W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Kościół pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej

Kościół pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej
Adres: ul. Narutowicza 6
Miejscowość: Lublin
Kod pocztowy: 20-004
Telefon: +48 81 52 58 831

Dawny kościół Brygidek, - pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej zbudowany został w latach 1412 - 1426 w miejscu kaplicy z 1396 r. dla zakonu brygidek i brygidów sprowadzonych z Gdańska w 1426 r. Kościół i klasztor ufundowane zostały przez króla Władysława Jagiełłę, jako dziękczynne wotum za zwycięstwo odniesione na polach Grunwaldu. Kościół zbudowany był w stylu gotyckim. Osobliwością jego jest niesymetryczny podział wnętrza na dwie nawy. Pierwotne wnętrze dekorowane było malowidłami ściennymi i nakryte stropem płaskim, zastąpiono około połowy XVI wieku gotyckim sklepieniem krzyżowo – żebrowym. Od strony południowej przylegają do kościoła zabudowania klasztorne przebudowane w XVII wieku.

Na placu obok kościoła znajduje się pomnik Jana Kochanowskiego, przeniesiony z lubelskiego Rynku.

Szczegółowe informacje dla zwiedzających i ceny biletów dostępne są na stronie internetowej kościoła pw. Wniebowzięcia NMP.