Projekt „Dziedzictwo kulturalne od kuchni – promocja tradycji kulinarnych oraz profesjonalizacja oferty gastronomicznej Lublina i Równego” rozpoczął się 1 lutego 2020 roku.
W ramach projektu prowadzony jest Funpage Dziedzictwa Kulinarnego Lubelszczyzny oraz Funpage Dziedzictwa Kulinarnego Równego. Zachęcamy do śledzenia pojawiających się na profilach artykułów, przepisów .
„Dziedzictwo kulturalne od kuchni – promocja tradycji kulinarnych oraz profesjonalizacja oferty gastronomicznej Lublina i Równego” współfinansowanego przez Unię Europejską na potrzeby Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina 2014–2020
„Dziedzictwo kulturalne od kuchni – promocja tradycji kulinarnych oraz profesjonalizacja oferty gastronomicznej Lublina i Równego”, to projekt łączący współpracę transgraniczną miast partnerskich w działaniach promocji kultury lokalnej i historii.
Miasto Lublin w ramach projektu pozyskało 128 319,00 PLN, z których większość kosztów stanowi organizacja konferencji międzynarodowej skierowanej do profesjonalistów zajmujących się gastronomią w Lublinie i Równem.
Podczas konferencji omówione zostaną następujące kwestie: tożsamość miejska miast, konkurencyjność w branży turystycznej, pochodzenie marki, budowanie silnej marki na rynku gastronomicznym, promocja wyróżniająca się na rynku.
Ważnym aspektem konferencji, będzie również dyskusja na temat możliwości wspólnej promocji miast z Polski i Ukrainy oraz prezentacja wspólnego dziedzictwa kulinarnego.
Działania pozostałe po stronie Lublina to przede wszystkim opracowanie strategii pn: „Strategia współpracy i komunikacji marketingowej w promowaniu tradycyjnego dziedzictwa kulinarnego”. Strategia dla Lublina, to kluczowy dokument, który analizuje lokalny rynek gastronomiczny, opisuje potencjalne szanse i potrzeby wynikające z lokalizacji we wschodniej Polsce i bliskiej lokalizacji Ukrainy.
Strategia prezentować będzie innowacje i trendy w rozwoju branży gastronomicznej w Lublinie, w szczególności uwzględniając:
Regionalne przepisy znajdują się na stronie internetowej.
Miasto Równe w ramach swoich działań skupiać się będzie wokół m.in. na stworzeniu i produkcji katalogu przepisów tradycyjnych potraw miasta. Następnym działaniem będzie opracowanie strategii pn.: „Strategia współpracy i komunikacji marketingowej w promowaniu tradycyjnego dziedzictwa kulinarnego”.
Kolejnym zadaniem jest zorganizowanie festiwalu gastronomicznego „MATSYK”, na którym odbędzie się jarmark i degustacja dishetu „Matsyk” i innych tradycyjnych potraw Równego.
Projekt dopełniają szeroko pojęta kampania informacyjno-promocyjna w Równym jak i w Lublinie.
Transgraniczna współpraca w ramach projektu wzmocni partnerstwo Równego i Lublina, pozwoli promować dialog międzykulturowy i wspólne dziedzictwo kultury lokalnej i historii oraz pomoże przyciągnąć więcej turystów do miast.
Projekt jest realizowany w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020, finansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa. Łączna wartość projektu to 281 566,10 PLN.
W ramach realizacji projektu „Dziedzictwo kulturalne od kuchni – promocja tradycji kulinarnych oraz profesjonalizacja oferty gastronomicznej Lublina i Równego” współfinansowanego przez Unię Europejską na potrzeby Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina 2014–2020 wyłoniono Wykonawcę na opracowanie dokumentu pn.: „Strategia współpracy i komunikacji marketingowej w promowaniu tradycyjnego dziedzictwa kulinarnego” (zwaną dalej „Strategią”), w ramach prac przygotowawczych jest on zobowiązany do zorganizowania co najmniej dwóch spotkań warsztatowych z branżą gastronomiczną i organizatorami wydarzeń kulinarnych. Celem tych spotkań będzie zaangażowanie uczestników w realizację założeń zawartych w Strategii.
