W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Kolejne lato z Poznaj Lublin z Przewodnikiem

Kolejne lato z Poznaj Lublin z Przewodnikiem
19.05.202312:26

Już 1 czerwca rozpocznie się kolejna, piąta już edycja programu „Poznaj Lublin z Przewodnikiem”, cyklu spacerów organizowanych przez Lokalną Organizację Turystyczną Metropolia Lublin i zrzeszonych w niej przewodników miejskich. W ramach tego programu turyści i mieszkańcy miasta mogą wybrać się na zwiedzanie i odkryć ciekawe miejsca w Lublinie.

„Poznaj Lublin z Przewodnikiem” to seria spacerów z przewodnikami miejskimi zapoczątkowana w lutym ubiegłego roku. Poprzednie edycje programu cieszyły się dużym zainteresowaniem – od początku pierwszej edycji w wycieczkach udział wzięło łącznie już ponad 1600 osób.

– Podczas wycieczek nie tylko pokazujemy zwiedzającym znane zabytki, ale też opowiadamy lubelskie legendy i historie, których często nie znają nawet rodowici lublinianie. Taki spacer to więc opcja idealna nie tylko dla turystów, ale też dla mieszkańców naszego miasta, a przy okazji – to świetny sposób na wartościowe spędzenie czasu w miłej atmosferze – mówi Kinga Witkowska-Mirosław, przewodniczka miejska biorąca udział w programie.

Nowy harmonogram spacerów obejmuje cztery miesiące: czerwiec, maj, lipiec i sierpień. Od piątku 19 maja można będzie zakupić bilety na spacery odbywające się w czerwcu, od 1 czerwca na spacery odbywające się w lipcu, od 1 lipca na spacery sierpniowe, a od 1 sierpnia – wrześniowe. W programie przygotowanym na najbliższe miesiące tradycyjnie nie brakuje wycieczek szlakiem popularnych zabytków i legend, wycieczek tematycznych poświęconych różnym aspektom historii Lublina, wycieczek dla rodzin z dziećmi, a nawet spacerów z przewodnikiem w stroju historycznym. Każdy z nich to doskonała okazja, by lepiej poznać miasto.

– Widzimy znaczny wzrost liczby turystów odwiedzających nasze miasto w porównaniu do zeszłego roku. Przygotowujemy się do pracowitego sezonu letniego, dlatego zdecydowaliśmy się zwiększyć częstotliwość spacerów w okresie wakacyjnym – mówi Krzysztof Raganowicz, Prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej Metropolia Lublin.

W czerwcu spacery w ramach cyklu „Poznaj Lublin z Przewodnikiem!” będą odbywać się w soboty, a podczas długiego weekendu – codziennie. Wyjątkiem jest też 3 czerwca, czyli Noc Kultury – tego dnia spacery odbędą się dwukrotnie – o 13.00 i 21.00. W lipcu i sierpniu na spacer można będzie wybrać się aż 3 razy w tygodniu – w każdy czwartek, sobotę i niedzielę. Wyjątkiem są długie weekendy oraz festiwale: Wschód Kultury – Inne Brzmienia, Carnaval Sztukmistrzów, oraz re:Tradycja – podczas tych wydarzeń spacery będą odbywać się codziennie.

Oprócz spacerów w języku polskim w harmonogramie tradycyjnie znalazły się również wycieczki w języku angielskim przygotowane z myślą o turystach, którzy licznie odwiedzają Lublin, a także cudzoziemcach zamieszkujących nasze miasto. Spacery po angielsku odbywać się będą w wybrane soboty.

Zaletą programu „Poznaj Lublin z Przewodnikiem” jest jego kompleksowość. W jednym miejscu zgromadzona jest oferta kilku przewodników miejskich, tematy tras, dokładne terminy, miejsca spotkania i ceny biletów. Po stronie osoby zainteresowanej udziałem w oprowadzaniu pozostaje jedynie wybór trasy, daty spaceru, a następnie szybki i łatwy zakup biletu w Centrum Inspiracji Turystycznej przy ul. Jezuickiej 1/3 lub za pośrednictwem portalu evenea.pl. Bilety na spacery w języku polskim zakupić można w cenie 30 zł, a bilety na spacery w języku angielskim w cenie 50 zł. Wszystkie informacje na temat programu „Poznaj Lublin z Przewodnikiem” dostępne są na stronie przewodnik.lublininfo.com.

