W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Brama Grodzka
Adres: ul. Grodzka 21 (Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN")
Miejscowość: Lublin
Kod pocztowy: 20-112
Adres www: teatrnn.pl
Telefon: 81 532 58 67
Email:

Brama Grodzka dawniej strzegła przejścia w obronnych murach miejskich. Była także łącznikiem pomiędzy miastem chrześcijańskim i żydowskim, dlatego też nazywano ją często „Bramą Żydowska”. Pierwotnie miała formę czworoboku opatrzonego hełmem, z dobudowanym później przedbramiem (tak jak Brama Krakowska). Pod koniec XVIII w. na polecenie Komisji Dobrego Porządku (Boni Ordinis) została przebudowana w stylu klasycystycznym i pozbawiona cech obronnych. Przypominają o tym data MDCCLXXXV oraz monogram SAR (Stanislaus Augustus Rex – Stanisław August Król), umieszczone na bramie od strony Starego Miasta.

Po 1944 roku Brama była użytkowana przez Liceum Sztuk Plastycznych, następnie przez Lubelskie Studio Teatralne.

Obecnie, od 1992 roku w jej pomieszczeniach siedzibę ma Ośrodku Brama Grodzka - Teatr NN. Możemy tam zobaczyć makietę żydowskiej dzielnicy na Podzamczu, przedstawiającą jej wygląd przed II wojną.