W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wschód Kultury – Inne Brzmienia Art’n’Music Festival efektem współpracy Lublina i Narodowego Centrum Kultury

Wschód Kultury – Inne Brzmienia Art’n’Music Festival efektem współpracy Lublina i Narodowego Centrum Kultury
28.06.201910:57

Trwa tegoroczna, dwunasta edycja festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia. Po raz szósty odbywa się on pod marką Wschodu Kultury, czyli projektu, obejmującego także festiwale w Rzeszowie (Europejski Stadion Kultury) i Białymstoku (Inny Wymiar). Celem projektu jest wymiana doświadczeń, artystyczny dialog i integracja środowisk twórczych z Polski i krajów Partnerstwa Wschodniego, obchodzącego w tym roku swoje 10-lecie.

– Zainicjowanie festiwalowej współpracy pomiędzy trzema ważnymi ośrodkami kulturalnymi Wschodu Polski było możliwe dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Centrum Kultury. Lublin jest miastem kultury i cieszy mnie, że NCK docenia nas, jako swojego partnera i traktuje, jako jedną z międzynarodowych bram na Wschód. Przypadająca w tym roku rocznica 450-lecia zawarcia Unii Lubelskiej przypomina także o tym, jak ważną rolę odgrywa Polska w tym regionie Europy. Lublin jest świadom swojej kulturowej misji budowania międzynarodowego porozumienia i tę misję z chęcią wypełnia – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

– Rozwój lokalnych inicjatyw kulturalnych oraz pobudzanie aktywności społeczności w regionach jest jednym z priorytetów Narodowego Centrum Kultury, dlatego Wschód Kultury to dla nas ważny projekt, który odkrywa i ukazuje całej Polsce potencjał kulturowy Lublina, Rzeszowa i Białegostoku. Od wczoraj kultura króluje w Lublinie. W tym roku świętujemy potrójnie, bo w nawiązaniu do trzech ważnych rocznic: podpisanej 450-lat Unii Lubelskiej, uważanej za archetyp Unii Europejskiej, do której Polska dołączyła 15 lat temu,  oraz 10-lecia Partnerstwa Wschodniego. Wszystkich zapraszamy do wspólnego radosnego udziału w Innych Brzmieniach – kilkudziesięciu wydarzeniach z różnych obszarów kultury, które przekraczają granice i budują mosty z naszymi sąsiadami ze wschodu. Nie byłoby to możliwe bez dobrej, twórczej i inspirującej współpracy NCK z władzami Lublina i pozostałych miast partnerskich, za którą bardzo dziękuję – dodaje prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.

Wraz z festiwalami w Rzeszowie i Białymstoku wydarzenia Wschodu Kultury tworzą unikalną ofertę kulturalną docenianą przez festiwalową publiczność, rozpoznawalną w Polsce i przyczyniającą się do wzmacniania relacji międzynarodowych w ramach Partnerstwa Wschodniego. Wydarzenia Wschodu Kultury odbywają się przy współpracy z artystami m. in. z Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy, co rokrocznie znajduje swoje odbicie w festiwalowych line-upach. Na sam festiwal Inne Brzmienia w ramach „Wschodu Kultury” Narodowe Centrum Kultury przekazało od 2014 roku do dzisiaj 3 850 000 zł, co jest znaczącą częścią festiwalowego budżetu.

Odbywający się w Lublinie, w dniach 27-30 czerwca 2019 roku, Wschód Kultury – Inne Brzminia Art’n’Music Festival to przede wszystkim spotkania z najciekawszymi zjawiskami muzycznymi na pograniczu różnych gatunków, tradycji i wpływów kulturowych. Łącznie przez 4 dni w Lublinie zaprezentuje się ponad 150 artystów z 11 krajów świata. Już po raz 12. za sprawą Innych Brzmień Lublin stanie się prawdziwą stolicą muzyki.

W tegorocznym programie znalazły się między innymi gwiazdy takie jak Lee „Scratch” Perry, The Herbaliser, Ministry, prezentacje kultury litewskiej w ramach cyklu „Litewski focus”, artyści z Ukrainy i Białorusi, dyskusje o książkach, wspólnotach, społeczeństwie i Europie Środkowo-Wschodniej, wydarzenia dla dzieci, wystawy, kino, konsultacje dla muzyków i managerów oraz premiery wydawnicze.

