W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
o Projekcie

Nowe życie Starego Miasta: rewitalizacja zabytków dziedzictwa historycznego i kulturalnego w Łucku i Lublinie

Nowe życie Starego Miasta: rewitalizacja zabytków dziedzictwa historycznego i kulturalnego w Łucku i Lublinie to projekt łączący współpracę transgraniczną miast partnerskich w działaniach infrastrukturalnych, jak i działaniach miękkich.

Miasto Lublin w ramach projektu pozyskało 527 189,00 euro, z których większość kosztów stanowi rewitalizacja Baszty Gotyckiej mieszczącej się przy ul. Jezuickiej 5, 7 (w tym badania architektoniczne, prace konserwatorske, remont pokrycia dachowego, montaż iluminacji baszty, rekonstrukcja wnętrza baszty i fragmentu murów obronnych). Stworzenie XVI wiecznej makiety Wzgórza Zamkowego z brązu i umieszczenie jej w obszarze Starego Miasta jest kolejną atrakcją turystyczną i promocyjną dofinansowaną z projektu, przygotowaną z myślą o mieszkańcach i gościach Lublina, jak też organizacja dwóch edycji Festiwalu Legend - 2019, 2020 – wydarzenia, podczas którego Rynek Starego Miasta zamienia się w magiczny tygiel, w którym mieszają się wydarzenia i bohaterowie mniej lub bardziej znanych historii Lublina.

Działania pozostałe po stronie Lublina to przede wszystkim opracowanie nowych i ulepszenie starych szlaków turystycznych, opracowanie publikacji naukowej dotyczącej historii Baszty Gotyckiej i murów obronnych oraz opracowanie folderu dla dzieci poświęconego legendom Lublina i Łucka.

Miasto Łuck w ramach działań projektu pozyskało 1 149 209,00 euro. Działania po stronie partnera ukraińskiego skupiać się będą wokół prac mających na celu ożywienie dawnej świetności Wieży Czartoryskich z murem obronnym i klasztorem Jezuitów wraz z podziemnymi piwnicami. Aranżacja interaktywnego muzeum rycerstwa średniowiecznego w piwnicach pod wieżą oraz stworzenie ekspozycji w lochach klasztoru będą na długo cenną atrakcją dla mieszkańców Łucka i turystów odwiedzających miasto. Projekt dopełniają konferencje naukowe i szeroko pojęta kampania informacyjno-promocyjna.

Transgraniczna współpraca w ramach projektu wzmocni partnerstwo Łucka i Lublina, pozwoli promować dialog międzykulturowy i wspólne dziedzictwo historyczne oraz pomoże przyciągnąć więcej turystów do zabytkowych miast.

Projekt jest realizowany w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020, finansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa. Łączna wartość projektu to 1 676 398 euro, dofinansowanie projektu stanowi 90%, wkład własny miast partnerskich 10%.