W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Stary Kirkut
Adres: ul. Kalinowszczyna / Sienna
Miejscowość: Lublin
Kod pocztowy: 20-129

Położony na wysokim wzgórzu lessowym, przy zbiegu ulic Kalinowszczyzna i Siennej, które było pierwotnie średniowiecznym grodziskiem. Znajdujący się tu pomnik z 1541 r. na grobie Jakuba Kopelmana  jest zarazem najstarszym nagrobkiem żydowskim na ziemiach polskich, będącym na swym pierwotnym miejscu. Cmentarz jest miejscem spoczynku wielu przedstawicieli lubelskiego kahału: rabinów, uczonych i przywódców żydowskich takich jak J. I. Horowica – Widzącego z Lublina (zm. w 1815 r.), którego grób ma kształt ohelu, tj. okratowanej metalowej osłony nad kamienną macewą. Dokonywano tu pochówków do XIX w. Każda z zachowanych macew jest swoistym arcydziełem sztuki kamieniarskiej.

Do znacznych zniszczeń doszo w XIX w. Zostały one dokonane przez wojska stacjonujce w pobliskim kościele franciszkanów. Kirkut został prawie cakowicie zdewastowany podczas II wojny światowej. W roku 1939 na cmentarzu znajdowało się kilka tysięcy nagrobków, z czego do dnia dzisiejszego przetrwało około dwustu. Zachowane macewy często są połamane, lub posiadają dziury po kulach.Do aktów wandalizmu i niszczenia cmentarza dochodziło również w latach 80. i 90. XX wieku.