Miasto Lublin świętuje w tym roku jubileusz 450-lecia zawarcia Unii Lubelskiej, a Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia stanowi ważny element całorocznych obchodów. Dlatego istotnym projektem tegorocznej edycji festiwalu jest prezentacja litewskiej sceny muzycznej. W jej ramach w Lublinie zagrają: Solo Ansamblis, Garbanotas, Sheep Got Waxed, Fume i The Infiltrators. Tegoroczny specjalny moduł festiwalu – „Litewski focus” to także szereg wydarzeń z obszaru literatury, kina i fotografii, przygotowanych wspólnie z Ambasadą Republiki Litewskiej w RP, Litewskim Instytutem Kultury i przy wsparciu Ministerstwa Kultury Republiki Litewskiej w ramach obchodów 450. rocznicy podpisania Unii Lubelskiej.

Program muzyczny Innych Brzmień dopełniają: unikalny duet basisty Einstürzende Neubauten Alexandra Hacke i instrumentalistki Danielle de Picciotto, francuska gwiazda dubu – Brain Damage, kultowi reprezentanci polskiego punk rocka, czyli zespół Dezerter, brytyjski duet AK/DK z miksem perkusji i syntezatora, Wrekmeister Harmonies – pastoral doom z USA, czołowe nazwisko polskiej elektroniki, czyli Aleksandra Grünholz jako We Will Fail oraz reprezentanci współczesnej sceny jazzowej Izraela – trio Shalosh.

Tradycyjnie nie brakuje również artystów z Ukrainy i Białorusi, zwłaszcza, że tegoroczna edycja festiwalu odbywa się w jubileuszowym roku 10-lecia Partnerstwa Wschodniego. Zagrają: Way Station, The Elephants, stonefromthesky oraz Eryk i Ja. Swoje miejsce na scenie Innych Brzmień będą także miały zespoły z Lublina i regionu (Hidden World, Synchrotrony, Pasażer oraz Vinylowi Gracze), które zaprezentują się w ramach cyklu Music IN.

Program festiwalu obfituje także w wydarzenia pozamuzyczne. Wschód Kultury – Inne Brzmienia to m. in. pokazy filmowe, wystawy fotografii i współczesnej ilustracji dla dzieci, konsultacje dla branży muzycznej oraz Małe Inne Brzmienia – cykl warsztatów muzycznych dla najmłodszej widowni festiwalu. Istotną częścią programu są także premiery i spotkania literackie skupione wokół wydawnictwa Wschodni Express. W tym roku jego portfolio, obejmujące polskie tłumaczenia nowej prozy ukraińskiej i białoruskiej, wzbogacone zostało o prozę litewską i kolejnych 6 tytułów: „Punkt zerowy” Artema Czecha, „Frau Müller nie zamierza płacić więcej” Natalki Śniadanko, „Wieczorne słońce” Wasyla Słapczuka, „Obrazki litewskie” Herkusa Kunčiusa, „Żywoty” Ołeha Sencowa oraz „Worochtarium” Jurija Andruchowycza, Ołeksandra Bojczenki i Oresta Drula. Spotkaniom z autorami towarzyszyć będą dyskusje o najnowszej literaturze zza naszej wschodniej granicy oraz o odpowiedzialności pisarzy w przekazie prawdy historycznej z udziałem Kristiny Sabaliauskaitė (Litwa), Oli Hnatiuk (Polska), Natalki Śniadanko (Ukraina), Herkusa Kunčiusa (Litwa), Jurija Andruchowycza (Ukraina) i Marcina Wrońskiego (Polska).

Więcej informacji na temat festiwalu można znaleźć na stronach:

 
***

Wschód Kultury to projekt realizowany przez Narodowe Centrum Kultury ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z samorządami Rzeszowa, Lublina i Białegostoku. Celem projektu jest integracja środowisk twórczych z Polski i krajów Partnerstwa Wschodniego.

 

***

Organizatorzy Wschód Kultury – Inne Brzmienia Art'n'Music Festival 2019:

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, Miasto Lublin oraz Warsztaty Kultury w Lublinie

Patroni Medialni: Trójka – Polskie Radio, Polityka, Co Jest Grane 24, Polskie Radio Lublin, Kultura Dostępna, Purpose, nowamuzyka.pl, musiclovers.pl, soundrive.pl, Going oraz ONET

Partnerzy: Litewski Instytut Kultury, Litewskie Centrum Filmowe, Ministerstwo Kultury Republiki Litewskiej

Sponsorzy wydarzenia: VIVO! Lublin oraz Perła – Browary Lubelskie S.A.

 

Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia dołączył do sieci Keychange, co stanowi deklarację związaną z zapewnieniem równowagi płci 50:50 w programie festiwalu do 2022 roku.