W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Dawny Kościół pw. św. Kazimierza i klasztor oo. Reformatów

Dawny Kościół pw. św. Kazimierza i klasztor oo. Reformatów
Adres: ul. Bernardyńska 15
Miejscowość: Lublin
Kod pocztowy: 20-109

Reformaci (odłam franciszkanów) zostali sprowadzeni do Lublina przez Mariannę Bogucką i Helenę Sapieżynę, które przekazały na cele klasztorne posiadłość na Żmigrodzie. W latach 1663–1674 powstały tam kościół i klasztor ufundowane przez Mikołaja Bieganowskiego oraz piękny ogród. Na początku XIX w. klasztor przekazano bonifratrom, a reformatów rozproszono po innych miastach (Chełmie, Sandomierzu, Kazimierzu Dolnym). Grupa, która przeniosła się do Kazimierza, zabrała ze sobą całe ruchome wyposażenie kościoła. W 1838 r. bonifratrzy także opuścili klasztor. Budynek został zagospodarowany przez wojsko i ubogą ludność Lublina, a ogród przeznaczono do publicznego użytku (co doprowadziło do jego zniszczenia). W 1844 r. budynki poreformackie kupił przemysłowiec Karol Rudolf Vetter, przebudował je i przekształcił na browar. W rękach rodziny Vetterów pozostał on do 1927 r., kolejnym właścicielem został Tadeusz Karszo-Siedecki.

Po drugiej wojnie światowej browar został przejęty przez Skarb Państwa i wszedł w skład Lubelskich Zakładów Piwowarsko-Słodowniczych, z których powstała firma „Perła” – Browary Lubelskie.