W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Festiwal Legend Lubelskich zaczaruje miasto

Festiwal Legend Lubelskich zaczaruje miasto
20.09.201711:08

21-23 września zapraszamy na Festiwal Legend Lubelskich 2017 podczas którego Rynek Starego Miasta i przylegające do niego ulice oraz Błonia i Dziedziniec Zamkowy w roku Wielkiego Jubileuszu Miasta Lublin staną się miejscem inscenizacji, działań teatralnych i muzycznych odtwarzających wydarzenia i klimat minionych czasów.

W czwartek Festiwal Legend Lubelskich otworzy najgłośniejszy spektakl teatralno-filmowy tego roku - „Pogrom w przyszły wtorek”, który już podczas premierowych pokazów zebrał znakomite recenzje i zdobył serca lubelskiej publiczności.

W piątkowe popołudnie uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć jak wyglądało życie w dawnych czasach, poznać nieznane fakty historyczne z życia miasta, które przez 7 stuleci obrosły legendami, wziąć udział w interaktywnych i teatralizowanych działaniach z dawnych epok.

Za sprawą Muzeum Literackiego im. J. Czechowicza bliżej poznamy Lubelskie legendy według Józefa Czechowicza, zaś PTTK Lublin zabierze nas na spacer pt. Lwia dykteryjka o Kozim Grodzie oraz przedstawi opowieść Klechdy o porwanych białogłowych i gorejących plackach. Doskonały nastrój zapewni Lublin Street Band, który porwie międzypokoleniowy tłum w rytmie Potańcówki przy Trybunale Lubelskim. Dla osób o silnych nerwach przygotowaliśmy nowość i niezwykłą atrakcję - wieczorne spacery teatralne. Po kryminalnym Lublinie oprowadzi nas LSPiPT Pogranicze trasą „Lubelskich półcieni”, zaś na performatywny spacer - „Kobieta w mundurze przychodzi nocą” zabierze nas Fundacja HerStory przedstawiając nieznaną legendę o tajemniczej bohaterce, która uratowała miasto.

Na czas trwania sobotniego Festiwalu Legend Lubelskich przestrzenie Starego Miasta staną się sceną wielu spektakli, występów, warsztatów i atrakcji skierowanych do rodzin z dziećmi. Na Placu Rybnym znajdziemy Parkatoniki - mobilne skrzynki teatralne w których odbywa się pokaz przedstawień dla pojedynczych widzów. Nowością Festiwalu jest Podwórko Legend Lubelskich czyli bajkowy plac edukacyjnych zabaw kreatywnych na który wspólnie z Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści – MuBaBao zapraszamy na Błonia Zamkowe. Z kolei warsztaty artystyczne z Aniołem w tle to możliwość stworzenia własnego amuletu na szczęście pod okiem profesjonalnego artysty.

Komu bliskie są legendy z pewnością odnajdzie ich atmosferę w Rodzinnym Legendowaniu, biorąc udział w warsztatach połączonych z inscenizacją przygotowaną w Muzeum Lubelskim. Na tropie lubelskich legend to propozycja dla dociekliwych dzieci - badaczy opowieści i zarazem okazja do wykazania się kreatywnością podczas zajęć plastycznych.

Festiwal Legend Lubelskich to również liczne spacery i rozbrzmiewające w scenerii Starego Miasta tajemnicze opowieści. Zapraszamy na Zwiedzanie z przewodnikiem Bazyliki, Klasztoru oo dominikanów i Skarbca. Niezwykle ciekawy program przygotował również PTTK Lublin, który zabierze nas w świat Podniebnych powiastek o kurach, dzwonach i czasomierzach, przedstawi Opowieść o lubelskich skarbach oraz zaprosi na Gawędę o kamieniu, czartach i tajemnych mocach. Razem z LSPiPT Pogranicze wybierzemy się na spacer szlakiem Legendarnych opowieści, a podczas wycieczki z LubLublin i spotkania autorskiego w Kawiarni & Księgarni Między Słowami poznamy bliżej Legendy Lublina dla dzieci.

Plac po Farze zamieni się w przestrzeń twórczych zabaw za sprawą wielkoformatowej kolorowanki. Uczyć, bawić i zaskakiwać będziemy podczas zajęć pt. Legendy z Fortuną w Piwnicy pod Fortuną lub podczas Warsztatów introligatorskich dla dzieci, Warsztatów opowieści i Warsztatów papierniczych dla młodzieży i dorosłych w Domu Słów.

Gry miejskie W poszukiwaniu tajemnic Lublina, czyli jak odnaleźć zaginioną recepturę oraz Między Legendą a rzeczywistością pozwolą uczestnikom Festiwalu odkryć nieznane oblicze miasta oraz liczne, wciąż nieopowiedziane jeszcze legendy zaklęte w murach kamienic.

Dla dorosłych uczestników Festiwalu przewidziano natomiast spacery „Lublin smaków” z Waldemarem Suliszem , który opowie o kulinarnych sukcesach Lublina oraz słabościach królów, poetów lub artystów do lubelskich potraw. Zwieńczeniem opowieści będą warsztaty kulinarne prowadzone przez Dawida Furmanka przy Trybunale Koronnym.

Po raz pierwszy uczestnicy Festiwalu będą mieli okazję obejrzeć w Wirydarzu Klasztoru oo Dominikanów spektakl teatralny „Koziołek kręciołek”, który na ten czas specjalnie zostanie przeniesiony ze scen Teatru Andersena.

W sobotę nie zabraknie również spektakli, które powstały w ramach zeszłorocznej edycji Festiwalu Legend Lubelskich: Dintojra (legenda o kamieniu nieszczęścia) i Pożar w Zamtuzie (historia wielkiego pożaru miasta snuta m.in przez miejskiego kata). Przypomnimy też historię pięknej i występnej córki Złotnika – Złotniczanki.

 

Szczegółowy program festiwalu na stronie www.lublin.eu/turystyka/dzieje-sie/projekty-turystyczne/festiwal-legend-lubelskich.

Zapraszamy do śledzenia naszego profilu Facebook - Turystyczny Lublin na którym zamieszczamy wszystkie bieżące informacje na temat festiwalu.

Na niemal wszystkie festiwalowe wydarzenia jest wstęp wolny. Wyjątek stanowią dwie propozycje – spektakl „Pogrom w przyszły wtorek” oraz warsztaty kulinarne.