W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Sezon Lublin 2018 - Inspiruje nas wolność

04.04.201811:10

Niemal 280 wydarzeń mają do wyboru mieszkańcy Lublina, którzy wezmą udział w tegorocznym Sezonie Lublin. Siódma edycja, zaplanowana w dniach 27 kwietnia – 6 maja, będzie szczególna ze względu na jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Zapisy ruszają 13 kwietnia na stronie www.sezon.lublin.eu lub w Lubelskim Ośrodku Informacji Turystycznej i Kulturalnej.

Przez 10 dni mieszkańcy i turyści naszego miasta mogą bezpłatnie skorzystać z oferty turystycznej Lublina. Dzięki współpracy z ponad 30. partnerami mieszkańcy mają okazję odwiedzić najbardziej znane obiekty turystyczne Lublina oraz wziąć udział w licznych spotkaniach i prelekcjach tematycznych.

- Patrząc na dzieje naszego miasta, Lublin ma szczególne prawo do mówienia o niepodległości i jej świętowania. Poprosiliśmy naszych lokalnych partnerów o przygotowanie propozycji wydarzeń, które wpisują się w jubileusz Lublin. Inspiruje nas wolność. W przygotowanych na ten rok propozycjach Sezonu Lublin, poza bogatą ofertą znanych już atrakcji turystycznych, odnajdą Państwo liczne wątki związane ze 100-leciem odzyskania niepodległości, które symbolicznie rozpoczęło się w Lublinie pracami Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej. Nie zabraknie też odniesień do późniejszych wydarzeń, takich jak powstanie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Lubelskiego Lipca '80 czy działalności prasy podziemnej, które zapoczątkowały procesy wolnościowe w Polsce - mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

W programie znalazły się zarówno spotkania ze sztuką, np. oprowadzania kuratorskie w Galerii Labirynt, jak i z kuchnią. W tym roku poznamy między innymi kuchnię dwudziestolecia międzywojennego czy kuchnię lubelskich żaków.

Uczestnicy Sezonu tradycyjnie mają również możliwość wyboru spośród bardzo wielu wycieczek pieszych. W tym roku warto wspomnieć o dwóch spacerach herstorycznych śladami lubelskich artystek i działaczek, wyprawach 15 nowymi szlakami, specjalnie przygotowanymi na Sezon przez PTTK, szeregu spacerów tematycznych po ekspozycji Muzeum na Majdanku. Najmłodsi uczestnicy Sezonu będą mogli odbyć podróż w czasie do Lublina międzywojennego lub posłuchać historii o lubelskich duchach i odwiedzić miejsca, w których ponoć straszy.

Silną stroną programu Sezonu Lublin są zawsze warsztaty, gry i questy. Z całą pewnością dużym zainteresowaniem będą cieszyły się warsztaty sitodruku „inspirowane wolnością”, warsztaty decoupage lub dotyczące tworzenia plakatów w stylistyce dwudziestolecia międzywojennego. Duża część programu poświęcona została Katolickiemu Uniwersytetowi Lubelskiemu jako równolatkowi Niepodległej. Nie zabraknie lubianych warsztatów kulinarnych - „Lublin ze smakiem. Smaki naszych pradziadków” są propozycją dla najmłodszych, zaś dorosłych zapraszamy na „Lublin ze smakiem. Cebularze, bajgle, makagigi...”.

W ramach Sezonu Lublin przygotowano także aż 8 propozycji tematycznych wycieczek elektrycznymi busikami, wycieczki kultowym pojazdem produkowanym w Lublinie – Żukiem w ramach imprezy: „Lubelski wehikuł czasu – Lubelski Industrial”. Miłośnicy sportów wodnych będą mogli wziać udział w imprezie „Sto kajaków na stulecie odzyskania niepodległości”, spływie rodzinnym z Prawiednik, lub eko-spływie. Dla aktywnych przygotowano także rowerową gra miejska pt. „Lublin 1918 – świadkowie tamtych dni” lub możliwość wzięcia udziału w „Masie Krytycznej śladami 1918 roku w Lublinie”.

Kalendarium wydarzeń, pełna lista partnerów oraz aktualne informacje na temat programu Sezonu Lublin 2018 są dostępne na stronie internetowej www.sezon.lublin.eu. Zapisy na wybrane imprezy prowadzone będą od 13 kwietnia za pośrednictwem strony i stacjonarnie w biurze obsługi Sezonu Lublin, które mieści się w Lubelskim Ośrodku Informacji Turystycznej i Kulturalnej.

Aby umożliwić udział w wydarzeniu, jak największej liczbie osób, każdy uczestnik będzie mógł zapisać się maksymalnie na 2 wydarzenia. Podczas rezerwacji należy wypełnić formularz i podać numer telefonu, na który zostanie przesłany SMSem kod umożliwiający dokonanie rezerwacji.

Pliki do pobrania

Sezon Lublin 2018_folder.pdf
Sezon Lublin 2018 - folder