Strategia dla Lublina to kluczowy dokument, który analizuje lokalny rynek gastronomiczny, opisuje potencjalne szanse i potrzeby wynikające z lokalizacji we wschodniej Polsce i bliskiej lokalizacji Ukrainy. Strategia ma zawierać szczegółową analizę stanu początkowego – diagnozę, propozycję i rozwój założeń strategicznych i rekomendacje wdrożeń.
Strategia prezentować będzie innowacje i trendy w rozwoju branży gastronomicznej w Lublinie, w szczególności uwzględniając:
W dniu 17 września 2020 roku o godzinie 11:00 w Restauracji Trybunalska City Pub odbyły się pierwsze warsztaty z udziałem przedstawicieli branży gastronomicznej, wydarzeń kulinarnych oraz pracowników Urzędu Miasta Lublin. Podczas warsztatów omówione zostały poniższe zagadnienia tj.:
Najważniejsze wnioski ze spotkania:
W ramach wykonywanej na zlecenie Gminy Lublin usługi dotyczącej opracowania „Strategii Współpracy i Komunikacji Marketingowej w Promowaniu Tradycyjnego Dziedzictwa Kulinarnego”, na dzień 21 października zaplanowano II warsztaty w projekcie. Zaproszono do udziału 43 podmioty tworzące lubelską gastronomię, byli to między innymi: Restauracja 16 Stołów, Trybunalska City Pub, Perłowa Pijalnia Piwa, Restauracja EGO, Restauracja 2 PiEr, Restauracja Żydowska Mandragora, Kawiarnia& Księgarnia Między Słowami, Chapter One by Piotr Kwiatosz, Restauracja The Olive, ParZona Cafe, Cafe Mari, Irish Pub u Szewca, Restauracja Kardamon, Pub u Fotografa, restauracja Hades Szeroka, CHATA karczma regionalna, Święty Michał Pub Regionalny, Restauracja Magia czy Restauracja Sielsko Anielsko.
Drugie spotkanie pod tytułem „Dziedzictwo kulturalne od kuchni” planowane było na 21 października br. w Perłowej Pijalni Piwa w godzinach od 11:00 do 15:00, jednakże z powodu sytuacji sanitarno-epidemiologicznej spotkanie zostało przeniesione do świata wirtualnego i odbyło się przy wykorzystaniu platformy Microsoft Teams.
W trakcie przekazywania informacji o zmianie miejsca spotkania, uczestnictwo potwierdziło 6 restauracji w tym: Restauracja 16 Stołów, Kawiarnia & Księgarnia Między Słowami, Cafe Mari, Pub u Fotografa, Restauracja Hades Szeroka oraz Stowarzyszenie Kucharzy Lubelskich, Restauracja Ego w Hotelu Alter.
Spotkanie trwało ok. 3h. Po zakończonym spotkaniu powstała notatka robocza na prośbę uczestników debaty.
Podczas spotkania umówiono zagadnienia według następującego porządku:
Uczestnikom w pierwszej kolejności zostały przedstawione wyniki ankiety dotyczącej wykorzystywania dziedzictwa kulinarnego w działalności lubelskich restauracji. Restauratorzy zgodzili się z zaproponowaną wizją i misją oraz byli zgodni co do współpracy, sieciowania usług oraz wzajemnej pomocy. Przedstawiono im katalog wspólnych działań jakie rozwijać ma Strategia. Działania te wynikały z konsultacji prowadzonych uprzednio podczas spotkania warsztatowego i spotkały się z aprobatą. Na jej podstawie ich opis będzie rozwinięty w „Strategii współpracy i komunikacji marketingowej w promowaniu tradycyjnego dziedzictwa kulinarnego” w ramach realizacji projektu „Dziedzictwo kulturalne od kuchni – promocja tradycji kulinarnych oraz profesjonalizacja oferty gastronomicznej Lublina i Równego” współfinansowanego przez Unię Europejską na potrzeby Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina 2014–2020.
