W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Międzynarodowy Dzień Muzeów i Noc Muzeów

Międzynarodowy Dzień Muzeów i Noc Muzeów
15.05.201814:42

W 1977 roku Międzynarodowa Rada Muzeów działająca przy UNESCO i posiadająca Komitety Narodowe w poszczególnych krajach, ogłosiła 18 maja Międzynarodowym Dniem Muzeów. Tego dnia lub w okolicach tej daty, na całym świecie muzea włączają się w obchody święta organizując wystawy, seminaria i spotkania.

Przesłaniem Międzynarodowego Dnia Muzeów jest podkreślenie roli muzeów w kształtowaniu indywidualnej i zbiorowej odpowiedzialności za światowe dziedzictwo - wspólne dziedzictwo całej ludzkości. Muzea odgrywają we współczesnym świecie rolę pośredników między kulturami, wzbogacają je, przyczyniają się do rozwoju i zrozumienia społeczeństw i kultur. Święto to daje możliwość muzealnikom do bliższego spotkania z publicznością, a publiczności z kolei pozwala zapoznać się w znacznie szerszym niż zazwyczaj zakresie z zadaniami i specyfiką pracy muzeów.

Z Międzynarodowym Dniem Muzeów ściśle związane jest Europejska Noc Muzeów, w Polsce zwana krótko Nocą Muzeów. W ramach tej inicjatywy instytucje muzealne i galerie organizują dla zwiedzających liczne atrakcje – w godzinach nocnych odbywają się m.in. koncerty, spektakle teatralne, pokazy filmowe, spotkania z artystami, happeningi, wykłady i konkursy.

Tegoroczna 41. edycja Międzynarodowego Dnia Muzeów rozpocznie się 19 maja, z kolei wydarzenia w ramach 21. Nocy Muzeów odbywać się będą na przełomie 19 i 20 maja!

Galeria Labirynt zaprasza w sobotę na zwiedzanie wystaw w godz. 12.00-24.00 oraz na wydarzenia specjalne. Pierwszym z wydarzeń jest Wieczorynka – warsztaty edukacyjne dla dzieci w wieku od 3 do 12 lat, które odbędą się o godz. 19.00 (zajęcia tłumaczone na polski język migowy), 20.00 oraz 21.00. Dzieci wraz z opiekunami zwiedzą z latarkami Galerię Labirynt, poznając wszystkie jej zakamarki, wykonają także niecodzienne prace przeznaczone do oglądania w ciemności! Będzie to wyjątkowe przeżycie. Wspólnie obejrzymy wystawę edukacyjną "W tym cała sztuka", a następnie stworzymy prace plastyczne dotyczące tematu światła. Kolejnym z wydarzeń jest Oprowadzanie z latarkami – dla dorosłych, a także Oprowadzanie po wystawie make up – tłumaczone na polski język migowy. Wystawa ujmuje zagadnienie makijażu w sposób metaforyczny, odnosząc się do wszelkiego typu pęknięć w sensie geograficznym, kulturowym, społecznym, a także politycznym.