Opisy spacerów:

  1. „Lublin między wojnami - z kronik Policji Państwowej”
    Przeszłość to nie tylko reprezentacyjne ulice, eleganckie stroje i wykwintne lokale. Przeszłość to także zapomniane zaułki, błotniste ulice, zapuszczone podwórka… i ludzie, którzy tam żyli. Robotnicy, służące, uczniowie i… przestępcy. Ci wszyscy ludzie żyli w Lublinie, a nie pojawiają się na kartach historii. Warto ich poznać jako część historii Lublina, może nie ta najbardziej godna pochwały, ale prawdziwa. Nie zapominajmy o mieszkańcach Lublina tylko dlatego, że nie pojawiają się na kartach podręczników.
  2. „Lublin na wesoło”
    „Lublin na wesoło”, czyli spacer z przewodnikiem po Starym Mieście z zabawnymi i ciekawymi historiami miejsc i zdarzeń. Na której ulicy król ugrzązł w błocie? Kiedy zapieje kogut na Wieży Trynitarskiej? Gdzie dawniej mieszkańcy wylewali nieczystości? Te i wiele innych zabawnych ciekawostek poznacie w czasie tego wesołego spaceru.
  3. „Lubelskie opowieści”
    Na wszystkich niezależnie od wieku czeka moc atrakcji, które Lublin serwuje, gdy się po nim spaceruje. A to za sprawą ciekawych historii opowiadanych z pasją w bardzo przystępny sposób.
  4. „Ciekawostki, tajemnice i zagadki Koziego Grodu”
    Zero monotonnych historii pełnych dat, nazwisk i detali architektonicznych. Zamiast tego barwne opowieści o lubelskich zabytkach oraz mnóstwo ciekawostek, tajemnic i zagadek. W jaki sposób mieszkańcy Lublina uratowali "Bitwę pod Grunwaldem"? Czy lubelski zamek na pewno był zamkiem? Jakie skarby kryje klasztor oo. Dominikanów? To tylko część z pytań, na które odpowiedzi poznacie podczas spaceru.
  5. „Chodź, opowiem Ci Lublin”
    Na tym spacerze dowiesz się wszystkiego co powinieneś wiedzieć o Lublinie. Oprócz najciekawszych jego historii i najważniejszych zabytków poznamy całkiem sporo rzeczy nieoczywistych. Czy lubelaki to cebulaki? Dlaczego nie należy umawiać się na spotkanie pod Ratuszem? Co najlepiej pasuje do kaszy gryczanej oraz jaką zupę panie domu gotują zwykle po świętach? Na te i inne pytania odpowie nam Joanna Kozak-Palak.
  6. „Koziołkowe opowieści (spacer dla rodzin)”
    Spacer pełen legend, ciekawostek i zabaw dla małych i dużych, na który zabierze Was przewodniczka-animatorka oraz jej kolega – lubelski koziołek. Podczas spaceru koziołek-pacynka w barwny sposób opowie najciekawsze lubelskie legendy, w tym wyjaśni jak to się stało, że znalazł się w herbie miasta. Oprócz legend na spacerze pojawią się ciekawostki o Lublinie oraz zadania i zabawy – razem poszukamy debatujących czartów, zmierzymy najwęższą ulicę miasta, przejdziemy po linie niczym Sztukmistrz z Lublin… A to tylko część atrakcji!
  7. „Lublin - miasto na wzgórzach”
    Legendarną podróż między dwoma wzgórzami urozmaicimy nie tylko miejskimi legendami, ale także historiami o ludziach, którzy tworzyli nasze miasto. Barwne opowieści będą wynikiem przeplatających się wątków dotyczących postaci dawnych jak i współczesnych.
  8. „Tajemnice jagiellońskiego Lublina”
    Złoty wiek Lublina przypadł na okres rządów w Królestwie Polskim dynastii Jagiellonów. Niezwykłe bogactwo kulturowe, niepowtarzalne wydarzenia polityczne i gospodarcze z tych czasów, na trwałe zapisały się nie tylko w historii miasta, ale i w jego przestrzeni. Mieszkańcy i turyści spacerujący z przewodnikiem łatwo rozpoznają ich ślady i odkryją też niejedną tajemnicę.
  9. „Tajemnice lubelskiego zamku”
