W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Muzeum Historii Miasta Lublina w Bramie Krakowskiej

Adres: pl. Łokietka 3
Miejscowość: Lublin
Kod pocztowy: 20-109
Adres www: muzeumlubelskie.pl
Telefon: 81 532 60 01
Email:

Dawniej Brama Krakowska stanowiła część murów obronnych miasta. Jej budowę rozpoczęto za czasów Kazimierza Wielkiego w poł. XIV w. Kolejne kondygnacje wieży powstawały w następnych stuleciach. W XVIII w. budowla została nakryta hełmem zwieńczonym królewskim monogramem SAR (Stanislaus Augustus Rex) z datą przeprowadzonego wówczas remontu 1782. W XIX w. na Bramie pojawiły się obrazy: Matki Bożej od strony placu Łokietka oraz św. Antoniego Padewskiego od strony Starego Miasta.

Od 1965 roku mieścił się tu Oddział Historyczny Muzeum Lubelskiego, a od 1979 roku Brama jest siedzibą Muzeum Historii Miasta Lublin.

Zbiory Muzeum dotyczą głównie historii miasta. Można je podzielić na kilka grup tematycznych. Sporą część stanowią zabytki archeologiczne, pozyskane w czasie prac prowadzonych na terenie miasta. Oddział posiada również zbiór czasopism, jednodniówek, wydawnictw okolicznościowych, plakatów i ulotek. Interesujący jest zbiór pamiątek poświęcony powstaniu styczniowemu z fotografiami powstańców – zesłańców syberyjskich. Zbiory ikonograficzne to przede wszystkim widokówki i fotografie, ukazujące Lublin od końca XIX wieku aż po lata 60. XX wieku. Muzeum gromadzi też materiały – dokumenty, fotografie, druki reklamowe, wyroby lubelskich firm, pieczęcie związane z dziejami lubelskiego przemysłu. W zbiorach znajdują się również dokumenty dotyczące historii Muzeum Lubelskiego.

Zwiedzanie
Miesiąc Dzień tygodnia Godzina
1 czerwca - 31 sierpnia wtorek - niedziela 10-18
1 września - 31 maja wtorek - niedziela 10-17

Rodzaj
Cena
Cennik
normalny
ulgowy
oprowadzenie po wystawie
lekcja muzealna
5,50 zł
4,50 zł
35 zł + koszt biletów
40 zł + koszt biletów

Wydarzenia (16) zobacz wszystkie

Aktualności (1)

20.01.201702:26
Przedwojenne plakaty zachwycają kolorami, każdy mógłby być współczesną reklamą Lublina. Najstarszy pokazany na wystawie powstał w 1908 r.
Więcej