Państwowe Muzeum na Majdanku przygotowało specjalną ofertę dla osób zainteresowanych historią niemieckiego obozu koncentracyjnego Konzentrationslager Lublin, jego więźniów, a także pracą samego Muzeum. W tym roku ma on formułę otwartych drzwi w różnych działach PMM, a spotkaniom i prezentacjom dodatkowo będzie towarzyszył kiermasz książek muzealnych. Zatrzymany czas. Konserwacja muzealiów historycznych ze zbiorów PMM to spotkanie, na którym przedstawione zostaną wybrane muzealia historyczne zarówno przed, jak i po konserwacji. Omówione będę techniki oraz metody konserwatorskie. Uczestnicy dowiedzą się, co dzieje się z obiektem, gdy trafi do muzeum, jakie etapy musi przejść, zanim zostanie poddany konserwacji, oraz jak wygląda tworzenie muzealnej bazy danych. Podczas spotkania pt. W zwierciadle historii – niemiecki obóz koncentracyjny na Majdanku w dokumentach zostaną zaprezentowane najciekawsze, zarówno pod względem treściowym, jak i wizualnym, źródła archiwalne związane z KL Lublin, a także z byłymi niemieckimi obozami zagłady w Bełżcu i w Sobiborze. Pracownicy działu Archiwum pokażą najcenniejsze skarby z zasobu archiwalnego Muzeum – dokumenty, fotografie, fragmenty wywiadów ze świadkami historii, które dotychczas nie były udostępnione szerszej publiczności. Kolejnym wydarzeniem jest Dziennik pisany w obozie – spotkanie wokół wspomnień Jadwigi Ankiewicz. Jadwiga Ankiewicz trafiła do niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku jako szesnastolatka. Niemal każdego dnia opisywała swoje przeżycia w nielegalnie prowadzonym pamiętniku. Ten drogocenny dokument przetrwał wojenną zawieruchę i jest jedynym tego typu dziennikiem powstałym w obozie. Uczestnicy spotkania będą mogli zapoznać się ze wspomnieniami Jadwigi Ankiewicz, a także zobaczyć oryginalny dziennik, przekazany do Muzeum przez rodzinę autorki. Ostatnie wydarzenie to Od artefaktu do wystawy - o kulisach powstawania ekspozycji „Więźniowie Majdanka”. Podczas oprowadzania kuratorskiego uczestnicy dowiedzą się o tym, jak w oparciu o różne źródła historyczne powstaje multimedialna wystawa historyczna. Będzie to dla nich okazja do zapoznania się z historią obozu koncentracyjnego na Majdanku, poprzez losy konkretnych osób, ofiar prowadzonych przez Niemców polityki prześladowań i eksterminacji.

Z kolei bramy Zamku Lubelskiego, oddziały miejscowe i zamiejscowe Muzeum Lubelskiego otwarte będą przez całą noc! Program wydarzeń:

  • Zamek Lubelski oraz baszta czynne w godz. 18.00–24.00;
  • godz. 18.00 – pokaz historycznej żonglerki flagami na dziedzińcu zamkowym;
  • godz. 18.00 – „Malujemy jak mistrz Andrzej” – warsztaty rodzinne robienia witraży z motywami fresków z Kaplicy Trójcy Świętej, zbiórka w holu przy kasie;
  • godz. 18.00 – „Roztocze – starożytna terra incognita” – wykład dr Barbary Niezabitowskiej-Wiśniewskiej (Instytut Archeologii UMCS) i oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Barbarzyńskie tsunami. Okres wędrówek ludów w dorzeczu Odry i Wisły”;
  • godz. 18.00–23.00 – wystawa czasowa: Czas na Niepodległą: umundurowanie i wyposażenie wojskowe 1918 roku będą prezentować rekonstruktorzy historyczni współpracujący z Muzeum Lubelskim;
  • godz. 19.00 – wystawa czasowa: Tadeusz Mysłowski. Studio/Pracownia - oprowadzanie kuratorskie;
  • godz. 19.00 – koncert muzyki dawnej w wykonaniu zespołu The Snopkers Ensemble w Kaplicy Trójcy Świętej;
  • godz. 20.00–23.30 – oprowadzania przewodników Muzeum Lubelskiego po Kaplicy. Wejścia w grupach do 30 osób, ostatnie wejście o godz. 23.00;
  • godz. 21.00 – spektakl „Noc w muzeum – żywe posągi” na dziedzińcu zamkowym. Nocą w muzeum, gdy zgasną światła, słychać trzask zamykanych drzwi, a średniowieczne posągi zaczynają żyć własnym życiem. Gdy posągi ożyją, zobaczycie, jak wyglądała moda późnego średniowiecza, jaka muzyka i tańce były wówczas popularne. W spektaklu wystąpią artyści Teatru Tańca (nie tylko) Dworskiego „Belriguardo” działającego w Fundacji Belriguardo – okno na historię i sztukę;
  • przez całą noc na wzgórzu Zamkowym będzie można oglądać pojazdy używane w II Korpusie gen. W. Andersa podczas walk we Włoszech w latach 1944–1945. Wydarzenie zorganizowane z okazji rocznicy zakończenia bitwy pod Monte Cassino we współpracy z Fundacją Niepodległości.