    Nigdy chyba tak wielu nie wiedziało tak mało na temat niezwykłego, zachowanego do dziś tylko fragmentarycznie obiektu, jakim był Zamek Królewski w Lublinie. Niegdyś dumna rezydencja władców, usytuowana pomiędzy stolicą Polski - Krakowem i stolicą Litwy - Wilnem. Dziś tajemnicze miejsce, które odkrywamy spacerując zarówno na wzgórzu zamkowych, jak i w jego okolicy.
  10. „Tajemnice Unii Lubelskiej”
    Czegoś takiego nie ma żadne inne miasto w Europie i na świecie. Są to tradycje Unii Lubelskiej, związane z utworzeniem w Lublinie wielonarodowej Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Patrząc jedynie z perspektywy podręczników historii można nawet nie podejrzewać jak niezwykłe historie, osoby i wydarzenia się za nią kryją. Tutaj ożywa ona na nowo poprzez opowieść przewodnicką.
  11. „Lublin – miasto warte poznania”
    To spacer po Lublinie, który pozwala nie tylko poznać historię miasta, ale i poczuć jego atmosferę. To spacer, który porusza wszystkie zmysły… Spojrzenie przewodnika, które ukazuje Lublin jako miasto warte poznania i doświadczania!
  12. „Lublin poezją i prozą opisany”
    Oprowadzanie w stroju z epoki międzywojennej może być odkrywcze – zwłaszcza, jeśli masz bogatą wyobraźnię i chęci, żeby poznać nie tylko dzisiejszy, ale i dawny Lublin. Lubelski poeta opowie o mieście i jego ludziach. Opowieść będzie czasem poważna, a niekiedy wypełniona przezabawnymi anegdotami. Do zobaczenia!
  13. „Opowieści lubelskiego kupca”
    Oprowadzanie w stroju z epoki może być odkrywcze – zwłaszcza, jeśli masz bogatą wyobraźnię i chęci, żeby poznać nie tylko dzisiejszy, ale i dawny Lublin. Lubelski kupiec opowie o mieście i jego ludziach. Opowieść będzie czasem poważna, a niekiedy wypełniona przezabawnymi anegdotami. Do zobaczenia!
  14. „W kinie, w Lublinie – kochaj mnie”
    Szukasz sposobu na miłe spędzenie walentynkowego wieczoru? Wybierz się na spacer szlakiem miłosnych historii związanych z Lublinem! Bez względu na to, czy będziesz spędzać ten wieczór w pojedynkę, z drugą połówką czy z całą rodziną, zabawa będzie przednia!
  15. „Po Lublinie przez wieki”
    Ten spacer to idealna okazja, aby poznać najpiękniejsze zakątki i zabytki lubelskiego Starego Miasta, ale nie tylko! Dowiecie się także, jak zmieniał się Lublin na przestrzeni wieków i przeniesiecie się kilkaset lat wstecz do czasów, kiedy miasto wyglądało zupełnie inaczej.
  16. „Lublin w pigułce”
    Najważniejsze punkty Starego Miasta? Najciekawsze legendy? Postacie związane z miastem? Wydarzenia historyczne? Podczas tego spaceru dowiecie się wszystkiego, co musicie wiedzieć o Lublinie! Przygotujcie się na dużą dawkę wiedzy podaną w ciekawy i zabawny sposób!
  17. „Zasmakuj w Lublinie” (spacer na Światowy Dzień Turystyki)
    Spacer z przewodnikiem to idealny sposób, aby uczcić Światowy Dzień Turystyki, a przy okazji dowiedzieć się więcej o Lublinie! Istotne zabytki, lokalne przysmaki, najciekawsze legendy – to tylko kilka z tematów, które zostaną poruszone podczas tej wycieczki.
  18. „PRL – Communism in Lublin/Poland”
    Follow the lifecycle of Communism in Poland when walking through the streets of Lublin where Poland's communistic era started. During this walking tour, guides of Martin's City Tours will use historic pictures to tell you about the absurdities of daily life in the PRL. Our guides will make you laugh but on the other hand you will reflect on the sacrifices made by the Polish people to regain freedom.