W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Spacery

Magiczny Lublin - spacer turystyczno-fotograficzny

Data i godzina: 14.06.2019, godz. 15.00 - 17.30
Miejsce zbiórki: Wejście do Trybunału Koronnego
Partner: Lubelskie Stowarzyszenie Pilotów i Przewodników "Pogranicze"

Lublin, Festiwal Legend, własny aparat, inspiracja, magiczna aura miejsca i czasu…..Podczas Festiwalu koniecznie wybierzcie się na spacer turystyczno fotograficzny “Magiczny Lublin” i utrwalajcie wszystkie “niezwykłości” dziejące się w tych dniach. Dzięki aktorom przeniesiemy się do czasów trup grających na ulicach. Sceny rozgrywane w przestrzeni miejskiej, instalacje artystyczne, wystające z zaułków, placów czy krętych uliczek magiczne detale oraz bajkowe elementy niech posłużą Wam jako elementy budujące kreatywne kadry. Uchwyćcie chwilę!

Opowieści ducha Erazma Lubomelskiego

Data i godzina: 14.06.2019, godz. 15.00 - 18.00
Miejsce zbiórki: Kamienica przy Rynku 8
Partner: PTTK

Erazm Lubomelski, rajca, właściciel kamienicy w Rynku nr 8 był świadkiem obecności w Lublinie posłów polskich i litewskich oraz papieskiego, cesarskiego, osmańskiego, moskiewskiego, szwedzkiego i posłów pomorskich. Posłowie odwiedzali jego winiarnię znaną z wytrawnych win sprowadzanych z Mołdawii i Peloponezu, a w czasie rozmów zdradzali tajemnice obrad sejmowych na zamku. O kulisach rozmów na temat zawarcia unii Korony z Wielkim Księstwem Litewskim opowie Wam “duch Erazma”. Ponadto uczestnicy tego wyjątkowego spaceru odwiedzą miejsca związane z Unią Lubelską.

Legendy Lublina na dobranoc - wariant dla dzieci

Data i godzina: 14.06.2019, godz. 17.00 - 18.30
Miejsce zbiórki: Plac Wolności
Partner: LubLublin

Kultywując zwyczaj opowiadania, czy też czytania naszym najmłodszym bajek przed zaśnięciem, proponujemy małą zmianę miejsca. Nocna pora sprzyja bajaniom... więc zamiast zacisza domowego wybierzcie się na Stare Miasto aby przejść jego uliczkami podczas spaceru: “Legendy Lublina na dobranoc”. Podczas jego trwania dzieci poznają fascynujące, magiczne a czasem trochę straszne legendy lubelskie- te bardziej i mniej znane.

Legendy Lublina na dobranoc - wariant dla dorosłych

Data i godzina: 14.06.2019, godz. 19.00 - 21.00
Miejsce zbiórki: Brama Krakowska
Partner: LubLublin

Nocną porą, w atmosferze trochę tajemniczej, trochę nieodgadnionej, wybierzcie się na Stare Miasto aby posłuchać opowieści, przekazów i legend związanych z Lublinem. W czasie spaceru "Lublin na dobranoc" pojawią się legendy znane, nieznane, niekiedy mroczne a czasem “pikantne” opowieści oraz dawne przekazy. Nie zabraknie również starodawnych przepisów, które zostaną przekazane uczestnikom spaceru.

Czerwony kur nad miastem przysiadł...

Data i godzina: 14.06.2019, godz. 17.00 - 19.00
Miejsce zbiórki: wejście do klasztoru oo. Dominikanów
Partner: PTTK

Liczne pożary miasta zmieniały jego wygląd, a ten z 1575 roku zniszczył w dużym stopniu gotycką zabudowę Lublina, nadając kamienicom mieszczańskim i kościołom renesansową szatę. Spacer zostanie poprowadzony przez miejsca, w których grasował “czerwony kur”. Przedstawione zostaną losy mieszczki Jadwigi, która wywołała najgroźniejszy pożar w historii miasta. Podczas spaceru poszukacie odpowiedzi na nurtujące pytania. Gdzie znajdują się malowidła ilustrujące pożary w dzielnicy Żydowskiej i na Wzgórzu Staromiejskim? W jaki sposób i czy skutecznie radzono sobie z pożarami?

Ludzie legendy

Data i godzina: 14.06.2019, godz. 17.30 - 20.00
Miejsce zbiórki: wejście do Muzeum Lubelskiego
Partner: Lubelskie Stowarzyszenie Pilotów i Przewodników "Pogranicze"

Mistycy, poeci, artyści, muzycy wprowadzają do miasta magiczny pierwiastek- czasem bardzo ulotny w innych przypadkach zaś trwale zapisujący się na kartach historii Lublina. Podczas spaceru przywołany zostanie "duch legendarnych ludzi". Ludzi, którzy ukształtowali "ducha miasta" i niejednokrotnie tchnęli w miasto życie. Barwne opowieści będące wynikiem przeplatających się wątków dotyczących postaci dawnych jak i współczesnych prezentowane będą podczas przechadzki krętymi uliczkami, placami i placykami Koziego Grodu.

