W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Weekend w Muzeum Wsi Lubelskiej

Weekend w Muzeum Wsi Lubelskiej
21.08.201815:05

W najbliższy weekend Muzeum Wsi Lubelskiej zaplanowało dwa wydarzenia:

1. Sezon wakacyjny w lubelskim skansenie zakończy nastrojowa zabawa taneczna pod gołym niebem, dla wielbicieli klimatów retro. Nie zabraknie skocznej muzyki na żywo, śpiewów i smakołyków.

Potańcówka w skansenie odbędzie się 25 sierpnia, w sobotni wieczór, na wolnym powietrzu, w malowniczej, roztoczańskiej części Muzeum. Do tańca na deskach przygrywać będą dwie prężne kapele: „Hańszczanie” i „Kapela spod Lublina” – znane już uczestnikom poprzednich zabaw. Nie zabraknie także walczyka kotylionowego, wesołych zabaw tanecznych z miotłą i loterii fantowej. W przerwie będzie można zajrzeć do karczmy, aby skosztować orzeźwiających napojów oraz smakowitych przysmaków. Program uatrakcyjni występ Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Lubelskiej zakończony nauką tanecznych kroków.

Zabawa rozpocznie się o godzinie 19:00 i potrwa do północy (wejście na teren skansenu będzie możliwe do 22:00).

Bilety w cenie 12 lub 6 zł dla osób w stylizowanych na lata międzywojenne strojach.

2. Nauka cierlenia i międlenia, tajniki teatralnej charakteryzacji z wykorzystaniem lnu, a dla najmłodszych lniany plac zabaw – już w najbliższą niedzielę w lubelskim skansenie odbędzie się święto lnu.

W ostatni sierpniowy weekend, 26 sierpnia Muzeum Wsi Lubelskiej zaprasza na "Niedzielę z lnem". Podczas wydarzenia zabytki lniarskie i wiedza muzealników zostanie przedstawiona w formie różnorodnych spotkań z publicznością. Na poletku dojrzałego lnu weźmiemy udział w żniwach lnianych, czyli wspólnym, ręcznym zbiorze lnu. Później, przy stodołach, będzie można nauczyć się międlenia i cierlenia lnu polegającego na łamaniu łodyg i oddzielaniu paździerzy od włókna. Do czego wykorzystywano włókna lniane dowiemy się na pokazach kręcenia powrozów, snucia nici na kołowrotku oraz bielenia i mierzenia płótna dawnymi miarami. Ponadto w miasteczkowej remizie zostaną pokazane tajniki ludowego teatru amatorskiego z wykorzystaniem lnu do charakteryzacji i scenografii. Z myślą o dzieciach przygotowano specjalny lniany plac zabaw z lnianymi rzutkami, konkurencjami z wędkami o lnianych żyłkach oraz z grami i próbami zręcznościowymi.

Bilety: 12 zł/normalny, 6 zł/ulgowy.