W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Restauracja Żydowska Mandragora
Nazwa własna: Restauracja Żydowska Mandragora
Adres: ul. Rynek 9
Telefon: 81 536 20 20
Email:
Dzielnica: Stare Miasto
Rodzaj kuchni: żydowska
Ogródek: Tak
Menu dla dzieci: Tak

 Miejsce Inspiracji

V Edycja Programu Miejsce Inspiracji 2018-2020


Mandragora jest jak żydowski dom, w którym atmosfera rodzinności, serdeczności, przyjaźni i miłości jest czymś naturalnym. Sercem kuchni jest tradycja, historia dania i szacunek do produktu. Przepisy przekazywane z pokolenia na pokolenie są dumą wszystkich żydowskich kobiet oraz fundamentem Restauracji. Karta menu otwiera drzwi do zwykłego żydowskiego domu, a w nim szczególną rolę odrywa kuchnia. Przepełniona tradycją, historią i symboliką, a jej smaki przywołują tęsknotę za światem, który przeminął.

Restauracja zaprasza w niezwykłą kulinarną podróż do miejsca, gdzie tradycja żydowska łączy się ze współczesnością. Kuchnia żydowska przepełniona jest symboliką, a każde danie nawiązuje do świąt lub wydarzeń z historii ludu Izraela. Dlatego w menu znalazły się m.in. dania z karpia, które obowiązkowo goszczą na stołach w szabat oraz w święto Rosz Haszana i Pesah, podawane są w galarecie z rodzynkami, migdałami, marchewką. Śledzie jako tanie i dostępne, od wieków były ważnym składnikiem jadłospisu Żydów. Jest i czulent - danie serwowane na zakończenie szabatu. Królową żydowskiego stołu jest gęsina – pieczona z jabłuszkami na złocisty kolor, duszone wątróbki i gęsi smalec.

Mandragora zaprasza codziennie na świeże cebularze, chałki i bagele. Wszystkie wypieki przygotowywane są na bazie tradycyjnych przedwojennych receptur i wyłącznie z najlepszych oraz najbardziej naturalnych składników spożywczych. 

Mandragora to także miejsce, w którym można posłuchać muzyki na żywo. Jest jedyną restauracją na lubelskim Starym Mieście, w której stałym punktem są koncerty muzyki klezmerskiej. Dźwięki tradycyjnych klezmerskich instrumentów przeniosą Państwa w czasie i pozwolą zanurzyć się w fascynującej atmosferze przedwojennego żydowskiego Lublina. Restauracja co roku we współpracy z Urzędem Miasta jest gospodarzem Wielkiego Żydowskiego Wesela, inscenizacji ślubu żydowskiego z udziałem publiczności. Imprezy, która na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń kulturalnych Lublina.

 

Dania polecane przez Miejsce Inspiracji

  • Gefilte fisz z karpiona - to jedno z najbardziej tradycyjnych szabasowych specjałów. Karpion w języku jidish to karp. Podawane są w galarecie z rodzynkami, migdałami, marchewką w formie pulpetów.
  • Żydowski kawior - smażone wątróbki drobiowe z cebulką i jajkiem. Danie sygnowane logo Miejsce Inspiracji. To specjalność kuchni żydów lubelskich. Obowiązkowe na szabat.
  • Gęsie pipki - to jedno z najpopularniejszych dań kuchni żydowskiej i najbardziej sporne: która jego wersja to ta prawdziwa? Na Kresach była to faszerowana gęsia szyja, a w Galicji gęsie żołądki w aromatycznym sosie.
  • Czulent - tradycyjny posiłek podawany na zakończenie szabatu. To bardzo wolno gotowane danie przyrządzane jest z mięsa, fasoli, ziemniaków i kaszy. W Mandragorze serwowane jest w szabat.
  • Pascha - to specjalność Mandragory. Mini serniczek z bakaliami jest klasycznym deserem w czasie świąt Szawuot, w Restauracji dostępny jest przez cały rok.

Aktualności (2)

28.11.201808:16
Żydowska Restauracja Mandragora – Miejsce Inspiracji zaprasza na wspaniały wieczór Świąt Chanuka 9 grudnia 2018.
Więcej
20.11.201801:34
Celem wydarzenia jest przybliżenie historii i tradycji żydowskiej, szczególnie żydów lubelskich poprzez wspólne gotowanie tradycyjnych, świątecznych potraw żydowskich.
Więcej

Lista produktów tradycyjnych województwa lubelskiego

Poprzednie edycje programu Miejsce Inspiracji