W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Izba Pamięci Żydów Lublina

Izba Pamięci Żydów Lublina
Adres: ul. Walecznych
Miejscowość: Lublin
Kod pocztowy: 20-127

Przy wejściu na Nowy Cmentarz Żydowski wznosi się pomnik-mauzoleum z synagogą, w której mieści się Izba Pamięci Żydów Lublina.

Przed 1839 rokiem teren cmentarza został ogrodzony murem. Jeszcze w XIX w. cmentarz był poszerzany o kolejne graniczące z nim działki. W roku 1918 cmentarz został poszerzony o kolejną działkę, na której powstał żydowski cmentarz wojskowy, gdzie pochowani zostali żołnierze żydowscy walczący w czasie I wojny światowej zarówno w armii austro-węgierskiej jak i rosyjskiej. W roku 1933 na cmentarzu został pochowany rabin Majer Jehuda Szapiro.   Ostatnie poszerzenie cmentarza o kolejne tereny miało miejsce w 1940 r. co związane było z rosnącą liczbą żydowskich ofiar okupacji nazistowskiej. Na nowym cmentarzu żydowskim odbywały się pochówki jeszcze w czasach funkcjonowania getta na podzamczu. W tym okresie na nowym cmentarzu żydowskim zostało pochowanych ponad 6000 osób. Nowy cmentarz żydowski w Lublinie został całkowicie zniszczony przez hitlerowców w 1942 r. W latach 60. teren cmentarza został rozparcelowany. Uwczesne władze podjęły decyzję o przeprowadzeniu przez nekropolię Al. Lenina (obecnie Al. Andersa), która podzieliła cmentarz na dwie części.

Dzięki staraniom Sary i Manfreda Frenklów w 1989 r. teren nekropolii został wpisany do rejestru zabytków. Fundacja Sary i Manfreda Frenklów w 1991 roku doprowadziła do odnowiony północnej części cmentarza: teren został odrestaurowany i wzniesiono na nim budynek Izby Pamięci. W 1998 roku został odbudowany, ponownie zdewastowany, ohel dynastii cadyków Eigerów, w którym spoczywają szczątki m.in. Jehudy Lejba Eigera.