Afery miłosne mieszczan lubelskich

Data i godzina: 15.06.2019, godz. 15.00 – 17.00
Miejsce zbiórki: Kamienica przy Rynku 12
Partner: PTTK

Owiane legendą opowieści o perypetiach miłosnych mieszczan lubelskich: poety i rajcy Sebastiana Klonowica, kompozytora Henryka Wieniawskiego, pięknej mieszczki Barbary Konopniczanki, jubilera Kazimierza Kalickiego o ułańskiej fantazji oraz innych burzliwych związkach małżeńskich i nie tylko. Propozycja dla tych, którzy chcą się dowiedzieć jak wyglądała ceremonia ślubna Bolesława Prusa i Oktawii Trembińskiej, jaki upominek swojej małżonce wręczył pisarz, a jaki- książę Eustachy Potocki. Poznajcie legendy, sensacyjki i smaczki minionych czasów.

Bajanie o modzie i obyczajach dworskich

Data i godzina: 15.06.2019, godz. 15.00 - 18.00
Miejsce zbiórki: Dziedziniec Muzeum Lubelskiego
Partner: PTTK

Czy wiesz z czym wiążą się pojęcia: dublety, kaftany, sajany, szuby i berety? Czy widziałeś buty o kaczych dziobach? A może chcesz wiedzieć jak był ubrany król Zygmunt August i posłowie podczas obrad? Na podstawie obrazu Jana Matejki zostanie przybliżona ówcześnie panująca moda. Podczas spaceru nie zabraknie także opowieści o występach kuglarzy na Rynku Starego Miasta, o egzotycznym podarku dla króla, z którym nie wiedział co zrobić oraz o kuchni królowej Bony i potrawach jakie spożywali uczestnicy sejmu. Będzie modnie... będzie ciekawie… będzie smacznie!

Tajemnicze gady, smoki i inne stworzenia

Data i godzina: 15.06.2019, godz. 16.00 - 19.00
Miejsce zbiórki: wejście do kamienicy przy Rynku 8
Partner: PTTK

Fantastyczne zwierzęta, stwory, maszkarony. Podczas popołudniowego spaceru będzie można odkryć Zadorowego smoka na kamienicy Lubomelskich, dwa lwy nad Mandragorą, smoczego rzygacza przy ul.Bramowej, Liska Chytruska na kamienicy Trybunalskiej i wiele innych dziwów zamieszkujących Lublin. Dowiecie się także kto był dzikim lokatorem nieistniejącego już hotelu Viktoria, a poprzez perypetie Barbary Konopniczanki i  Legendę Henryka Wieniawskiego poznacie tajemnicze historie z życia mieszkańców.

Lublin Innymi Słowy

Data i godzina: 15.06.2019, godz. 18.30 - 20.00
Miejsce zbiórki: wejście do Muzeum Lubelskiego
Partner: Lubliniarnia

Poezja i proza od zawsze były obecne w Lublinie. Nie wybijały się jednak na piedestał historii miasta. Czas, aby to zmienić! Spacer z przewodnikiem poprowadzony po klasycznej trasie od Zamku Lubelskiego do Placu Litewskiego sam w sobie klasyczny już nie będzie. W arkana utworów literackich wprowadzi nas wprawiony recytator a na szlaku spotkamy się z twórczością m.in. Ignacego Kraszewskiego, Biernata z Lublina czy Janiny Porazińskiej.

Opowieści kawiarnianego gwaru

Data i godzina: 15.06.2019, godz. 12.30 - 14.00
Miejsce zbiórki: Kamienica Rynek 9
Partner: Lubliniarnia

Miasto, którego już prawie nie ma - spacer poprowadzony zostanie śladami życia i twórczości jednego z najzdolniejszych poetów międzywojnia. Dzięki przewodnikowi - narratorowi oraz aktorom w strojach z epoki, uczestnicy spaceru zostaną wciągnięci w świat barwnej cyganerii, kawiarnianego gwaru, fascynacji Czechowicza lubelską historią oraz tworzonych przez niego legend miejskich. Ulica Kozia, Dawny Plac Bernardyński, Plac przed PEDETEM, Teatr Zimowy, dawna cukiernia i kawiarnia Semandiniego to tylko niektóre punkty na trasie arcyciekawego spaceru.

O dawnych ciągotach i miłowaniu

Data i godzina: 15.06.2019, godz. 10.00 - 12.00
Miejsce zbiórki: wejście do Muzeum Lubelskiego
Partner: Lubelskie Stowarzyszenie Pilotów i Przewodników "Pogranicze"

O tych którzy miłowali i darzyli miłością. O tych co z miłości szaleli i porywali. Także o tych którzy dla miłości poświęcali wszystko. Podczas spaceru przybliżone zostaną historie z miłością w tle lub roli głównej. Przedstawiona zostanie miłość w różnych formach. Na swojej drodze będziecie mieli okazję spotkać mieszczkę- plotkarkę, która jak to plotkara zdradzi kilka pikantnych tajemnic mieszkańców Koziego Grodu. Szlachcica, który pomógł porwać Barbarę Janowi Rudnickiemu czy piękną i tajemniczą Czarną Inez. Cała gama nietuzinkowych postaci, niesamowite i barwne opowieści o dawnych ciągotach i miłowaniu- nie przegapcie tego!

Pobierz ulotkę

Galeria zdjęć z Festiwalu Legend Lubelskich

Film z Festiwalu Legend Lubelskich