Dworek Wincentego Pola zaprasza w godzinach na 18.00-24.00 na:

  • oprowadzanie kuratorskie po wystawie rzemiosła artystycznego „Piękne i użyteczne”;
  • prezentację minerałów z kolekcji Jolanty Ścibior;
  • obserwację nocnego nieba przez teleskop oraz opowieść o meteorach i meteorytach (Wiesław Krajewski, Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii, Oddział w Lublinie);
  • pokaz „Broń strzelecka i myśliwska w historii i tradycji dworu polskiego” (Robert Borkowski);
  • „Leśmianowskie impresje” – pokaz zdjęć i recytacja wierszy (Anna Cieśla z zespołem Akademia Artystycznych Umiejętności przy Klubie Osiedlowym „Przyjaźni”).

Z kolei w Muzeum Józefa Czechowicza w programie zwiedzanie wystawy stałej muzeum oraz dwóch wystaw czasowych:

  • wystawy fotograficznej „Podwójne spojrzenie”;
  • wystawy: „Ślady bytności. Malarstwo Magdaleny Spasowicz”.

Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem” organizuje w godzinach 18.00-24.00 o:

  • godz. 18.00 – „Lux in veritas lucet” – spotkanie w Celi Poetów. Spotkanie poświęcone Grażynie Chrostowskiej, lubelskiej poetce pokolenia Kolumbów rozstrzelanej wraz z siostrą w niemieckim obozie Ravensbrück;
  • godz. 19.00 – pokaz filmu o Grażynie Chrostowskiej „Za kratą są zielone drzewa” w reżyserii Magdaleny i Rafała Kołodziejczyków.

Noc Muzeów w Muzeum Wsi Lubelskiej odbędzie się pod postacią Nocnego Bajania. Uczestnicy będą wędrować nocą po zakamarkach Skansenu, gdzie akcja przybierze wyjątkowo nieoczekiwany i zaskakujący obrót… Ilość miejsc ograniczona. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja telefoniczna, która rozpocznie się w dniu 17 maja, w godzinach 9:00-14:00, pod numerem telefonu: 81 533 85 13.

Katolicki Uniwersytet Lubelski zaprasza w godzinach 19.00-24.00 na dwie wystawy:

  • Praktyczne piękno. KUL według Marii Chomentowskiej. Wystawa przypomina jedną z najwybitniejszych polskich projektantek mebli i wnętrz – współtwórczyni „stylu mebli Instytutu Wzornictwa Przemysłowego” – polskiego funkcjonalizmu – Marię Chomentowską (1924-2013). Co ciekawe, to właśnie na KUL-u powstało największe jej dzieło – aranżacje niemal wszystkich ogólnodostępnych przestrzeni Gmachu Głównego KUL. Na wystawie znajdziemy oryginalne meble ze wszystkich okresów jej twórczości, a także bogaty materiał ilustracyjny i archiwalny, w tym nieznane dotąd projekty domów i wnętrz kościołów.
  • Boznańska, Wyczółkowski, Dunikowski i inni. Kolekcja mistrzów Krzysztofa Musiała. Na wystawie zaprezentowano kilkadziesiąt prac ponad czterdziestu wybitnych artystów polskich przełomu XIX i XX wieku. Dzieła malarstwa i rzeźby odzwierciedlają różnorodność i bogactwo sztuki polskiej tego okresu.

Centrum Spotkania Kultur w ramach tegorocznej odsłony proponuje zwiedzanie wystaw, odbywających się w przestrzeniach CSK! Będzie można skorzystac z oprowadzania tematycznego po wystawie „Opera Fashion” – eksponaty z kolekcji Teatru Wielkiego – Opery Narodowej! To oszałamiające zmysłowością materiały, fascynujące kroje, bogactwo wzornictwa i detali – podróż przez świat mody inspirującej najznakomitszych reżyserów teatralnych w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni wystawienniczej. Program wydarzeń:

  • g. 19.00 – kostiumy + scenografia (piętro -1);
  • g. 20.30 – nakrycia głowy i maski (piętro +1);
  • g. 22.00 – kostiumy + scenografia (piętro -1).