W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Urodziny Józefa Czechowicza
14.03.201708:38

Tradycyjnie już 15 marca o godz.17.00 w Bramie Grodzkiej organizowane są „Urodziny Józefa Czechowicza”. Urodzony tego dnia, w 1903 roku poeta, swoje życie związał z rodzinnym miastem. Lublinowi poświęcił jeden ze swoich najpiękniejszych utworów - „Poemat o Mieście Lublinie”. Po raz pierwszy „Poemat...”  ukazał się w "Kamenie" w 1959 roku (nr 19-20). Natomiast w 1964 roku został wydany przez Wydawnictwo Lubelskie. Ponieważ w tym roku minie 80 lat od pierwszej emisji w Polskim Radiu „Poematu...”, do wspólnego czytania zostali zaproszeni lubelscy radiowcy. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Katarzyna Michalak, Agnieszka Czyżewska-Jacquemet, Anna Gmiterek-Zabłocka, Marek Skowronek, Paweł Kowalczyk, Przemysław Lis, Jarosław Zoń. Czechowicz sam pracował w radiu, na pewno więc ucieszyłby się, że znów czytają go ludzie radia.

Uczestnicy otrzymają także ręcznie wykonany i numerowany poemat opatrzony miedziorytami autorstwa pracowników Izby Drukarstwa Domu Słów (Roberta Sawy, Sylwii Woźniak, Alicji Magiery, Fryderyka Rudzińskiego).