W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Spacerowicz - Lublin inaczej
05.09.201711:31

Projekt zaskoczy zarówno tych, którzy mieszkają tu od urodzenia, jak i tych który dopiero poznają to miasto. Pozwoli na spojrzenie na Lublin oczami innych mieszkańców i poznanie wyjątkowych historii, których nie ma w przewodniku. Proponujemy odkrywanie w Lublinie miejsc nieoczywiście pięknych, ale bardzo ciekawych. Zapraszamy do zostania Spacerowiczem!

Śladami lubelskich cyklistów | oprowadza: Zofia Jakóbczak | spacer pieszy
8 września, 17:00 - 19:00
18 września, 17:00 - 19:00

Start: róg ulic Ogrodowej i I Armii Wojska Polskiego przy słupie ogłoszeniowym
Pierwsi cykliści pojawili się w na ziemiach polskich w latach 60-tych XIX w., do Lublina przykołowali pod koniec lat 80-tych, wzbudzając swymi stalowymi rumakami sensację wśród mieszkańców miasta, a już kilka lat później (1893 r.) grupa pasjonatów jazdy na bicyklu zawiązała Lubelskie Towarzystwo Cyklistów, którego celem było propagowanie i nauka jazdy na rowerze. O tym jak wyglądał świat pierwszych cyklistów, pierwsze rowery i jazda nimi po ulicach Lublina z przełomu XIX/XX i początkach XX wieku, o wycieczkach i wyścigach kolarskich, o strojach, sklepach, warsztatach, a także o jedynej w Lublinie fabryce rowerów opowie podczas spaceru po miejscach ważnych dla historii rowerów w Lublinie Zofia Jakóbczak.

T2 - Tatary | oprowadza: Katarzyna Zabratańska | spacer pieszy
5 września, 18:30 - 20:30
7 września, 18:30 - 20:30

Start: Dworzec PKP Lublin Północny przy podziemnym przejściu
Hokus pokus czary mary zapraszamy na Tatary!
Spacer po os. Tatary będzie rodzajem podróży sentymentalnej i mocno subiektywnej. Punktem wyjścia będzie T – T jak Tatary – miejsce dzieciństwa, dorastania, pierwszych lat dorosłości, wspomnień i licznych przeżyć Katarzyny Zabratańskiej. Drugie znaczenie to T jak Teresa – mama oprowadzającej, dzięki której/przez którą zamieszkali na tym konkretnym osiedlu. Wraz z nią Katarzyna Zabratańska chce przeprowadzić po osiedlu, opowiedzieć o miejscach, doświadczeniach, osobach, rzeczach/zjawiskach nieuchwytnych. Spacer ma dwojaki charakter, mianowicie poza tradycyjnym oglądaniem i opowiadaniem, będzie zawierać również materiały wideo – nagrania rozmów, sytuacji, wspomnień. Dostępne do obejrzenia na tablecie, jak również w Internecie – krótkie migawki z tego kim się kiedyś było, jak się kiedyś żyło na Tatarach i ile z tego zostało, jeśli w ogóle.

Działki działają! | oprowadza: Michał Fronk | spacer pieszy
8 września, 17:00 - 18:30
9 września, 10:00 - 11:30

Start: Towarzystwo Świętego Pawła,ul. Laury 1 przed bramą parkingową
Ogródki działkowe to miniatura własnego raju w mieście. Raju jako kontaktu z przyrodą, własnego skrawka ziemi, możliwości wyobrażania sobie wszystkiego czego nie możemy zmieścić w domu, oraz ucieczki w świat wyobraźni ze świata bloków, sklepów i ulic. Na spacerze odwiedzimy malownicze ogródki działkowe przy ulicy Otella. Usytuowane na skraju wąwozu pomiędzy Węglinem a Konstantynowem, pokazują jak można odczarować pojęcie ogródków działkowych jako negatywnej spuścizny minionych czasów. Wkomponowane w skarpę, pokazują różnorodne podejścia do typologii domku działkowego, traktowania grządek, spędzania czasu wolnego. Podjęta lokalizacja przede wszystkim powinna zachwycić pięknym krajobrazem i tym jak bardzo ogródki działkowe mogą pobudzać wyobraźnię ich gospodarzy. Działki wciąż działają!

Tego już tam nie ma | oprowadza: Magdalena Łuczyn | spacer pieszy
8 września, 15:00 - 18:00
15 września, 15:00 - 18:00

Start: Plac Litewski przy dawnym „baobabie”
To spacer dla tych, którzy dostrzegają urok w rzeczach niedoskonałych i lubią się zgubić po to żeby się odnaleźć. To jest spacer nieco melancholijny, refleksyjny. Taki, który łączy zadumę z chęcią eksploracji. To, co pasjonuje Magdalenę Łuczyn w Lublinie to mnogość zapomnianych, opuszczonych miejsc. Takich budynków na tyłach ruchliwych ulic, które są pełne życia i codziennego, miejskiego zgiełku. Budynków i miejsc do których się już nie chodzi, które nikogo już nie obchodzą. Te miejsca są dla niej pretekstem do snucia opowieści o mieście, jego specyfice, mieszkańcach i procesach społecznych. Idąc na spacer z Magdaleną Łuczyn odkryje się przydatne skróty oraz spojrzy na Lublin z niecodziennej perspektywy.

