rite, VARG, FOQL i Copy Corpo.

SPOTKANIA, WYSTAWY

Centrum Kultury zaprasza na spotkanie z Janem Tomaszem Grossem, autorem monografii ,,Sąsiedzi” i najnowszej "Bardzo dawno temu, mniej więcej w zeszły piątek". Autor porusza temat zagłady Żydów w Jedwabnem oraz ideę wybudowania Muzeum Zagłady w Lublinie. O tym wszystkim na spotkaniu w piątek.

W pierwszą niedzielę października w Muzeum Wsi Lubelskiej będzie można przenieść się do świata narzędzi i technik sprzed wieku, kiedy len razem z ziemniakami rządził lubelską wsią i miasteczkiem. Odbędzie się druga i ostatnia w tym sezonie odsłona Niedzieli z lnem. Na to niedzielne popołudnie przygotowano wiele atrakcji skupionych wokół lnu i jego dobrodziejstwa. Oprócz stałych elementów wydarzenia czyli wstępnej obróbki lnu: międlenia, cierlenia i czesania włókna, a także snucia nici na kołowrotku i maglowania, pojawi się sztuka ludowego teatru amatorskiego pod intrygującym tytułem „Krupnik przesolony”.

Ogród Botaniczny UMCS zaprasza na Niedzielny spacer z przewodnikiem. Tym razem tematem przewodnim będą mszaki, rośliny często omijane i przeoczane, a stanowią integralną cześć środowiska naturalnego. Jak wyglądają i żyją? Gdzie rosną najchętniej? Gdzie i po co mają żeberka, puszki i blaszki? Odpowiedź w niedzielę.

W Centrum Spotkania Kultur cały czas można oglądać wystawę Lublin 1939-1944. Fotograficzny obraz Lublina okresu II wojny światowej składa się ze zdjęć miasta i zdjęć prywatnych wykonywanych przez cały okres trwania działań wojennych. Wydarzenia dokumentowano już od pierwszych dni września 1939 roku. Zniszczenia po bombardowaniach miasta, które poważnie uszkodziły historyczną tkankę Lublina zestawione są z dokumentacją codziennego życia w okresie okupacji.

Brama Grodzka Teatr NN zaprasza w sobotę na Salonik Prasowy PA.RY na Placu Litewskim. Autorzy, którzy piszą dla PA.RY, wyjdą na ulice miasta po to, by porozmawiać z lublinianami o wolności. Przy okazji będzie można zapytać dziennikarzy o szczegóły ich artykułów i napić się z nimi kawy - bo, jak wiadomo, najlepiej dyskutuje się przy dobrej kawie.

W piątek ze swoim najnowszym programem stand-upowym wystąpi Magda Kubicka. Jest młoda i dynamiczna, przypieka swoim żartem, porusza kontrowersyjne, ostre tematy, niektóre tematy pomija, a o reszcie mówi – jak na kobietę przystało – dużo.

W sobotę w Muzeum Lubelskim odbędzie się wykład Rola tradycyjnych obrzędów przejścia w podtrzymywaniu więzi rodzinnych i społecznych. Podczas wykładu omówiony zostanie ustalony przez tradycję schemat rytuału przejścia z zachowaniem kolejnych faz w oparciu o materiał z terenu Lubelszczyzny.

W piątek i sobotę Piękno Panie zaprasza na podsumowanie projektu Kamili Czosnyk Transitions. Projekt to konstrukt tworzony w drodze, pomiędzy 2 miastami oddalonymi od siebie o 471,7 km. To również historia miast i ludzi, opowieść o migranci, przepływie i dążeniu do celu, ale przede wszystkim to historia komunikacji i języka. Transitions to komunikat, którego nie możemy usłyszeć, ale istnieje na pograniczu nas samych, na granicy wzroku czy dźwięku.

Warsztaty Kultury zapraszają na otwarcie wystawy Ilustrowany elementarz polskiego dizajnu. Jakimi rzeczami od stu lat otaczają się Polacy? Którym polskim fotelem zachwycił się wybitny architekt Le Corbusier? Na jakim rowerze jeździły co najmniej dwa pokolenia Polaków? Jak powstawały propagandowe plakaty i zakładowe gazetki od lat 50.? Odpowiedź na te pytania już w piątek.

Galeria Gardzienice zaprasza na wystawę Agnieszki Wójtowicz Człowiek tłumu. Miasto. Jest to cykl 13 płócien o jednakowym rozmiarze 1 x 1 m., nawiązujących tematem do poprzednich cykli obrazów: ,,Z ulicy”, ,,W scenerii miasta. Dokąd?”, ,,Przestrzeń miasta. Kolory”.

