W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Nowy Kirkut

Adres: ul. Walecznych
Miejscowość: Lublin
Kod pocztowy: 20-400

Cmentarz jest położony przy ul. Walecznych w pobliżu ul. Unickiej. Został założony w 1829 roku. W czasach I wojny światowej powstał tutaj żydowski cmentarz wojenny. Podczas II wojny światowej Niemcy zdewastowali cmentarz, po którym pozostał jedynie pusty plac, część muru i dwa zniszczone ohele. Użyli macewy do utwardzenia tzw. Czarnej Drogi w obozie koncentracyjnym Majdanek. Po zakończeniu wojny, ówczesne władze miasta wydały zezwolenie na budowę drogi przez środek cmentarza. W ten sposób obszar został podzielony na dwa place o powierzchni 3,5 ha każdy.

Pod koniec lat 80. cmentarz objęła opieką Fundacja Sary i Manfreda Frenklów. W 1989 roku nastąpiło wpisanie obiektu do rejestru zabytków.

Cmentarz otoczono murem, mającym kształt szeregu symbolicznie uszkodzonych macew. Przy wejściu wznosi się budynek będący pomnikiem-mauzoleum z niewielką synagogą, w której mieści się Izba Pamięci Żydów Lublina. Obecnie kirkut użytkuje jako miejsce pochówków nieliczna obecnie społeczność żydowska. Znajdują się tu również: obelisk upamiętniający zagładę Żydów, kwatery żołnierzy pochodzenia żydowskiego służących w w wojsku polskim  w latach 1944-45 oraz pusty ohel po nagrobku rabina Maiera Szapiro, założyciela jesziwy w Lublinie. Na cmentarzu znajduje się Izba Pamięci połączona z małą czynną bożnicą, w której modły odbywają się kilka razy do roku podczas przyjazdów grup żydowskich z Izraela i USA.