Serwis Lublin.eu używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Eastreet 4 - wystawa i projekcje filmowe

Data rozpoczęcia 2017-10-24
Godzina rozpoczęcia 12:00
Data zakończenia 2017-10-29
Godzina zakończenia 18:00
Miejsce Centrum Spotkania Kultur
Organizator Centrum Spotkania Kultur i Eastreet - photography of Eastern Europe
Kontakt 81 441 56 70, biuro@spotkaniakultur.com

To jedna z największych inicjatyw promujących fotografię Europy Wschodniej – do udziału we wszystkich edycjach zgłoszono łącznie ponad 30 tys. fotografii od autorów z całego świata. Do czwartej edycji Eastreet zgłoszono blisko 11 tys. zdjęć. Spośród nich, zespół kuratorów, wybrał 100 fotografii wykonanych w 20 krajach przez autorów z całego świata. Wybrane zdjęcia zostaną zaprezentowane w formie wystawy i specjalnej publikacji.

Wystawa czynna:
od 20 października do 3 grudnia 2017
wtorek – niedziela w godz. 12:00-18:00
Wstęp wolny

Zapraszamy na cykl projekcji filmowych towarzyszących wystawie

 • 29.10, godz. 19.00 – „Aksamitni terroryści”, reż. Ivan Ostrochovsky, Pavol Pekarčík, Peter Kerekes / Słowacja, Chorwacja, Czechy/ 2013 / 87 min.
  Zabawna, z charakterystycznym dla czeskiego kina, nie pozbawionym akcentów ironicznych, opowieść o paradoksach poprzedniego systemu. Bohaterowie filmu: Stano, Fero i Władimir to trzej buntownicy, którzy zaplanowali kiedyś zamachy terrorystyczne przeciw komunistycznemu reżimowi w Czechosłowacji. Wszyscy skazani zostali za terroryzm, choć żaden z nich nie zranił i nie zabił człowieka. Twórcy filmu z przymrużeniem oka pokazują historie tych trzech zupełnie przeciętnych i anonimowych mężczyzn, którzy nigdy nie mieli do czynienia z żadną organizacją terrorystyczną. Autorem zdjęć do filmu jest znany fotograf dokumentalny, Martin Kollar.
 • 05.11, godz. 19.00 – „Bez tytułu”, reż. Monika Willi, Michael Glawogger / Austria / 2016 / 107 min.
  „Bez tytułu” to trwająca ponad cztery miesiące, wiodąca z północy na południe, droga przez kolejne kręgi piekła, przez krzywe odbicia jeszcze sytej i bezpiecznej Europy. Zobaczymy wdzierające się w naszą podświadomość, hipnotyczne obrazy będące śladem zapisu podróży Michaela Glawoggera przez Włochy, Bałkany, kraje Maghrebu i Saharę, aż po wschodnie wybrzeże Afryki. Film został dokończony dwa lata po nagłej śmierci reżysera przez jego współpracowniczkę, Monikę Willi. Wybrane festiwale i nagrody: 2017 – MFF Berlin.
 • 26.11, godz. 19.00 – „Sfabrykowany krajobraz”, reż. Jennifer Baichwal / Kanada / 2006 / 90 min.
  To filmowy zapis wyjątkowej podróży, którą z aparatem w ręku odbył znany i ceniony na świecie kanadyjski fotografik Edward Burtynsky. Artysta, na potrzeby filmu, podejmuje się swego rodzaju śledztwa, którego celem są studia nad estetyką zindustrializowanych krajobrazów. To wyjątkowy głos w dyskusji nad wpływem ludzi na środowisko. Fotograf dokumentuje i portretuje efekty masowej przemysłowej chińskiej rewolucji, która w ciągu kilki lat zasadniczo odmieniła kraj. Jedzie też do Bangladeszu, gdzie składana jest większość odpadów przemysłowych Zachodu. Jego zdjęcia demaskują swój intrygujący, choć czasem przerażający urok.
 • 03.12, godz. 19.00 – „21 x Nowy Jork”, reż. Piotr Stasik / Polska / 2016 / 70 min.
  Dokumentalny esej o kondycji współczesnego człowieka. Nowy Jork widziany okiem Piotra Stasika jest kłębowiskiem namiętności, tęsknot, ale i rozczarowań. Poruszające obrazy Nowego Jorku i hipnotyzująca muzyka wprowadzają w trans, dzięki któremu możemy zbliżyć się do nieznajomych. Ten wielopoziomowy film o samotności, tęsknocie za emocjami, i potrzebie komunikacji jest też lustrem, w którym możemy się przejrzeć, jeśli… starczy nam odwagi. “21 x Nowy Jork” może być opowieścią o Tobie.

Wszystkie projekcje odbywają się w Sali Kinowej Centrum Spotkania Kultur i są darmowe. Obowiązują bezpłatne wejściówki dostępne od 20 października w kasie CSK.

Więcej informacji na stronie http://eastreet.eu