W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

pomysł na...weekend w Lublinie

pomysł na...weekend w Lublinie
10.06.202011:00

Klimatyczne Stare Miasto, unikalne zabytki, zaułki i podwórka, które dobrze pamiętają stare dzieje. W Lublinie znajdziecie wiele ciekawych atrakcji. Jak się w tym wszystkim odnaleźć? Które atrakcje wybrać będąc w Lublinie? Co warto zobaczyć? Czego spróbować? Na co się zdecydować, kiedy do dyspozycji mamy tylko kilka dni? Przygotowaliśmy krótki plan, który możecie dowolnie modyfikować! Plan idealny na nadchodzący weekend.

Dzień 1 (czwartek). Spacerem wzdłuż Krakowskiego Przedmieścia.
Idąc wzdłuż Krakowskiego Przedmieścia oraz w jego okolicach znajdziecie wiele obiektów wartych uwagi: Nowy Ratusz, kościół pw. św. Ducha, pomnik Unii Lubelskiej, pomnik Józefa Piłsudskiego, pałace: Czartoryskich i Lubomirskich. Dalej trakt królewski otwiera się na Plac Litewski z fontanną multimedialną, na której w sezonie organizowane są wodne spektakle a liczne ławeczki i zieleń pozwolą na chwilę oddechu przed dalszym zwiedzaniem. Tutaj też znajduje się napis „I <3 Lublin”, który cieszy się dużym powodzeniem i często znajduje się na pamiątkowych fotografiach. Przed dalszym zwiedzaniem warto skorzystać z oferty wielu restauracji znajdujących się w okolicy. Zmierzając dalej, zajrzyjcie na chwilę do najstarszego parku w Lublinie. Ogród Saski to zielona enklawa w środku miasta.

Teraz wystarczy przejść na drugą stronę ulicy, aby znaleźć się na placu Teatralnym, gdzie zachwyca nowoczesna bryła Centrum Spotkania Kultur zaprojektowana przez Bolesława Stelmacha. Industrialne wnętrze mieści sale koncertowe, teatralne i wystawiennicze. Koniecznie udajcie się na przeszklony taras widokowy i spójrzcie na miasto z innej perspektywy. Znajduje się tam także Miejska Pasieka Artystyczna.

Odpoczynek na łonie natury – Skansen i Ogród Botaniczny.
Z CSK kierując się w prostej, linii dotrzecie do Muzeum Wsi Lubelskiej, od którego rzut beretem znajduje się Ogród Botaniczny UMCS. Możecie wybierać lub zajrzeć do obu. Skansen to wyjątkowe miejsce, które pozwala cofnąć się w czasie, przywołując klimat wsi i małych miasteczek Lubelszczyzny. Nie lada atrakcją podczas podróży z dziećmi będą przechadzające się zwierzęta gospodarskie. Na terenie muzeum znajduje się też karczma. A jeśli macie, ochotę możecie zabrać ze sobą kosz piknikowy i usiąść na trawie lub jednej z wiat zlokalizowanych przy stawie. W ogrodzie botanicznym znajdziecie natomiast około 6,5 tys. gatunków i odmian roślin pochodzących ze wszystkich stron świata oraz urokliwe ścieżki. Na terenie ogrodu znajduje się Dworek Kościuszków i kawiarnia.

Dzień 2  (piątek). Wieczorny rekonesans.
Klimatyczne kamienice świetnie prezentują się w przytłumionym świetle lamp, a z podświetlonego placu po Farze można spojrzeć na Zamek Lubelski i panoramę Lublina. To też dobry moment na rekonesans oferty miejscowych restauracji, knajp i pubów. Znajdziecie tu kuchnię polską, żydowską, włoską, ale też street food czy kuchnię wegańską. Lokalne browary oferują rzemieślnicze piwa, cydry czy miody charakterystyczne dla regionu. Warto też spróbować różnych „wariacji” na temat lubelskiego cebularza, które znajdują się w menu praktycznie każdego lokalu. Zwróćcie uwagę na restauracje oznaczone logo Miejsce Inspiracji, które gwarantują jakość i dobrą atmosferę.

Dzień 3 (sobota). Stare Miasto.
Dzień rozpoczęty świeżutkim cebularzem i pyszną kawą musi być udany. Po takim śniadaniu zacznijcie zwiedzanie od Lubelskiego Zamku. Na jego dziedzińcu znajduje się Donżon, jedna z najstarszych budowli w Lublinie ze świetnym punktem widokowym. Z Zamku na Stare Miasto przejdziecie Bramą Grodzką, która w przeszłości była przejściem pomiędzy miastem chrześcijańskim a żydowskim. Obecnie mieści się tu Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”.

Kierując się dalej, napotkacie wiele zabytkowych kamienic. Przyjrzyjcie się bliżej ich niesamowitym zdobieniom i poznajcie ich historię. Wart uwagi jest także Lubelski Klasztor oo. dominikanów z Bazyliką św. Stanisława oraz budynek Teatru Starego. Zagłębiając się w zaułki i uliczki Starego Miasta, odnajdziecie Kamień Nieszczęścia, mural z panoramą Lublina, Basztę Gotycką, fotogeniczny zaułek Hartwigów i wiele innych ukrytych skarbów. W centralnym punkcie lubelskiego Rynku znajduje się budynek dawnego Trybunału Koronnego, z którym wiąże się legenda o Czarciej Łapie. Tutaj też swój początek bierze Lubelska Trasa Podziemna.

Opuszczając Stare Miasto Bramą Krakowską, w której mieści się Muzeum Historii Miasta Lublina koniecznie skierujcie się ku Wieży Trynitarskiej i Archikatedrze. Przechodząc przez ulicę, wstąpcie także do magicznego podwórka Domu Słów.

Dzień 4 (niedziela). Czas na rekreację nad Zalewem Zemborzyckim lub chwilę zadumy w Muzeum na Majdanku.
Jeśli pogoda dopisze, wybierzcie się nad Zalew Zemborzycki. Z centrum miasta dotrzecie tam ścieżką rowerową prowadzącą wzdłuż Bystrzycy lub komunikacją miejską. Kiedy będziecie już na miejscu możecie skorzystać z parku linowego, wyciągu nart wodnych lub wypożyczyć sprzęt wodny. Mając dłuższą chwilę warto wybrać się na spływ kajakowy rzeką Bystrzycą. Pamiętajcie, żeby zarezerwować termin. Jeśli jesteście miłośnikami leniuchowania również powinniście być zadowoleni. Plaża, trwa, szum drzew i fal ukoją zmysły i pozwolą naładować baterie.

Państwowe Muzeum na Majdanku to najstarsza w Europie instytucja muzealna upamiętniająca ofiary drugiej wojny światowej. Zostało utworzone jesienią 1944 r. na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego, potocznie nazywanego Majdankiem. Teren Muzeum obejmuje 90 ha, na których znajduje się ok. 70 obiektów historycznych. Historia nie zawsze bywa łatwa, ale miejsca takie jak Muzeum na Majdanku pielęgnują w nas pamięć historyczną. Warto odwiedzić to miejsce i przez chwilę z zadumą spojrzeć w przeszłość, wspominając ofiary tych straszliwych dni.

Życzymy wielu inspiracji! Broszura City Breaku do pobrania poniżej.

Pliki do pobrania