W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Gmach dawnego Rządu Gubernialnego

Gmach dawnego Rządu Gubernialnego
Adres: Plac Litewski 5
Miejscowość: Lublin
Kod pocztowy: 20-080

Pałac Gubernialny został wykonany według projektu Juliana Ankiewicza. Jest to budynek w stylu neoklasycystycznym i jest połączony z Pałacem Radziwiłłowskim galerią. Uznawany jest za jeden z najpiękniejszych pałaców Lublina.

W drugiej połowie XIX wieku pałac Lubomirskich, siedziba władz lubelskiej guberni, przestał wystarczać na potrzeby rozrastającej się biurokracji. Już 28 IX 1852 roku Gubernator zwracał się z raportem o konieczności wybudowania w Lublinie gmachu na pomieszczenia wszystkich wydziałów Rządu Gubernialnego, który w tym czasie zajmował 5 oddalonych od siebie budynków. Gmach ten miał stanąć na terenie dawnych ogrodów i cmentarza kościoła oo. Bonifratrów. Obiekt wzniesiono z przeznaczeniem na siedzibę Rządu Gubernialnego. Po I wojnie światowej znajdowały się tam biura sztabu Dowództwa Okręgu II Korpusu WP i agendy Urzędu Wojewódzkiego. Po II wojnie światowej budynek opuszczony przez władze niemieckie przeszedł na własność Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Obecnie obiekt przeznaczony jest na cele dydaktyczno-naukowe Wydziału Psychologii UMCS, a także mieści się w nim Alliance Française.