W Bibliotece Politechniki Lubelskiej nadal można podziwiać wystawę Baśnie. Prezentuje ona prace rysunkowo-malarskie autorstwa Marty Zbańskiej ilustratorki mody i projektantki, absolwentki historii sztuki KUL i studentki Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie. "Baśnie" stanowią zbiór ilustracji kobiecych portretów i sylwetek, ale nie są to przedstawienia konkretnych bohaterek ze znanych fabuł.

W jeden dzień dookoła świata - pod takich hasłem odbędzie się sobotnie spotkanie w Tarasach Zamkowych. Global Village to świetna okazja, aby spotkać ludzi z całego świata i poznać ich kulturę, nie ruszając się z Lublina! Bedzie można poćwiczyć języki, spróbować tradycyjnych potraw i dowiedziec się ciekawostek o wielu odległych krajach.

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na wernisaż wystawy Szkice natury autorstwa Jarosława Drążka. Wydarzenie odbędzie się w ramach drugiej edycji projektu ,,Sztuka w Oknach”.

Fundacja Szpilka zaprasza na spotkanie Japonia – dwa spojrzenia. Dwie kobiety, które zafascynowały się Japonią opowiedzą i zaprezentują swoje przeżycia. Jedna w fotografiach, druga w poezji.

FILMY, SPEKTAKLE

Rozpoczyna się kolejna edycja Konfrontacji Teatralnych. W tym roku pod hasłem Co jest do myślenia? tak zwana rzeczywistość zmusza do namysłu nad wieloma kwestiami, które jeszcze nie tak dawno nas nie zaprzątały. Jeśli istnieją dziś jakieś myśli wspólne, twórców i odbiorców sztuki, muszą dotykać właśnie tego problemu. Czy teatr, który w ogóle nie podejmuje kwestii wolności jest jeszcze teatrem wolnym?

Zespół Konfrontacji Teatralnych zaprasza na najnowszy film Wojciecha Smarzowskiego Kler, czyli obraz kościoła katolickiego jako instytucji oglądanej „od strony zakrystii”, rzucający światło na tematy niewygodne, trudne, częstokroć przemilczane, ale też poruszające. Do obejrzenia w piątek, sobotę i niedzielę.

W piątek w Domu Kultury LSM premiera spektaklu Teatru Bez Maski Jaskinia. Jest to spektakl poetycki, oparty na twórczości Zbigniewa Herberta. W scenariuszu wykorzystano fragmenty sztuki scenicznej "Jaskinia filozofów". Spektakl przenosi widza w czasy starożytnej Grecji, do epoki współczesnej Sokratesowi i Platonowi, oraz na Olimp, w mityczny świat greckich bogów. Jest jednocześnie bardzo silnie nacechowany odniesieniami do współczesności, dnia dzisiejszego, do nas samych tu i teraz.

Teatr Muzyczny zaprasza na Skrzypka na dachu. Jest to jeden z najsłynniejszych musicali, którego fabułę oparto na prozie tworzącego w jidysz pisarza Szolema Alejchema. Osadzony w realiach carskiej Rosji sprzed wieku ukazuje codzienne życie mieszkańców Anatewki – i Żydów, i gojów. Do obejrzenia w sobotę i niedzielę.

W Teatrze Muzycznym można będzie obejrzeć także Małżeński Rajd Dakar w wykonaniu Katarzyny Pakosińskiej i Mirosława Zbrojewicza. Główni bohaterowie spektaklu Jolka oraz Fryderyk to typowe małżeństwo z wieloletnim stażem. Jak każda para mają swoje problemy. Jest w nich wiele przeciwieństw, które jednocześnie dzielą jak i łączą. Pewnego dnia postanawiają wybrać się na pustynny rajd, który ma odświeżyć ich związek, umocnić więzi i nadać trochę koloru jednostajnemu życiu.

WARSZTATY

W sobotę Centrum Kultury zaprasza na warsztaty introligatorskie. W myśl idei do it yourself, każdy z uczestników warsztatów własnoręcznie wykona pakiet zeszytów w klimacie retro z okładkami z nowej kolekcji botanicznej Papier plus druk. Część praktyczna poszerzy umiejętności i wiedzę uczestników z zakresu technik introligatorskich.

Wspólna Przestrzeń zaprasza na warsztaty kuchni roślinnej, zdrowej, pysznej i opartej na lokalnych produktach pochodzących od rolników z Lubelszczyzny.

