W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Wieczór Świąt Chanuka w Mandragorze

20.11.201812:52

Żydowska Restauracja Mandragora – Miejsce Inspiracji zaprasza na wspaniały wieczór Świąt Chanuka 9 grudnia 2018 o godz. 18:50. W programie wydarzenia:

  • uroczyste zapalenie 8 świeczek
  • koncert Symchy Kellera  
  • uroczysta kolacja   

Zapalmy te światła ze względu na cuda, zwycięstwa i wszechmocne czyny, których ty dokonałeś dla naszych ojców przez Twych świętych kapłanów – to fragment modlitwy – hymnu, który śpiewany jest podczas zapalania światełek w chanukiji – żydowskim świeczniku.

Każdego roku w porze najkrótszych dni, kiedy ciemność trwa dłużej niż jasność, zapalane są światełka świecznika żydowskiego, śpiewane są pieśni o ocaleniu i o cudach jakie Bóg uczynił naszym przodkom, gdy znaleźli się w wielkiej biedzie i niedoli. Chanuka jest świętem światła i radości. To najpiękniejsze  święta w całym roku. Upamiętniają cud jaki wydarzył się w Świątyni Jerozolimskiej, znaleziono tam jedynie niewielką ilość świętej oliwy, wystarczającą do podtrzymania światła w menorze tylko jeden dzień, a światełko świeciło się osiem dni, w tym czasie przygotowano nową, rytualnie czysta oliwę.

Na pamiątkę tego wydarzenia w każdym żydowskim domu od 25 dnia miesiąca kislew – zapala się w specjalnym świeczniku po jednej świeczce przez osiem dni.

Kuchnia przepełniona jest potrawami smażonymi na oleju. Nie może zabraknąć latkes – pysznych placków ziemniaczanych, a dzieci grają w drejdla na czekoladowe monety i śpiewają pieśni chanukowe.
 
Wstęp na wydarzenie - 50 zł.

Baner IV edycja programu Miejsce Inspiracji