W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem” ponownie otwarte

12.12.201708:25

Po ponad dwuletnim remoncie Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem” zostało ponownie udostepnione dla zwiedzających. W wyniku przebudowy otwarto nowa wystawa stała, która skupia się na losach więźniów aresztu Gestapo.

Wyjątkową częścią ekspozycji stanowi Ściana Pamięci na której znajdują się fotografie więźniów przetrzymywanych w areszcie, którzy zginęli zakatowani na miejscu, zamordowani na terenie Lublina lub w obozach koncentracyjnych. Ekspozycję wzbogacają multimedia zawierające relacje więźniów i ich bliskich, grypsy spisane na skrawkach papieru oraz przedmioty osobiste wykonane przez więżniów: dziecięce buciki, uszyte w więzieniu na Zamku Lubelskim czy różaniec, w którym paciorki został zrobione z chleba.

Na wystawie upamiętniona zastała twórczość poetycka ludzi przebywających w areszcie, zaprezentowano napisy na murach cel wykonane przez więźniów, relacje więźniarek KL Ravensbrück, tragiczne losy kobiet torturowanych, na których prowadzone byłe pseudo-medyczne eksperymenty oraz narzędzia tortur, wskazujące na ogrom tragedii, której doświadczali osadzeni.

Po remoncie muzeum jest dostępne dla osób niepełnosprawnych.

fot.Dorota Awiorko