W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Sezon Lublin 2020. Wokół miejsc pamięci

Sezon Lublin 2020. Wokół miejsc pamięci
17.09.202011:00

Historia bywa trudna. Ale i taką trzeba pielęgnować, pamiętając o ofiarach okrutnych i smutnych wydarzeń. W ramach Sezonu Lublin 2020 wirtualnie przybliżamy najważniejsze miejsca pamięci w Lublinie.

Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" to miejsce wyjątkowe, zachowujące pamięć o przeszłości Lublina. Tu przechowywane są najważniejsze dokumenty, fotografie i inne materiały źródłowe opowiadające historię miasta. Tu również działa Teatr NN. Brama Grodzka, ze względu na swoje położenie, które niegdyś wyznaczało granicę między Lublinem chrześcijańskim i żydowskim, jest także ambasadorem pamięci o lubelskich Żydach. To miejsce warte odwiedzenia i doświadczenia. Więcej informacji znajdziecie w filmie Brama Grodzka. Wystawa "Lublin. Pamięć miejsca".

Lubelska Szkoła Mędrców, czyli Jeszywas Chachmej Lublin, w latach 30. XX wieku należała do największych uczelni talmudycznych na świecie. Dziś w jej miejscu działa muzeum i Synagoga otwarte dla zwiedzających. Na półkach wciąż znaleźć można książki w języku hebrajskim. A o dziedzictwie żydowskim Lublina przypomina wystawa stała. Budynek dawnej uczelni to również Hotel Ilan i restaurcja The Olive, Miejsce Inspiracji. Zobaczcie film Jeszywas Chachmej Lublin i przekonajcie się, że to miejsce trzeba zobaczyć!

Bez wątpienia najpopularniejszym miejscem pamięci w Lublinie jest jednak Państwowe Muzeum na Majdanku. Każdego roku przyjeżdżają tu setki turystów, aby oddać hołd ofiarom II wojny światowej. To miejsce zadumy i refleksji, gdzie urzeczywistnia się to, o czym opowiadają książki i filmy. Koniecznie obejrzyjcie film Oprowadzanie po trasie historycznej Państwowego Muzeum na Majdanku.

Materiały Sezonu Lublin 2020 dostępne są na stronie www.sezon.lublin.eu. Zaprezentowane nagrania są jedynie zapowiedzią tych atrakcji. Jeśli chcecie poznać Lublin lepiej, już teraz planujcie wizytę!