W ramach Projektu "Dziedzictwo kulturalne od kuchni – promocja tradycji kulinarnych oraz profesjonalizacja oferty gastronomicznej Lublina i Równego" nasi przyjaciele z Równego stworzyli "Katalog Autentycznych Potraw i Napojów Roweńszczyzny". Publikacja została przygotowana w trzech językach: ukraińskim, polskim, angielski i opatrzona świetnymi zdjęciami.
W ramach projektu odbyły się gastronomiczne wycieczki po rejonach Równego w poszukiwaniu autentycznych regionalnych potraw. W przygotowanym katalogu można odnaleźć oryginalne receptury owiane legendami oraz przekazywane z pokolenia na pokolenie przez gospodynie. Przy współpracy z lokalnymi Restauracjami odtworzono te receptury i nadano im nutę nowoczesności. Z przepisów znajdujących się w katalogu pełnymi garściami mogą czerpań Szefowie Kuchni, którzy chcą wprowadzić do swojego menu autentyczne lokalne smaki, a także każdy, kto kuchnią się pasjonuje i poszukuje nowinek kulinarnych. Barszcz zielony z karpiem i grzybami, kulisz z rakami, matsyk, słodkie mazurki czy owsiany kisiel to tylko niektóre z przepisów, które znajdziecie w środku. Zachęcamy, również do śledzenia fanpage'u Facebook Rivne Matsyk, na którym jest prowadzony blog kulinarny oraz publikowane ciekawe artykuły na temat tradycji kulinarnych naszych sąsiadów.
Strona zawierająca "Katalog Autentycznych Potraw i Napojów Roweńszczyzny". Zgodnie z materiałami źródłowymi NGO "Agencja Zrównoważonego Rozwoju Miasta".
W dniu 3 marca br. zorganizowano spotkanie on-line członków Komitetu Sterującego w ramach realizacji projektu „Dziedzictwo kulturalne od kuchni – promocja tradycji kulinarnych oraz profesjonalizacja oferty gastronomicznej Lublina i Równego” współfinansowanego przez Unię Europejską na potrzeby Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina 2014–2020.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele: Departamentu Zarządu ds. Rozwoju Strategicznego i Inwestycji Komitetu Wykonawczego Rady Miasta Równe (główny beneficjent projektu), NGO „Agencja Zrównoważonego Rozwoju Miasta" oraz Gmina Lublin (partner projektu). Podczas spotkania omówiono obecny stan realizacji projektu oraz kolejne etapy jego realizacji, dostosowując się do warunków pandemii, tj.:
Konferencja w Lublinie skierowana będzie do profesjonalistów zajmujących się gastronomią w Lublinie i Równem - kadry zarządzającej, organizatorów projektu i wydarzeń kulinarnych. Omówione zostaną m.in. następujące kwestie: tożsamość trójmiejska miast, konkurencyjność w branży turystycznej, pochodzenie i budowanie silnej marki na rynku gastronomicznym oraz jej promocja. Ważnym aspektem konferencji będzie również dyskusja na temat możliwości wspólnej promocji miast z Polski i Ukrainy oraz prezentacja wspólnego dziedzictwa kulinarnego. Każda ze stron będzie musiała podjąć wiele wysiłków, aby w trakcie trwania pandemii oraz wprowadzonych obostrzeń zorganizować powyższe wydarzenia.
Za treść tej publikacji wyłączną odpowiedzialność ponosi Gmina Lublin i w żadnym wypadku nie może być traktowana jako odzwierciedlenie poglądów Unii Europejskiej".
Audycja programu "Podróże małe i duże" w Radiu Lublina została poświęcona tradycjom kulinarnym z Lubelszczyzny i ich współczesnym modyfikacjom. Co dobrego zjemy na Podlasiu, a co na Roztoczu? Co w okolicach Puław, a co w Hrubieszowie? Dobre jedzenie – czyli jakie? Czy turyści, którzy mimo pandemii zawitają w Lublinie zjedzą tu coś, co zawsze będzie im się dobrze i smacznie kojarzyć z naszym miastem i regionem? O dziedzictwie kulinarnym Lublina i Lubelszczyzny opowiadają Barbara Wybacz z Biura Turystyki Urzędu Miasta Lublin i Kamil Kotarski, kucharz, ekspert kulinarny.
Posłuchaj audycji "Podróże małe i duże".