W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Muzeum Historii Jesziwy Mędrców Lublina

Muzeum Historii Jesziwy Mędrców Lublina
Adres: Lubartowska 85
Telefon: 81 745 03 47

Muzeum mieści się pomieszczeniach przylegających do Synagogi w budynku Jeszywas Chachmej Lublin. Większość z materiałów, znajdujących się muzeum nie była wcześniej publikowana, w głównej mierze są to zbiory udostępnione przez rodzinę Maiera Szapiry.

Ekspozycja muzeum opowiada o Rabinie i jednej z najsłynniejszych uczelni rabinicznych otwartej w Lublinie w 1930 roku. Zwiedzanie rozpoczyna się już na klatce schodowej, gdzie umieszczona został „oś czasu”, czyli historia lubelskich Żydów w datach. Jedno z pomieszczeń za pomocą układu ścian odwzorowuje wygląd kart Talmudu i prezentuje życie codzienne jesziwy. Największa z sal, której wygląd wnętrza przypomina zwoje Tory jest w całości poświęcona Rabinowi Maierowi Szapira. Znajdują się tam nigdzie nie publikowane do tej pory rodzinne zdjęcie i dokumenty. Ostatnim pokojem muzeum jest biblioteka, gdzie po wejściu odwiedzającym ukazuje się duże zdjęcie przedwojennych uczniów jesziwy.

O Jesziwas Chachmej Lublin
Założona w Lublinie przez rabina Majera Jehudę Szapirę w 1930 roku była największą uczelnią talmudyczną na świecie. Zaprojektowana została w stylu eklektycznym przez Agnora Smoluchowskiego. Ten duży gmach, oddany do użytku w 1930 r., wystawiono ze składek społeczności żydowskiej z całego świata. W tym samym roku zorganizowano uroczyste otwarcie szkoły. Po burzliwej historii w 2003 r. budynek został zwrócony Warszawskiej Gminie Żydowskiej. 22 stycznia 2006 r. otwarto tymczasową małą synagogę ulokowaną na parterze budynku. Natomiast 11 lutego 2007 r. uroczyście otwarto synagogę, która służyć ma lubelskiej społeczności żydowskiej oraz licznie odwiedzającym miasto chasydom i grupom żydowskich turystów. Synagoga o powierzchni 200 m² ulokowana jest na wysokości drugiego i trzeciego piętra południowego skrzydła budynku. Wewnątrz zachowała się dawna aula, pełniąca niegdyś funkcję synagogi. Babiniec dla kobiet wsparty jest ośmioma korynckimi kolumnami. W salach przylegających do synagogi znajduje się muzeum.

Zwiedzanie Muzeum oraz Synagogi możliwe jest codziennie. Szczegółowe informacje dla zwiedzających i ceny biletów dostępne są na stronie internetowej Hotelu Ilan.