W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

9. Carnaval Sztukmistrzów przed nami!

9. Carnaval Sztukmistrzów przed nami!
19.07.201811:22

Mieszkańcy i turyści pokochali sztukę nowego cyrku, dlatego Carnaval Sztukmistrzów w Lublinie (26-29 lipca) odbędzie się już po raz 9. tradycyjnie w ostatni weekend lipca. W przestrzeniach Śródmieścia i Starego Miasta odbędzie się blisko 200 bezpłatnych spektakli otwartych, a dwa pokazy wielkoformatowe francuskiej trupy Cirque Inextremiste zaplanowano na placu Zamkowym w dniach 27 i 28 lipca. Nowością w tym roku będzie konferencja tematyczna „Renesans ludyczności” oraz występy uczniów i adeptów jedynej polskiej szkoły cyrkowej Państwowej Szkoły Sztuki Cyrkowej w Julinku.

Tegoroczna 9. edycja Carnavalu Sztukmistrzów (od 26 do 29 lipca) dostarczy nam emocjonujących przeżyć w ramach dziesiątego już Urban Highline Festival. Na patio Warsztatów Kultury w Lublinie (ul. Grodzka 7) można od dzisiaj oglądać wystawę fotografii poświęconą temu niezwykłemu festiwalowi. Szczegółowy program znajduje się na stronie sztukmistrze.eu

- Uczestniczący w spektaklach mieszkańcy i przyjeżdżający specjalnie na tę okazję do Lublina turyści z blisko 60 krajów świata pokochali sztukę nowego cyrku za jej otwartość i widowiskowość. Zapraszam Państwa na dziewiątą już edycję Carnavalu Sztukmistrzów, który jak zwykle dostarczy niezapomnianych wrażeń, wielkich zachwytów i emocji, a to wszystko w pięknej scenerii naszego miasta. Wierzę, że w roku obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, wydarzenie to będzie doskonałą okazją do przypomnienia i umocnienia naszych najważniejszych wartości: wolności, znaczenia jednostki oraz całego społeczeństwa - mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

W ramach festiwalu odbędzie się blisko 200 spektakli, na które wstęp jest wolny. Bilety na trzy przedstawienia („Spektrum” poprzez www.ekobilet.pl oraz Cie Sacekripa „Marée Basse” i La Main S’Affaire „Just wait and see – topical circus” poprzez www.eventim.pl), które odbędą się w przestrzeniach zamkniętych, można nabyć poprzez internetowy serwis - wejściówki kosztują 20 zł. Nie zabraknie wielkoformatowego spektaklu na placu Zamkowym, gdzie wystąpi słynna francuska trupa Cirque Inextremiste ze spektaklem „Exit” (27 i 28 lipca, godzina 20:15) nagradzanym na festiwalach teatralnych, takich jak Bildstörung Festiwal czy Festival Tombes de la nuit.

- Odkrywamy nowy cyrk dla szerokiej publiczności. Ta dziedzina sztuki trafia tu na podatny grunt, doskonale wpisując się w ideę Miasta Inspiracji. Co roku przyciąga do Lublina najwięcej gości, którzy szukają widowiskowej rozrywki na wysokim poziomie artystycznym. – mówi Rafał Sadownik, Dyrektor Artystyczny Festiwalu Carnaval Sztukmistrzów.

Po raz pierwszy podczas Carnavalu Sztukmistrzów zobaczymy uczniów jedynej polskiej szkoły cyrkowej Państwowej Szkoły Sztuki Cyrkowej w Julinku. Doświadczeni artyści wystąpią w duetach z młodymi adeptami, którzy zadebiutują przed liczną publicznością, występując na niezwykłej scenie stworzonej na placu Po Farze na Starym Mieście.

- Ten występ to dla nas pewien przełom, pokazuje jak dużo Carnaval Sztukmistrzów zmienił w naszym myśleniu o cyrku. Lublin łączy dzisiaj przeszłość i przyszłość polskiego cyrku, który stał się nieodłącznym elementem naszej miejskiej rzeczywistości. To okazja by podjąć ważne tematy – społecznej roli sztuki oraz przyszłości nowego cyrku w Polsce – dodaje Marta Kuczyńska, reżyserka spektaklu.

Podczas tegorocznego festiwalu odbędzie się konferencja „Renesans ludyczności”. To nowa propozycja dla uczestników Carnavalu Sztukmistrzów, którzy chcą nie tylko podziwiać ulicznych artystów, ale i zagłębić się w temat sztuki ludycznej. Podczas konferencji przypomnimy głównie momenty największej świetności cyrku polskiego, zmiany jakim podlegał, najbardziej znane numery cyrkowe oraz najsławniejszych artystów.

Celem dwudniowej konferencji jest zmiana percepcji zjawiska sztuki i kultury ludycznej w tym nowego cyrku w Polsce oraz odpowiednia reprezentacja w dyskursie kulturowym. Specjalnym gościem będzie Karolina Sulej - autorka książki „Wszyscy jesteśmy dziwni”, która przybliży historię amerykańskiego Coney Island oraz niezwykłych postaci ze środowiska tamtejszej sceny „side show” pokazujących cyrk jako przestrzeń sztuki otwartej na dziwność i inność, pełniącej swoisty kulturowy azyl. Lublin odwiedzi także Piotr Tomczak z Państwowej Szkoły Sztuki Cyrkowej w Julinku – jedynej w Polsce szkoły przygotowującej do wykonywania zawodu aktora cyrkowego. Obecni na konferencji będą również publicyści, naukowcy, artyści oraz miłośnicy świata cyrkowego z całej Polski: Janusz Sejbuk (Cyrk Bojaro), Piotr Szymański, Agnieszka Bińczycka, dr Grzegorz Kondrasiuk (UMCS) oraz Rafał Sadownik (Warsztaty Kultury w Lublinie).

Jednym ze stałych elementów festiwalu jest spotkanie slacklinerów Urban Highline Festival. Lublin to jedyne miejsce na świecie, gdzie chodzą, wykonują akrobacje i „pojedynki” na taśmach zawieszonych na ogromnych wysokościach w otoczeniu Starego Miasta zawodnicy ze światowej czołówki. Z okazji 10. rocznicy Urban Highline Festival przygotowano wyjątkową wystawę, która ukazuje fenomen funkcjonowania festiwalu w tkance miasta. Specjalna aranżacja w kameralnej przestrzeni w plastyczny sposób ukazuje piękno niezwykłej dyscypliny sportu, zaangażowanie uczestników i organizatorów festiwalu. Wystawę będzie można oglądać na patio Warsztatów Kultury przy ulicy Grodzkiej 7 od 17 lipca do ostatniego dnia Carnavalu Sztukmistrzów (29 lipca).

Zachęcamy do poznania szczegółowego programu na stronie sztukmistrze.eu

Pliki do pobrania

Powiązana galeria: