W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Pracownia krawiecka zaprasza
10.07.201713:51

W okresie międzywojennym w miasteczkach Lubelszczyzny ponad połowę rzemieślników stanowili Żydzi. Najbardziej rozpowszechnionym rzemiosłem było krawiectwo opanowane w dużym stopniu przez rzemieślników żydowskich i Żydów niezrzeszonych. Ci drudzy, posiadając niekiedy inny zawód, wędrowali od wioski do wioski szyjąc po domach. Handlowali tzw. gotowizną na jarmarkach oferując niższe ceny.

Muzeum Wsi Lubelskiej zaprasza do zwiedzania nowej ekspozycji - pracowni miasteczkowego krawca. Zakład prowadzi we własnym mieszkaniu, żydowski krawiec zajmujący się szyciem okryć męskich i kobiecych z własnych i powierzonych materiałów. Szyldy zostały odwzorowane wg szyldów jakie widniały przed wojną na odrzwiach zakładu krawieckiego Szmula Goldmana, który zginął podczas bombardowania w pierwszych dniach września 1939 r. wraz z całą rodziną. Głównym narzędziem pracy krawca była maszyna do szycia. Na ekspozycji prezentowane są dwie, nożna, ze stolikiem osadzonym na żeliwnym stelażu oraz ręczna, na korbkę, popularnej, amerykańskiej firmy I.M. Singer & Co., założonej pod koniec 1857r. przez Isaaca Merrita Singera. Ważnym elementem wyposażenia zakładu jest stół, na którym wykonywane są niemal wszystkie czynności związane z przygotowaniem materiału do szycia. Prezentowane są tu również żeliwne żelazka do prasowania, na węgiel i na duszę oraz prasulce i rękawniki używane do prasowania rękawów lub trudno dostępnych części odzieży. Na wieszaku wiszą nożyce krawieckie duże, do krojenia grubych tkanin, mniejsze do krojenia cieńszych oraz małe z ostrymi końcami, służące do przecinania dziurek. Ciekawym przedmiotem, który stanowi wyposażenie pracowni jest manekin krawiecki drewniany na ozdobnej drewnianej, toczonej nodze z korpusem obciągniętym płótnem, służący do modelowania oraz wykonywania prób podczas szycia. Oprócz w/w przedmiotów niezbędnych w pracy krawca można zobaczyć drewniane szpularze na szpulki z nićmi, kolekcję guzików, haftki, zatrzaski, szpilki, igły do szycia ręcznego, naparstki używane przy szyciu ręcznym, kredę i mydełka krawieckie, radełka do sporządzania form itd.

Ekspozycja muzealna umieszczona została w przyrynkowym, podcieniowym, domu z Wojsławic. Pracownię można zwiedzać codziennie od godz.9.00 do 18.00.

Powiązane:

Muzeum Wsi Lubelskiej