Paprykarz z karpia wędzonego kontra smalec z fasoli! Kto się skusi, kto chce się przekonać co smakuje lepiej? W sobotę jedyny w swoim rodzaju warsztat, podczas którego uczestnicy przygotują aromatyczny paprykarz i smalec w wersji fit.

DLA DZIECI

W sobotę i niedzielę w Plazie odbedzie się Festiwal Gier Planszowych. Premiery i nowości, hity sezonu i absolutne klasyki – setki planszówek będzie można poznać, obejrzeć i przetestować uczestnicząc w niejednej rozgrywce.

Księga dżungli noblisty Rudyarda Kiplinga to jedna z najpiękniejszych i najbardziej znanych opowieści dla dzieci i młodzieży. Od ponad 120 lat porusza ona, śmieszy i wzrusza kolejne pokolenia czytelników. Do obejrzenia w Teatrze H. Ch. Andersena w niedzielę.

W niedzielę odbędą się warsztaty składania lampionów origami. Efektem warsztatów będą własnoręcznie wykonane, kolorowe lampiony, które ozdobią przestrzeń Rezerwatu Dzikich Dzieci. Warsztaty przeznaczone są dla dzieci i dorosłych.

Galeria Labirynt zaprasza na Art Detectives warsztaty twórcze z elementami nauki języka angielskiego, podczas których dzieci wykonają dzieła w technikach pracy wybranych twórców współczesnych, poznając przy tym podstawowe słownictwo w języku angielskim.

Również w Galerii Labirynt odbędą się warsztaty Look Book dla dzieci 3-6 lat. Zajęcia są inspirowane ciekawymi, starannie zaprojektowanymi i niebanalnymi książkami dla najmłodszych. Uczestnicy warsztatów przekonają się, że książka może być doskonałym punktem wyjścia do twórczych zadań. Formuła zajęć umożliwia opiekunom włączenie się i aktywny udział w warsztatach.

SPORT I REKREACJA

W niedzielę amatorzy biegania mogą postawić swój pierwszy krok w stronę maratonu. Odbędzie się wtedy Pierwsza Dycha do Maratonu na dobrze znanej i szybkiej trasie nad Zalewem Zemborzyckim. Jest to pierwszy bieg kolejnego sezonu Grand Prix Lublina.

W niedzielę na hali sportowej Uniwersytetu Przyrodniczego odbędzie się Maraton Zumby. W ciągu dwóch godzin będzie można naładować akumulatory pozytywną energią.

Rozpoczyna się nowy sezon Energa Basket Ligii. W niedzielę na Hali Globus odbędzie się mecz TBV Start Lublin z Legią Warszawa.

Rusza również liga kobiet. W sobotę zmierzą się Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin i TS Ostrovia Ostrów Wielkopolski.

W sobotę w hali Uniwersytetu Przyrodniczego odbędzie się mecz pierwszej ligi futsalu mężczyzn. AZS UMCS Lublin zmierzy się z Heiro Rzeszów.

Także w sobotę w Hali Globus powalczą szczypiorniści AZS UMCS Lublin. W meczu drugiej ligi czeka na nich MKS Piotrkowianin.

Panie również wracają do gry. W sobotę szlagiej piątej kolejki. MKS Perła Lublin zmierzy się z Energa AZS Koszalin.

Motor Lublin w sobotę podejmie Wisłę Sandomierz. Jest to jedenasta kolejka tego sezonu. Mecz odbędzie się na Arenie Lublin.

W sobotę na bocznym boisku Areny Lublin można będzie obejrzeć spotkanie drugiej ligi kobiet w piłce nożnej. Tym razem Widok Lublin zmierzy się z KSP Kielce.

Nad Zalewem Zemborzyskim odbędzie się pożegnanie lata i ostatnie spotkanie cyklu Aktywna Niedziela. W programie rozgrywki sportowe, a także atrakcje dla dzieci.

W weekend w Hotelu Alter odbędą się Dni Otwarte OZI SPA. Oprócz poznania ekspertów, będzie możliwość przetestowania kosmetyków używanych podczas masaży i zabiegów. W programie znalazł się również bezpłatny masaż biurowy, konsultacje ze specjalistami oraz ciekawe panele dyskusyjne.

Aplikacja Turystyczny Lublin

 

 

 

 

Zachęcamy do pobrania aplikacji Turystyczny Lublin, w której znajdziecie nie tylko powyższe wydarzenia, ale także wiele ciekawych propozycji umożliwiających atrakcyjne spędzenie czasu w naszym mieście.