W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Muzeum Starodruków i Sztuki Sakralnej

Muzeum Starodruków i Sztuki Sakralnej
Adres: ul. Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego 6
Miejscowość: Lublin
Kod pocztowy: 20-950

Muzeum Starodruków i Sztuki Sakralnej zostało utworzone przy Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Lublinie w ramach projektu „Renowacja zespołu pomisjonarskiego przy ul. Kard. Stefana Wyszyńskiego 6 w Lublinie”. Główną misją muzeum jest zaprezentowanie bogatego zbioru ksiąg, jakie przez 300 lat gromadziła biblioteka powstała wraz z przyjazdem Księży Misjonarzy do naszego miasta.

Tu po raz pierwszy zaprezentowano rękopisy, inkunabuły oraz starodruki stanowiące trzon ekspozycji, tematycznie związane ze sprawowaniem Sakramentu Eucharystii. Zbiory obejmują również dzieła sztuki obecne w obrządku wschodnim i zachodnim – obrazy, rzeźby, misternie haftowane szaty liturgiczne oraz kielichy, monstrancje czy lichtarze.  Najstarszy i zarazem najcenniejszy eksponat to Mszał z Kraśnika z roku 1400, który jest świadectwem piśmiennictwa Zakonu Kanoników Regularnych przy kościele Bożego Ciała w Krakowie. W zbiorach znalazły się także najstarsze wydania Biblii, m. in. inkunabuł Biblia wydana w 1478 roku w Nurnbergu w Niemczech, Biblia hebrajsko-łacińska wydana w 1609 roku w Antwerpii w Belgii, Nowy Testament wydany w 1679 roku we Lwowie w języku staro-cerkiewno-słowiańskim oraz okazały Psałterz z 1732 roku drukowany w Wenecji.

Zwiedzanie muzeum jest bezpłatne.