W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wydarzenie Performatywne: „Sceny Weselne” w 2 Pi Er

Wydarzenie Performatywne: „Sceny Weselne” w 2 Pi Er
14.11.201810:16

Restauracja 2 PI ER zaprasza na Wydarzenie Performatywne: „Sceny Weselne”.

20 listopada odbyło się wesele poety Lucjana Rydla z chłopką Jadwigą Mikołajczykówną w Bronowicach. Co jedli goście na Weselu, które obserwował Wyspiański? Sam poeta zdradził jedynie, co weselnicy piją. O tym, co jedzą nie napisał ani słowa. A ceremonia weselna w polskiej obyczajowości była ucztą i teatrem kulinarnym.

Menu serwowane podczas kolacji:

  • Przekąska zimna - Salceson po lubelsku z marynowaną słoniną sosem miodowo-musztardowym oraz chrupkami z warzyw.
  • Przekąska ciepła - Pieczona kaszanka z sosem porterowo-kawowym, musem z jabłek, cebulą, chlebem żytnim oraz espumą (pianką) z ogórków kiszonych.
  • Zupa - Rosół z młodych kogutków z domowym makaronem.
  • Danie główne - Perliczka faszerowana podgrzybkami oraz kaszą gryczaną (podana w całości), Gołąbki Rydlowej według koncepcji Chefa Kuchni, maczanka po krakowsku, cebularze lubelskie oraz fajercarze.
  • Deser - Piernik lubelski ze śliwką, mus czekoladowy, lody mascarpone z pomarańczą, mleczną kruszonką i sosem porzeczkowym.
  • Stół wiejski - Kaszanka z karpia, domowy smalec, nalewki, pikle, pieczywo, sery regionalne, wędzone pstrągi, kiszone jabłka.

Uczta, która będzie stanowić centrum wydarzenia pokazuje, że jedzenie jest częścią kultury, że w pokarmie zawarta jest pamięć o ludziach, ich obyczajach i wierzeniach. Opiekę merytoryczną nad całością sprawować będzie Waldemar Sulisz, pomysłodawca Jem Teatru – historyk teatru, dyrektor Europejskiego Festiwalu Smaku, autor książek i albumów poświeconych kuchni lubelskiej, autor scenariuszy, projektant wydarzeń kulinarno-artystycznych.

Kolacja Historyczna to kolejne wydarzenie przygotowane w ramach działań kulturalnych Restauracji 2 PI ER, autorem dań jest Chef Jakub Piętowski znany z czerpania inspiracji z kuchni regionalnej i prezentowania jej w nowatorskiej formie.

Wstęp na premierę tylko na zaproszenia, na dwa kolejne wydarzenia 23.11 i 24.11 z płatną wejściówką 150 zł – do odbioru w Restauracji 2 PI ER. Wszelkie informacje i rezerwacje biletów:
tel. 730 741 230
e-mail: info@2pier.pl

Szczegółowe informacje na temat wydarzenia dostępne są na facebook'u.

Powiązane:

Restauracja 2 PiEr

Lista produktów tradycyjnych województwa lubelskiego

Poprzednie edycje programu Miejsce Inspiracji