W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Pałac Biskupi – Siedziba Kurii Metropolitalnej

Pałac Biskupi – Siedziba Kurii Metropolitalnej
Adres: ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2
Miejscowość: Lublin
Kod pocztowy: 20-102

Pałac powstał w XVIII w. jako rezydencja szlachecka. W pierwszej połowie XIX w. stał się własnością rządu carskiego i był siedzibą naczelnika wojskowego guberni lubelskiej. Sąsiadujący z nim obecny Pałac Konsystorski w latach 1817-22 był własnością loży masońskiej "Wolność Odzyskana". W następnych latach stał się siedzibą sądu kryminalnego. Od 1852 r. wraz z Pałacem Biskupim przeszedł na własność kurii biskupiej. Cały kompleks był kilkakrotnie przebudowywany. W 1996 r. przed budynkiem Pałacu Konsystorskiego stanął pomnik Prymasa Stefana Wyszyńskiego - biskupa lubelskiego w latach 1946-49.

Kompleks składa się z dwóch budynków połączonych ze sobą kaplicą. Jeden z nich jest siedzibą Kurii Metropolitalnej, w drugim rezyduje arcybiskup.