Serwis Lublin.eu używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Wykłady otwarte w 76. rocznicę Aktion Reinhardt

Data rozpoczęcia 2018-03-16
Godzina rozpoczęcia 13:00
Data zakończenia 2018-03-16
Godzina zakończenia 14:30
Miejsce Mała Aula, Wydział Humanistyczny, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
Organizator Państwowe Muzeum na Majdanku
Kontakt 81 710 28 33

W nocy z 16 na 17 marca 1942 roku rozpoczęła się likwidacja niemieckiego getta dla Żydów na Podzamczu w Lublinie. Następnego dnia w pierwszych masowych deportacjach trafili oni do niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Bełżcu. Był to początek „Aktion Reinhardt”, czyli operacji mającej na celu eksterminację Żydów, realizowanej przez III Rzeszę w latach 1942–1943. W 76. rocznicę tych wydarzeń, 16 marca 2018 roku, zapraszamy na Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej na wykłady poświęcone tej tematyce. Wydarzenie obejmuje dwa referaty przygotowane przez pracowników Państwowego Muzeum na Majdanku:
1. „Akcje specjalne” w trakcie likwidacji niemieckiego getta dla Żydów w Lublinie
Tematyką wykładu będą tak zwane „akcje specjalne” prowadzone przez niemieckie władze bezpieczeństwa w trakcie masowych deportacji do obozu zagłady w Bełżcu. Pomiędzy nocą 16/17 marca a 14 kwietnia 1942 r., w ramach likwidacji lubelskiego getta na Podzamczu do wspomnianego obozu wywieziono na śmierć blisko 28 000 kobiet, mężczyzn i dzieci żydowskich. Na miejscu zamordowano około 2000 osób. Wykład wygłosi Kuba Chmielewski z Działu Naukowego PMM.
2. Obóz zagłady w Bełżcu w relacjach Rudolfa Redera i Chaima Hirszmana
Spośród ofiar SS-Sonderkommando Bełżec uratowało się jedynie dwóch mężczyzn – Rudolf Reder oraz Chaim Hirszman, którzy po wojnie złożyli relacje i zeznania na temat obozu. Oprócz sylwetek ocalałych wykład skupi się również na funkcjonowaniu obozu w Bełżcu i mechanizmie Zagłady – od okoliczności i warunków deportacji do likwidacji obozu i zatarcia śladów po dokonanym w Bełżcu ludobójstwie. Wykład wygłosi Jarosław Joniec z Muzeum – Miejsca Pamięci w Bełżcu.
Po wykładach zapraszamy do dyskusji. Wstęp wolny.