W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Skrót subserwisu - strona główna

Sezon Lublin 2020. Spacer z przewodnikiem
15.09.202009:40

Lublin to miejsce kryjące wiele tajemnic. Najlepiej odkrywać je pod okiem doświadczonych znawców miasta. W Sezonie Lublin 2020 wirtualnie przybliżamy wam ciekawe spacery przygotowane przez naszych miejskich przewodników.

Oddział Miejski PTTK w Lublinie im. Aleksandra Janowskiego oferuje dziesiątki spacerów ogólnych i tematycznych, w tym trasę wiodącą wśród zabytkowych kamienic Starego Miasta. Każda z nich skrywa w sobie niesamowite historie i zaskakujące skarby. Więcej zobaczycie w filmie Tajemnice lubelskich kamienic. Poza kamienicami Stare Miasto w Lublinie intryguje także za sprawą swoich murów, częściowo ukrytych w piwnicach, a częściowo przycupniętych w niewielkich zaułkach. O tym właśnie opowiada film Śladami średniowiecznych murów obronnych. Z kolei film Filmowy Lublin przeniesie was do świata kinematografii. Lublin odegrał bowiem wiele ról - Wilna, Warszawy, a także samego siebie w licznych produkcjach kinowych i telewizyjnych. W roku 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II warto zwrócić uwagę również na spacer lubelskimi śladami Papieża Polaka. Próbkę znajdziecie w filmie Nie tylko filozoficzne ścieżki Karola Wojtyły.

Ważnym w historii Lublina wydarzeniem było bez wątpienia podpisanie unii polsko-litewskiej w 1569 roku. Nasze miasto stało się wtedy nie tylko tłem dla przełomowych wydarzeń, ale również symbolem integracji międzynarodowej. O istotnych faktach i znaczeniu unii lubelskiej dla Polski i Europy opowiada film Unia lubelska w pamięci Europy i świata autorstwa Fundacji "Via Jagiellonica".

Propozycją dla każdego może być spacer, którego tematem przewodnim są miejskie legendy. W filmie Legendy Lublina Magdaleny Mazur-Ciseł (LUBLublin Przewodnik po Lublinie) nie brakuje ciekawostek i faktów historycznych przemyconych między słowami na wpół fikcyjnych opowieści. Mniej lub więcej prawdy jest również w miejskich gawędach o zarazach, katastrofach i pożarach, które nawiedzały Lublin w przeszłości. To o nich właśnie traktuje film "Jaka piękna katastrofa!" Epidemie, pożary, wojny w Lublinie przygotowany przez ALBATROS Krzysztof Więckowski.

Ostatnia propozycja to spacer z najlepszymi punktami widokowymi w mieście. Lubelskie Stowarzyszenie Pilotów i Przewodników Turystycznych Pogranicze przygotowało trasę, która zachwyci miłośników pięknych panoram. W filmie Panoramy Lublina pojawiają się takie, których nikt by się nie spodziewał.

Materiały Sezonu Lublin 2020 dostępne są na stronie www.sezon.lublin.eu. Zaprezentowane nagrania są jedynie zapowiedzią tych atrakcji. Jeśli chcecie poznać Lublin lepiej, już teraz planujcie wizytę!