Kawałek po kawałku | oprowadza: Rafał Lis i Paulina Garbiec | spacer rowerowy
13 września, 17:00 - 20:00
16 września, 15:00 - 18:00

Start: Dworzec Główny PKS przy wejściu głównym
Trasa przejazdu rowerowego szlakiem wybranych lubelskich realizacji mozaikarskich to przyczynek do dyskusji o powojennym modernizmie i roli sztuki w przestrzeni publicznej. To zaproszenie do indywidualnych poszukiwań mozaik, które znajdują się w mieście. Zarówno tych powstałych w czasach PRL-u, jak i wykonywanych współcześnie. Podczas przejazdu uczestnicy zapoznają się z mozaikarskimi dekoracjami architektonicznymi zlokalizowanymi głównie na budynkach użyteczności publicznej w centralnej części Lublina. To bardzo różnorodne prace, niektóre wyeksponowane, inne tak mocno wpisane w strukturę budynku, że stanowią z nim nierozerwalną całość. Poszczególne realizacje reprezentują wiele technik, tematów i materiałów. Uczestnicy będą mieli okazję poznać znaczenie dekoracji architektonicznych w budynkach modernistycznych, otrzymają informację na temat kontekstu ich powstawania oraz zostaną uwrażliwieni na problem braku ochrony tego fragmentu dziedzictwa kultury.

Matura ‘68 | oprowadza: Marta Kurowska | spacer pieszy
12 września, 17:00 - 19:00
23 września, 10:00 - 12:00

Start: Akademickie Centrum Kultury „Chatka Żaka”,ul. Radziszewskiego 16
Ten spacer to wspomnienie młodości, opowieść o społecznym dorastaniu i miejscach, które są z tym związane. O miejscach, które za życia jednego pokolenia pełniły bardzo różne role. Przejdziemy Krakowskim Przedmieściem, które było ówczesnym deptakiem i miejscem spotkań, na Plac Wolności, do „Unii”. Zakończymy za Bramą Krakowską obok baru mlecznego. Po drodze będziemy wspominać róże sztamowe na miasteczku akademickim, warszawskich komandosów na KUL, lodowisko i basen przy Grottgera, pierwsze „Delikatesy”, pączki u Madeja, lody w „Lubliniance”, księgarnie, WUML i OKP, słodycze od Wedla, obrazy w „Plastyku” i w „Desie”, ślady po „baobabie” na Placu Litewskim, legendarne kluby „Nora” i „Empik”. To będzie dobra okazja do refleksji o polskich losach widzianych z perspektywy czasu.

HERstory - Kalina | oprowadza: Justyna Syroka | spacer pieszy
16 września, 10:00 - 12:00
Start: Stary Cmentarz Żydowski,ul. Kalinowszczyzna
Trasa spaceru wyznaczana jest przez ślady kobiet – silnych i wybitnych, które dokonywały rzeczy niezwykłych w obliczu trudnego czasu dwudziestolecia międzywojennego. Narrację tworzą historie wojenne – tragiczne i bohaterskie, ale również miłosne. To szlak przywracający wspomnienie o kobietach przedsiębiorczych, o których pamięć obecnie zanika. Wszystkie dają świadectwo relacji wielokulturowej historii Lublina.

REZERWACJA MIEJSC

Zapisy pod nr tel: 81 533 08 18. Udział w spacerach jest bezpłatny. Osoby nieletnie uczestniczą w spacerach tylko z opiekunami. Spacer „Kawałek po kawałku” jest spacerem rowerowym. Każdy uczestnik musi mieć swój własny rower. Jest możliwość wypożyczenia roweru ze stacji Lubelskich Rowerów Miejskich.

informacje organizacyjne:
Możliwe są zapisy grupowe do 15 osób. Na prośbę zorganizowanej grupy istnieje możliwość ustalenie innego terminu i godziny oprowadzania.
Istnieje możliwość oprowadzania trasami każdego spaceru w języku  angielskim. Oprowadzenia trasą spaceru „T2 – Tatary” jest także możliwe w językach: rosyjskim i ukraińskim.
Rezerwacje grupowe i w języku angielskim - kontakt: nr +48 889 344 148 lub
Projekt Spacerowicz jest realizowany w ramach programu Laboratorium Sztuki Społecznej.