W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Kongres Inicjatyw Europy Wschodniej 2019 - Linia Programowa Turystyka

Kongres Inicjatyw Europy Wschodniej 2019 - Linia Programowa Turystyka
01.10.201910:00

W dniach 23- 24 września już po raz VIII odbył się w Lublinie Kongres Inicjatyw Europy Wschodniej. Wydarzenie organizowane w ramach działalności Centrum Kompetencji Wschodnioeuropejskich – programu realizowanego przez Miasto Lublin.  Zadaniem CKW jest sieciowanie i inicjowanie nowych przedsięwzięć oraz współtworzenie nowej jakości w szeroko rozumianej współpracy rozwojowej. Kongres posiada demokratyczny, partycypacyjny charakter, wyrażający się w zaproszeniu do współtworzenia programu przedstawicieli różnorodnych środowisk zaangażowanych we współpracę transgraniczną: samorządów, instytucji europejskich i międzynarodowych, ludzi świata nauki i edukacji, pracowników instytucji kulturalnych, organizacji pozarządowych, mediów oraz ekspertów zajmujących się problematyką Wschodu, a także współpracą rozwojową.

W ramach Kongresu odbyły się, aż trzy panele tematyczne dotyczące branży turystycznej:

  • Tworzenie turystycznych platform współpracy międzynarodowej
  • Integracja międzynarodowa w obszarze turystyki - sieci współpracy, projekty i programy
  • Eventy i festiwale międzynarodowe - jak zwiększyć zasięg

Spotkania rozpoczął panel dyskusyjny "Tworzenie turystycznych platform współpracy międzynarodowej". W jego ramach zostały poruszone takie problemy, jak: globalizacja w turystyce, najnowsze trendy oraz innowacje turystyczne w dobie cyfrowej transformacji czy konkurencyjność podmiotów gospodarki turystycznej w walce o udział w pozyskiwaniu konsumentów, przedsiębiorców, inwestorów oraz turystów. Uczestnicy spotkań mogli również poznać odpowiedzi na nurtujące ich pytania: o czym należy pamiętać tworząc międzynarodową ofertę turystyczną, jak określić grupę docelową i wreszcie, jakimi sposobami do niej dotrzeć. 

Kolejne ze spotkań poświęcone integracji międzynarodowej w obszarze turystyki skupiało się na zauważalnym problemie, jakim jest szybkie tempo zmian gospodarczych i społecznych oraz chęć nadążenia za zmianą. Na panelu zostały poruszone kwestie  nabierającej na znaczeniu dyplomacji samorządowej (pomoc doradcza, organizacja misji gospodarczych i inwestycyjnych) a także wzrastającej świadomości korzyści, jakie niesie ze sobą współpraca międzynarodowa. Podczas tego panelu omówione zostały także formy zrzeszeń, klastrów i porozumień na arenie międzynarodowej w kontekście rozwoju przemysłu turystycznego.

Ostatnie ze sptkań linii programowej Turystyka, dotyczyło promocji miast poprzez różnego rodzaju eventy i festiwale. Mimo krótkiej historii branży eventowej w Polsce obecnie event czy festiwal staje się bardzo ważnym narzędziem komunikacji marketingowej a  wyjątkowa roli, jaką pełnią wydarzenia kulturalne w budowaniu marki miasta jest obecnie niezaprzeczalna. Panel poświęcony był rozważaniom  o roli festiwalu w budowaniu reputacji marek lokalnych oraz tworzeniu rozpoznawalności miast na arenie międzynarodowej. Zagadnienia poruszane na panelu miały odpowiedzieć przede wszystkim na na pytanie: jak tworzyć eventy o międzynarodowym wydźwięku oraz wyróżnić się pośród bogatej oferty rynkowej.

Jako prelegent wystąpił Pan Adam Mikołajczyk. Niekwestionowany, międzynarodowy ekspert marketingu terytorialnego, pasjonat brandingu i rozwoju miast. Związany od ponad 15 lat z dziedziną doradztwa marketingowego dla sfery publicznej. Absolwent Uniwersytetu Łódzkiego na kierunku Gospodarka Przestrzenna – Zarządzanie Miastem i Regionem oraz akademii The Chartered Institute of Marketing (Londyn/Warszawa). Konsultant w Polskiej Agencji Rozwoju Turystyki w Warszawie, współtwórca pierwszych strategii marketingowo-brandingowych i dot. rozwoju turystycznego miast i regionów w Polsce. Od 2010 r. inicjator powołania i prezes zarządu Fundacji Best Place – Europejskiego Instytutu Marketingu Miejsc (www.bestplaceinstitute.org). Również od 2010 roku doradca Prezesa Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego "Teraz Polska" w zakresie tworzenia i realizacji strategii kreowania atrakcyjnego wizerunku gospodarczego Polski. Trener i konsultant w kilkudziesięciu projektach szkoleniowo-doradczych w obszarze marketingu, komunikacji, budowania marki oraz wspierania rozwoju organizacji, instytucji i jednostek samorządu terytorialnego. Szkolił m.in. dla Oxford Union Center na Oxfordzie oraz dla City Nation Place Conference w Londynie. Współtwórca strategii marek terytorialnych, strategii marketingowych i strategii promocji dla JST w Polsce i za granicą. Autor licznych publikacji dot. marketingu terytorialnego.